Hırsızlar ve hırsızların yönetimi gidecek

2014 yerel seçimlerine “Şehir senin” sloganı ile katılacak olan HDP’nin aday tanıtım toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Türkiye’nin hırsızların yönetim olduğu bir sistemle karşılaştığını ifade ederek, “Hırsızlar ve hırsızların yönetimi gidecek” dedi….

hdp-yerel-secim-adaylarini-acikladi1520be239d396e3dab742014 yerel seçimlerine “Şehir senin” sloganı ile katılacak olan HDP’nin aday tanıtım toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Türkiye’nin hırsızların yönetim olduğu bir sistemle karşılaştığını ifade ederek, “Hırsızlar ve hırsızların yönetimi gidecek” dedi. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, AKP yada cemaatten yana tavır koymalarının tarihi bir hata olacağını belirterek “O yüzden üçüncü bir yoluz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Şehir senin” sloganı ile katılacağı 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin aday tanıtım toplantısı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konferans Salonu’nda başladı. 59 büyükşehir ve il belediye başkan ve eş başkan adaylarının isimlerinin açıklanacağı toplantıya, HDP eş genel başkanları Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel’in yanı sıra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder, BDP milletvekilleri Mülkiye Birtane, Erol Dora, Adil Zozani, İbrahim Binici, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik katıldı. Salona ayrıca “Şehir senin” pankartı asıldı. Toplantı, yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Yüzde 50 temsil eşitliği

Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP’nin hazırlıklarının ilk sonucu olarak şu ana kadar belirlenmiş adayları açıklayacaklarını söyledi. Kürkçü, yüzde 50 temsil eşitliği ilkesinin geçerli olduğunu söyleyerek, “Şu anda bunu sağlayamamamızın nedeni bazı illerin daha netleşmemesinden dolayıdır” diye konuştu. Kürkçü, seçimlerin ilk adımını attıklarını ve sorunların çözümüne yerelden başlayacaklarını vurgulayarak, “Halkın yaşadığı yerden sorunları çözmeye başlamak ve siyaset alanını buradan kuşatmak için elimize fırsat geçti” ifadesini kullandı.

‘HDP öz yönetim kurmak için yola çıkıyor’

Türkiye’nin derhal çözülmeyi bekleyen bir kriz ile karşı karşıya olduğunu belirten Kürkçü, bunun hem siyasi hem de devlet krizi olduğunu ifade ederek, “Hırsızlığın yönetim olduğu yeni bir sistem il karşılaştı Türkiye. Bunun böyle olduğu kanıtları ile ortaya çıktı. İster istemez hırsızlar ve hırsızların yönetimi gidecek. Onun yerini bir zalimler yönetimi mi halkın demokrasi yönetimi mi alacak buna hep birlikte karar vereceğiz. HDP hırsızların yerine zalimlerin gelmemesi için halkın egemenliği için öz yönetim kurmak için yola çıkıyor” dedi. Kürkçü, HDP’nin kurulmasının hemen ardından ilk yerel seçime gireceğini ancak kurulmasından itibaren geçen süreç içindeki 4 ayda 40 yıllık bir deneyimin olduğunu söyledi.

‘Adaylarımızın banka hesaplarında bir şey yok’

Kürkçü, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Adaylarımızın hiç birisinin banka hesaplarında bir şey yok. Tertemiz vicdanları ile karşınızda olacaklar. Kendi kendimizi yönetmek en önemli şeydir. Eğer bir kent, bir ilçe kendi kendini yönetmiyorsa başkalarına muhtaçtır. HDP’nin seçimden anladığı kendi kendini yönetmektir. Halk kendi kendini yönetmeye HDP ile başlayacak. HDP’nin yerel yönetimleri kadınların ve çocukların yerel yönetimi olacak. Ayrıcalıkla hareket edenler HDP belediyelerinin kapısında en son sırada bekleyecekler. HDP yönetimi rant yönetimi değil kent yönetimi olacak. Halkın çıkarları için yönetim olacak. Bunun formülü ne istediğini halka sormaktan ibarettir.” Kürkçü, halkın ihtiyaçlarına göre bir yerel yönetim anlayışını başlattıklarını söyleyerek, şeffaf olacaklarını belirtti.

‘Ermeniler, Kürtler, Türkler, Lazlar…’

“Ermeniler, Kürtler, Türkler, Lazlar ile birlikte yerel yönetimleri yapacağız. Bütün inançlara eşit bir mesafede ama şimdiye kadar ezilenlerin hakkını öncelikle teslim eden bir yerel yönetim anlayışı içinde olacağız” diyen Kürkçü, valilerin de seçimle geleceği bir yerel yönetimler istediklerini söyledi. Kürkçü, “Güvenlik gücünü de halkın kendinin oluşturacağı bir yerel yönetim anlayışı içindeyiz. Kürdistan’da yoldaşlarımızın yaptığını batıda da aynı anlayış ile yapacağız” ifadesini kullandı.

