HDP heyeti Cizre’ye gidiyor

6 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanan Şırnak’ın Cizre ilçesindeki gelişmelere dikkat çekmek için ilçeye bugün gitmek isteyen HDP heyetinin yolu, Mardin’in Midyat ilçesininde kesildi. Heyet, araçlarını bıraktı, kalan 90 kilometrelik yolu yürüyerek geçmeye başladı. Yaklaşık 8 saat sonra İdil’e ulaşan heyet geceyi burada geçirecek.

cizzreŞırnak’ın Cizre ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve yaşanan gelişmelere dikkat çekmek için ilçeye bugün gitmek isteyen HDP heyetinin yolu, Mardin’in Midyat ilçesinde kesildi.

HDP’li bakanlar, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDk Eşsözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, DTK eşbaşkanı Hatip Dicle, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet türk ve HDP’li vekillerinden oluşan heyet, İdil üzerinden Cizre’ye gitmek istedi. Heyetin önü Midyat-İdil yolunun çıkışında panzerler ve TOMA’larla kesilirken, sokağa çıkma yasağı devam ettiği için izin verilemeyeceği söylendi.

Cizre’ye yürümek isteyenlere polis müdahalesi

Midyat çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tüm olumsuzluklara rağmen Cizre’ye gideceklerini belirterek, “120 bin kişinin yaşadığı ilçede 6 gündür insanlar dışarıya çıkamıyor. Araçlarımızı burada bırakıp, halkımızın yanına yürüyerek gideceğiz” dedi.

“Yasak kaldırılmadan dönmeyeceğiz”

Demirtaş, “Cizre’de cenaze defnetmek bile yasak, insanlar cenazelerini dondurucuda bekletiyor” dedi. Sokağa çıkma yasağı kaldırılmadan geri dönmeyeceklerini söyledi.

Demirtaş Herkesi Cizre’ye çağırdı

Midyat’tan yaklaşık 10 kilometre yürüyen HDP heyeti, daha sonra izin verilmesi üzerine, araçlarıyla Cizre’ye doğru yola çıktı.

Yaklaşık 10 kilometre araçlarla giden HDP’lilerin önü Midyat’ın Yayvantepe Köyü Mevkisi’nde zırhlı araçlarla önlem alan askerler tarafından kesildi. Askerler araçların geçişine izin verilmeyeceğini bildirmesi üzerine HDP’liler yeniden Cizre’ye doğru yürüyüşe geçti.

Bu sırada kısa bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Herkesi kendi imkanları ölçüsünde Cizre’ye gitmeye çağırıyorum. Bakalım düşük Başbakan o zaman ne yapacak. Bu sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını istiyoruz. Durumun normalleşmesi için Cizre’ye gidiyoruz. Onlar ise durumu bozmak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

Yol yeniden kesildi

Cizre’ye doğru yürüyüşe geçen heyetin yolu  Cizre’ye 20 kilometre kala asker ve polis tarafından tekrar kesildi.

Heyet içerisinde yer alan AB Bakanı Ali Haydar Konca yaptığı kısa açıklamada, “Cizre’ye 20 kilometre kala güvenlik güçleri tarafından tekrar durdurulduk. Beklemedeyiz. Cizre’ye geçişe bakanlara izin veriliyor ancak milletvekillerinin geçişine izin verilmiyor. Bakanlar ve milletvekilleri ile birlikte Cizre’ye geçmek istiyoruz” dedi.

Güvenlik güçleri: Geçerseniz uygun şekilde müdahale ederiz

Midyat’ın Yayvantepe Köyü’nde, yolu jandarma ekipleri tarafından önleri kesilen HDP konvoyunda bulunan, Eş Genel Başkan, bakanlar, milletvekili ve partililer, yeniden barikatı geçerek İdil’e doğru yola devam etti.

Karalar Beldesi’nde buldukları araçlarla beldenin 5 kilometre ötesine giden HDP konvoyunun önü, jandarma tarafından bir kez daha kesildi.

Jandarma yetkilileri, HDP’li vekillere, Şırnak Valiliği’nin kararı doğrultusunda geçmelerine izin verilmeyeceğini söyledi. HDP’li vekillerin, “Geçersek ne yapacaksınız?” şeklindeki sorusuna askeri yetkili, “İzin vermeyiz, uygun şekilde müdahale ederiz” diye yanıtladı.

8 saatte İdil’e ulaştılar

Bunun üzerine HDP’liler, buldukları araçlarla dağ köyleri yolundan Şırnak’ın İdil İlçesi’ne gitmeye çalıştı. Bugün sabah saat 11.00 sıralarında Diyarbakır’dan yola çıkan HDP heyeti, akşam saat 19.15 itibariyle Cizre İlçesi’ne 20 kilometre mesafede bulunan İdil İlçesi’ne ulaşabildi. Normal zamanlarda 3 saatte gidilen İdil İlçesi’ne HDP heyeti yaklaşık 8 saat sonra ulaşılabildi.