İddianameler Medyada Yayınlanıyor Duruşmalar Sokakta Yapılıyor!

“Devrimci Karargah Örgütü” davasının Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndeki karar duruşması öncesi, Taksim’deki Cezayir Toplantı Salonu’nda davayla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, SDP Onursal Başkanı Akın Birdal, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile bazı HDP’li milletvekilleri katıldı.

dk_manşetYüksekdağ, sosyalistlerin yargılandığı Devrimci Karargah Davası’nda adaletin ve adaletli olanın yaşama geçmesi çağrısı üzerine bir araya geldiklerini belirtti. Yüksekdağ, “Bu ülkede adaletsizlikten yana çok şey oluyor. Bu ülkede söz söyleme özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü gasp ediliyor. Halklarımız, işçilerimiz, emekçilerimiz hak mücadelesi yolunda sayısız müdahaleyle, baskıyla, tutuklamayla karşı karşıya kalıyor” diye konuştu. Dar mücadele alanlarında iradesini, tavrını ortaya koyanların hapishanelere doldurulduğunu ve bu tutumun yıllardan beri bilinçli bir politika olarak uygulandığını savunan Yüksekdağ, bu politikaların kökeninde Terörle Mücadele Yasası’nın yer aldığını ve bu politikaların AK Parti döneminde baskıcı, otoriter bir karaktere büründüğünü iddia etti.

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de, geçmişte bu tür tutuklamalara maruz kalanların genellikle yalnız kaldıklarını dile getirerek, günümüzde ise giderek herkesin kaderinin daha çok birbirine bağlandığını ve davanın da bunun somut bir örneği olduğunu kaydetti. Yaşanan “rezalete” son verilmesini talep eden Kürkçü, “Türkiye’de aslında iddianameler medyada yayınlanıyor, duruşmalar sokakta yapılıyor. Kim sokakta güçlüyse, o davasını kazanıyor. 0 nedenle, bizim bu davanın hakkını verebilmemiz için bu dayanışmayı sonuna kadar sürdürmemiz gerekir” diye konuştu. (DHA)