İç güvenlik paketi iç harbe götürür

Kürkçü, polise geniş yetkiler veren ‘sıkıyönetim paketi’nin Türkiye’yi iç savaşa götürebileceği uyarısında bulundu. Paketin çözüm sürecini sekteye uğrattığını belirtti. Kürkçü, “AKP, paketle bir silahlı parti haline gelecektir.” dedi.

polis_gozalti_eylem_siddet_ic_guvenlik_emniyet_yasa_cevik_kelepceHDP Onursal Başkanı ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, ‘sıkıyönetim paketi’ olarak bilinen 132 maddelik iç güvenlik paketinin ülkeyi iç harbe götürebileceğini söyledi. Paketin tasarı olarak varlığının bile çözüm sürecini sekteye uğrattığını dile getirdi. Türkiye’nin karanlık yıllara geri dönebileceği uyarısını yapan Kürkçü, “Sapanı ateşli silah kabul edecek yasa çıkarttığınız zaman zaten zapt edilemeyen polis görevlilerine sapanlı çocukların arkasından ‘Dur dedim durmadı, ben de ateş ettim ve öldürdüm’ deme hakkı doğacak. Bu hakla polis son on yıl içerisinde 600 kişiyi öldürdü. Şimdi bunlar onar onar katlanacak. Bütün bunların karşılıksız kalacağını, öfkeye, nefrete, şiddete yol açmayacağını kim söyleyebilir?” diye sordu. Terörle mücadele kapsamında olduğu öne sürülerek çıkartılmak istenen pakete gerekçe gösterilen sokak olayları ile ilgili de konuşan Kürkçü, çıkan olaylarda MİT’e bağlı provokatörlerin yer aldığını söyledi. Kürkçü, “Buna karşı tedbir almak istiyorlarsa provokasyon yapmaktan vazgeçsinler.” ifadelerini kullandı. İç güvenlik paketi ile polisin sınırsız yetkilerle donatılacağını anlatan Kürkçü, “Yasada öngörüldüğü gibi akşam evine gitmekte olan bir kadını yolda durdurup, nereye gidiyorsun, buradan geçemezsin dendiğinde, o kadın da buna itiraz ettiğinde, o kadın hoyratça 48 saat gözaltında tutulduğunda, kadının tüm yakınları, kadına karşı cinsel taciz ve şiddet uygulandığını düşünmekte serbest olacaklardır. Ve bunun olmayacağını da kimse güvence altına alamaz. Çünkü hâkim kararı yok, hâkim denetimi yok. Herhangi bir meşru gerekçe de yok.” dedi.

AKP BİR SİLAHLI PARTİ HALİNE GELECEKTİR

Ertuğrul Kürkçü, iktidarın kendisine bağlı bir polis teşkilatı kurmak istediğini anlattı. Parti polisinin oluşturulmaya çalışıldığını aktardı. Kürkçü, “Bu, Türkiye’de aslında hükümete bağlı bir hassa ordusunun kurulması demektir. Bu bir devlet gücü değil, hükümeti ele geçirmiş olan partinin gücü olacaktır. Bu durumda bir silahlı parti haline AKP gelecektir.” dedi.

AKP, ÇÖZÜM SÜRECİ BAHANESİYLE KÜRTLERİN OYLARINA OYNADI

Çözüm sürecinin 1993 yılında verilmiş bir devlet kararı olduğunu hatırlatan HDP’li Kürkçü, AKP’nin bunu kendi projesi gibi sunduğunu ve bu yolla Kürt oylarına oynadığını söyledi. Kürkçü, “AKP hükümeti devletin bu kararını kendi parti menfaatleri için kullandı. Hükümet barış süreci devam ediyor gibi görünmesini istedi ve bundan ötürü de Kürt kitlelerinin AKP’ye destek vermesini umdu.” diye konuştu.

KÜRT GENÇLER, PKK’YA AKMAYA DEVAM EDİYOR

Çözüm süreciyle birlikte son iki yılda en az 3 bin gencin hayatının kurtulduğunu söyleyen Kürkçü, hükümetin Kürtlere yönelik Kobani’deki tavrının gençleri PKK’ya yönlendirdiğini savundu. “Bunu hükümet de biliyor.” dedi. Parti olarak baraj sorunlarının olmadığını öne süren Kürkçü, iç güvenlik paketiyle valilere savcı yetkisi verileceğini, böylece güçler ayrımının biteceği uyarısını yaptı. Yasanın, AKP’nin kendisi gibi olmayan herkese açıkça bir savaş ilanı olduğunu ifade eden Kürkçü, “Yurttaşların idarenin tasarruflarına karşı bir itiraz, şikâyet ve denetleme haklarını kullanma imkânlarının sıfırlandığı bir güvenlik rejimi Türkiye’de inşa ediyor.” şeklinde konuştu. Çözüm sürecinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Kürkçü, şunları kaydetti: “Hükümet kaçsa da biz bu süreçten kaçmayız. Çatışmaya ve harbe geri dönülmesini ne isteriz ne de buna izin veririz. Öcalan’ın 2013’te ortaya koyduğu çağrı tarihsel bir dönüm ile ilgiliydi. Bundan sonra taleplerimizin gerçekleşmesi için politik mücadele vereceğiz. Kürtlerin bu olgunluk düzeyine gelmiş olmaları çok önemliydi, ama bu onların taleplerinden vazgeçtikleri anlamına gelmiyor.”