Demirtaş’ın Etrafında Giderek Artan Bir İlgi ve Destek Var

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için bugün Mersin’de yapılacak olan mitinge katılım çağrısında bulundu. “Bu seçim, devlet ile bireyler, devlet ile halk toplulukları arasında bir seçimdir” diyen Kürkçü, HDP olarak sonuna kadar Demirtaş’a destek vereceklerini söyledi.

mersin demirtHDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bugün HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Mersin’de yapacağı miting vesilesiyle Parti Meclisi üyesi Nihat Akdoğan ve Mersin İl Başkanı Müslüm Tank ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

‘SEÇİM BARIŞ VE DEMOKRATİK DEĞİŞİM İÇİN BİR FIRSATTIR’

Yapılacak olan seçimi önemsediklerini belirten Kürkçü şunları söyledi:

“Halk cumhurbaşkanını seçiyor kıyameti içindeyiz. Aslında bir cumhurbaşkanının şimdi sahip olduğu yetkilerle halk tarafından seçilmesinin ne gerekli olduğunu düşünüyoruz, ne de bunun bir önemi olduğu kanaatindeyiz. Ancak bu bir yarıştır, önümüze açıldı. O yüzden biz hem cumhurbaşkanlığı düzenini eleştirmek, hem de Türkiye’de demokrasi ve barış için mücadele eden güçlerin sahici bir seçeneğe sahip olması için bu seçime canla başla hazırlanıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Seçimi, var olan statükoyu sürdürmek ya da bunu değiştirmek için çaba gösteren 2 çizgi arasında gerçekleşecek. HDP, zaten bu değişim mücadelesinin bir oyuncusu, bir kurucusu olarak devreye girerek kuruldu. Bu nedenle HDP, bütün gücüyle Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın arkasındadır. Ama sadece HDP’nin değil, Alevi kurumlarının ve kanaat önderlerinin, emekçi örgütlerinin, yurttaş topluluklarının, ekoloji ve çevre hareketlerinin sözcülerinin, vicdan özgürlüğü için mücadele edenlerin geniş çaplı bir desteğinin adayımızın arkasına dizildiği apaçık. Ötekilerin arkasında ise uluslararası güçler, Türkiye’de hükümeti ortadan yaran cemaat-milli görüş kapışmasının iki tarafı, iki adayın arkasında ayrı ayrı dizilmiş durumdalar. Dolayısıyla AKP içindeki bir güç mücadelesi de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisini ifade edecek. Cumhurbaşkanlığı için sürdürülen mücadele belli politik tezler, politik arayışların ete kemiğe büründüğü bir fırsat oldu. Biz de bu fırsatı, bu açıdan halklarımızın peşinde koştuğu barış ve demokratik değişim için bir imkan olarak değerlendiriyoruz.”

‘DEMİRTAŞ’IN ETRAFINDA GİDEREK ARTAN BİR İLGİ VE DESTEK VAR’

Demirtaş etrafında giderek artan bir ilgi ve desteğin olduğunu belirten Kürkçü, seçimin ilk turda bitmeyeceğini ifade ederek şöyle dedi:

“Tayyip Erdoğan rejiminin 12 yıldır Türkiye’ye dayattığı tekçilik ve keyfilik karşısında derin bir hoşnutsuzluk vardır. Ancak bu derin hoşnutsuzluğun ifadesi olabilecek bir ana muhalefet bloğu adayı olmadığı için HDP’nin desteklediği Sayın Demirtaş’ın etrafında giderek artan bir ilgi ve destek birikimi oluşmaya başladı. Önümüzdeki 10 gün boyunca da bunun devam edeceğini düşünmek için pek çok sebebimiz var. O nedenle bizim için seçimlerin 2’nci turda sonuçlanması açısından, 2’nci turun iki adayından birisinin bizim adayımız olması için çabamızı en çoka çıkartacağız.”

‘EŞİT OLMAYAN BİR YARIŞ SÜRDÜRÜYORUZ’

Cumhurbaşkanlığı seçiminde eşit olmayan bir yarış sürdürdüklerini belirten Kürkçü, “Bu seçim, devlet ile bireyler, devlet ile halk toplulukları arasında bir seçimdir. O nedenle biz adayımızın bu eşitsizlikler ve imkansızlıklar karşısında dahi öngörülenden çok daha başarılı bir performans göstereceğini biliyoruz” diye konuştu.

MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI

Kürkçü, özgürlük, demokrasi ve barış taraftarı olan herkesi, ‘Halkların ve Değişimin Adayı’ şiarıyla yola çıkan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın bugün Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde gerçekleştireceği mitinge katılmaya çağırdı. (Anf)