Adana’da Newroz coşkusu

Adana’da on binlerce kişi Newroz’u kutladı. Kutlamada bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, bu Newroz’un Türkiye halkları için barışa ve özgürlüğe açılan yeni bir başlangıç olduğunu belirtti.

adanaAdana’da on binler sabahın erken saatlerinden itibaren Mimar Sinan Açıkhava Tiyatro Salonu’na akın etti. Kutlamanın yapıldığı salon “Öz yönetimle özgür kimliğe”, “Saraların direniş mücadelesini Newroz ateşi ile yükseltelim, Önder Apo’yu özgürleştirelim”, “Serokatiya Kurdistana azad, Newroz pîroz be”, “Şoreşa Rojavayé şoreşa jinaye, em berxwedena şoreşa Rojava slaw dikin”, “Özgür Önderlikle özgür kimliğe özgür kadınla demokratik ulusa” yazılı pankart ve HDP bayraklarıyla donatıldı.

Platform ise sarı, kırmızı, yeşil renklerde balonlarla süslendi. Alanda bulunan halk, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile PKK bayrakları ve sarı, kırmızı, yeşil flamaları dalgalandırırken, çalınan müzik eşliğinde halaylar çekti.

HDP Büyükşehir ve İlçe Eş Başkan Adaylarının halkı selamladığı kutlamaya ayrıca BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Murat Bozlak ve HDP yöneticileri de katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP’nin Türkiye’nin tüm halklarıyla, kadınlarıyla erkekleriyle birlikte geleceği kurmak için yola çıktığını belirterek HDP’nin eşitliğe dayalı bir yol açtığını söyledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajı ile birlikte çatışmasız demokratik siyasetin yolunun açıldığını söyleyen Kürkçü, HDP’ye yapılan saldırılardan bahsederek eşitlikten ve kardeşlikten ürkenlerin bu saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti. Saldırıya uğradıkları her yerde saldırıları kınayan, Kürt halkıyla dostluklarını iletmelerini isteyen binlerce kişi olduğunu dile getiren Kürkçü, “Türkiye ırkçıların özerk bölgesi değil tüm halklarındır” dedi.

‘AKP BARIŞ İŞİNİ YAPAMIYOR’

Türkiye’nin  yeni bir çağa uyandığını söyleyen Kürkçü, “Bu Newroz hepimiz için barışa özgürlüğe adalete eşitlik ve kardeşliğe açılan yeni bir başlangıcın dönümü olsun” dedi. Türkiye’yi yönetenlerin 90 yıldan fazla bir zamandır barış içinde yaşamanın yolunu bulamadıklarını söyleyen Kürkçü, “Halkları tek sınıf, tek millet, tek cinsiyete indirgeyerek muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaklarını sandılar. Ama gördük ki halklar için halklar hapishanesinden başka bir şey çıkmadı” dedi.

Çatışmasızlık sürecinin yetmeyeceğini söyleyen Kürkçü, Öcalan’ın Amed Newrozu’ndaki sözlerine gönderme yaparak AKP’nin barış işini yapamadığını, barışın teminatı olan eşitlik ve özgürlüğe dair hiç bir adım atmadığını belirterek en basit adım olan hasta tutsakların serbest bırakılmasının bile gerçekleşmediğini söyledi.

Kürkçü’nün konuşması ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newrozu’na gönderdiği mesaj okundu.

Daha sonra Paris’te Sakine Cansız ve Fidan Doğan ile birlikte katledilen kadın siyasetçi Leyla Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez de halkları Amed’in sıcaklığı ile kucakladığını belirterek, “Newrozunuz kutlu olsun” dedi.

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken yaptığı konuşmasında Adana’da gördükleri manzaranın kendilerini oldukça memnun ettiğini belirterek, “İki amacımız var. Birincisi ulusal birliğimizi sağlamak, ikincisi ise demokratik halklar ile birlikte halkların birliğini sağlamak. Adana bu amaçların mesajını bugün güçlü bir şekilde verdi” diye konuştu. Baluken son olarak, “Çukurova’da sarı, kırmızı, yeşil güller fışkırıyor” dedi.

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak da artık alanlara sığmadıklarını ve giderek daha da fazla çoğalacaklarını söyledi. Bozlak, “Bu Newroz tüm halklara kutlu olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kürt müzik gruplarından Hemdem sahne aldı. Kutlama türküler eşliğinde halaylarla sona erdi.(DİHA)