Demirtaş: Erdoğan’ın talimatı ile 12 yıl boyunca çete oluşturdular

Kürkçü’nün ardından konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’de bütün ezilenlerin gözünün kendilerinde olduğunu belirterek, “Bu kadar kirlenmiş bir siyasi ortamda, siyasetin bu kadar zehirlendiği ve ayakkabı kutularına girdiği bir ortamda, halkın umudu olmak, temiz bir siyaseti ortaya koyabilmek için önemli bir fırsat var. Mart seçimleri HDP’nin Türkiye’de üçüncü yol, gerçek bir halk iktidarı olma yolunda büyük bir çıkış olacağı seçim olacak” dedi. Halkın önüne iki seçenek konulduğunu bunların da AKP’nin rant düzeni ve cemaatin paralel düzeni olduğunu söyleyen Demirtaş, “İkisinden birinin kuyruğuna takılmak dışında seçenek yokmuş gibi halka umutsuzluk pompalıyorlar. AKP döneminde biz Başbakan’ın ‘çete’ diye tanımladığı cemaat bizzat AKP’nin en güçlü ittifakıydı. 12 yıl boyunca Erdoğan’ın talimatı ile bu çeteyi oluşturdular. 17 Aralık sabahı bu operasyonlar başlamamış olsaydı biz bu ittifakın zulmünün devamını görüyor olacaktık” ifadesini kullandı.

‘Devlet 12 yıl içinde cemaat-AKP devletine dönüştürüldü’

“80 yıl boyunca vesayetçi sistem ile her yeri baskı ve denetim altına alan klasik devlet anlayışı 12 yıl içinde cemaat-AKP devletine dönüştürüldü. Biz eski vesayet sistemi tasfiye edilirken yerine yenisinin kurulduğunu hep söylüyorduk. O gün ortaklık son derece tıkırında yürüdüğü için buradan Pensilvanya’ya methiyeler düzüldüğü oradan da sular seller gibi göz yaşı dökülüp dualar edildiği için bir şey yapılmıyordu. Türkçe olimpiyatlarında Başbakan duygulu bir şekilde ki kendisi ağlamıyordu ama ağlamadan sorumlu bakan ağlıyordu ve Pensilvanya’ya selam gönderiyorlardı” diyen Demirtaş, AKP’nin kendi yarattığı “paralel devletin” devletin hücrelerine kadar girdiğini söyledi.

‘Duble yol yaparken duble yolsuzluk da yaptınız’

Demirtaş, hırsızlık ve rüşvetin 17 Aralık ile ortaya çıkmadığını, AKP’nin iktidara geldiği günden itibaren bunu yaptığını ve Türkiye’nin 55 milyar dolarlık özelleştirmesinin 50 milyar dolarının AKP döneminde yapıldığını söyledi. Bunların bir kısmının yola büyük bir kısmının yolsuzluğa gittiğini belirten Demirtaş, “Duble yol yaparken duble yolsuzluk da yaptınız. Bütün illerde yolsuzluk yapıldığını biz biliyoruz. Bunların dışında hiçbir iş adamı ihale kazanamaz. Kazanan da yüzde bilmek kaçını bunlara eriyor. Bu düzeni uzun süre önce kurdular. Şimdi de paylaşım savaşı başladı. Bu savaş içinde bizim cemaatten ya da AKP’den yana tavır koymamız tarihi hata olacaktır. O yüzden üçüncü bir yoluz. İşte HDP, Türkiye’de seçim ile birlikte bu üçüncü yolun gerçekçi olduğunu ortaya koyacak” ifadesini kullandı.

‘Biz üçüncü bir yoluz’

“Biz üçüncü bir yoluz. İki egemen anlayış arasında büyümesine izin verilmemiş gerçek çizgiyi ortaya çıkaracağız. Rojava’da yaşanan budur” diyen Demirtaş, BDP’nin de örgütlü olduğu yerlerde HDP adaylarının başarısı için canla başla çalışacaklarını belirtti. Demirtaş, “HDP, hepimizin ortak başarısının temsiliyetidir. BDP’li arkadaşlara sesleniyorum; Kentinizden BDP’li aday çıkarsaydık ne kadar çalışacak idiyseniz şu anda onun iki katı çalışmanız lazım” dedi. Demirtaş, Mart ayında yapılacak olan seçimlerin aynı zamanda kadın adayların seçimi olacağına işaret etti. Demirtaş, Ankara’da 3 MHP’li adaya karşın HDP’nin adayının büyük bir başarı sağlayacağına inandığını kaydetti. (haber FX)