Başbakan savaş çıkarmaya uğraşıyor

Binlerce kişinin katılımıyla Tarsus’ta yapılan Newroz kutlamasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Başbakan Erdoğan’ı ve hükümeti savaş çıkarmakla suçlayarak, “Savaş uçakları sınırda Arapları, Kürtleri bombalıyor. Türkiye halkları barış için ayağa kalkmalıdır. Erdoğan savaş çıkartıyor, halkları bombalıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Siz halkları bölüyorsunuz ama biz birleştiriyoruz” dedi.

TARSUSMersin’in Tarsus ilçesine bağlı Mithatpaşa Mahallesi’nde bulunan Pazar alanında gerçekleştirilen Newroz kutlamasına binlerce yurttaş katıldı. Alana girişi sağlayan yerde kurulan arama noktalarında yurttaşlar didik didik arandı. Yöresel kıyafetleri ile Newroz mitingine katılan kadınlar alanı renk deryasına çevirirken, sarı, kırmızı ve yeşil renklerle süslenen alan, “Newroz jiyana jinên azad e”, “Öz yönetimle özgür kimliğe”, “Newroz barışı barışta özgürlüğü getirecektir”, “Zilan’ın direniş ruhuyla, demokratik çözüm sürecini selamlıyoruz” pankartları ile Paris’te katledilen 3 kadın siyasetçi, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in fotoğrafları, yaşamını yitiren PKK’lilerin fotoğrafları ile donatıldı. Alanda ayrıca çok sayıda PKK bayrakları ile PKK Lideri Öcalan’ın fotoğrafları dalgalanıyor. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, BDP Parti Meclisi üyesi İnan Kızılkaya, BDP Mersin Belediye eş başkan adayları Sibel Yiğittekin, Bedri Kuran, BDP Tarsus Belediye eş başkan adayları Seher Peşmen ve Mehmet Alış, Mersin il ve ilçe yöneticileri, İHD, HDP yöneticileri ve çok sayıda dernek ile sivil toplum kuruluş temsilcilisinin katıldığı Newroz kutlaması özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Sık sık PK lideri Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlarını atıldığı kutlamada katılımcılar Türkçe, Kurmanci, Dimilki ve Arapça halkı selamlayarak Newroz’u kutladı. Selamlamaların ardından Koma Delal sahne aldı.

‘Kürdistan’da BDP, Türkiye’de HDP zaferini ilan edecek’

Ardından Tertip Komitesi adına BDP Tarsus ilçe başkanı Faik Altun, PKK Lideri Öcalan’ın Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başladı. BDP Tarsus Belediye Başkan Adayı Seher Peşmen Demirci Kawaların yaktığı ateşin, Mahirler, İbolar ve Mazlumlarla yanmaya devam ettiğini dile getirdi. BDP Tursus Eş başkan adayı Mehmet Alış, Halkı Kurmanci ve Dimilki selamlayarak, Kürtlerin adım adım özgürlüğüne yol aldığını ve Kürt halkının yürüttüğü haklı mücadelesinin mutlaka zaferle sonuçlanacağını dile getirdi. Tarsus’taki seçim çalışmalarına ve BDP belediyeciliğine değinen Alış, 31 Mart’ta Kürdistan’da BDP, Türkiye’de ise HDP’nin zaferini ilan edeceğini söyledi.

Kürkçü: Erdoğan halkları bombalıyor

HDP Eş Genel Başkanı ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Her yerde Newroz ateşi yanıyor. Bu yıl hepimiz geçtiğimiz bir yılın muhasebesini yapıyoruz. Türkiye’deki bütün halklar, ölüm endişesi yaşamadan bir yılı geçirdi. Bunu Sayın Öcalan’ın barış açılımına borçludur” diye konuştu. Türk uçaklarının sınır boyunda bir Suriye savaş uçağını vurduğunu ve sınır boyuna bombalar yağdırdığını söyleyen Kürkçü, Hükümete ve Başbakan Erdoğan’a yüklenerek, “Savaş uçakları sınırda Arapları Kürtleri bombalıyor. Arapları Kürtleri bombalamaktan vazgeç. Türkiye barış için ayağa kalkmalıdır” sözlerine karşılık alanda bulunan binlerce kişi hep birlikte, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganını attı.

‘Siz tahtınızdan indireceğiz’

Hükümetin internet yasağına değinen Kürkçü, “Şimdi de Başbakan Erdoğan savaş çıkartıyor, halkları bombalıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin bütün halkları Kürtlerle omuz omuzadır. Siz halkları bölüyorsunuz ama biz birleştiriyoruz. Sizi tahtınızdan indireceğiz” ifadelerini kullandı. PKK lideri Öcalan’ın mektubuna da değinen Kürkçü, Öcalan’ın müzakere masasından kalkmadığını ancak müzakerenin yasal bir güvenceye kavuşturulması gerektiğinin altını çizdiğini aktardı. Kürkçü, “Anadilde eğitim istiyoruz, tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz, yasal bir müzakere istiyoruz. Bunlar Sayın Öcalan’ın talepleridir. Bunları yapmayan hükümet şimdide halklara savaş açıyor. Öcalan barışı gençlere ve kadınlara emanet etmiştir bu emanete sahip çıkacak mısınız” sözlerine kitle hep bir ağızdan “evet” cevabını verdi.

‘Barışa koşuyoruz’

Durmadan barışı haykırdıklarını ve koşa koşa barışa koştuklarını dile getiren Kürkçü, “Barışı mutlaka getireceğiz. Haklarımızı söke söke alacağız. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde HDP’ye yönelik saldırılar bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Kimse bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Adım adım özgürlüğe koşuyoruz. Barış istiyoruz. Kardeşsek eşit olacağız. Herkes halkın hakları için çalışacak. Sömürü son bulacak. Bundan önce yasaklanan haklar alınacak. BDP ve HDP’nin iktidarında herkes eşit olacak. 30 Mart’ta Tayip Erdoğan’ı seçim sandıklarına gömeceğiz. Oylarınıza sahip çıkın. 30 Martta zaferimizi kutlamak için her yerde meydanlarda olacağız.

Kürkçü’nün konuşmasının ardından binlerce yurttaş yerel müzik gruplarının eşliğinde çektikleri halaylarla Newroz kutlamasına devam etti.(DİHA)