BDP Milletvekilleri HDP’ye katıldı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri, düzenlenen törenle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katıldı.

meclis2Törene; HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş’ın yanı sıra HDP’ye katılacak BDP milletvekilleri ve HDP bileşeni siyasi partilerin temsilcileri ve üyeleri katıldı. 

Törende ilk sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, yeni bir başlangıç yaptıklarını belirterek, “Daha güçlü bir süreci başlatıyoruz. Bu birliktelik HDP olarak önümüzdeki dönem bize daha büyük sorumluluklar yüklüyor. Birlikteliğimizin Türkiye siyasetine ve demokrasi güçlerine büyük bir katkısı olacak. Evet büyüyoruz ama sorumluluklarımız daha da artıyor. Partimize katılan tüm BDP milletvekillerine hoş geldiniz diyorum” dedi. 

Tuncel’in ardından sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, çok önemli bir gün içerisinde olduklarını belirterek, şunları ifade etti: “Kürdistan özgürlük mücadelesinin taşıyıcıları, Türkiye demokrasi güçleriyle birleşiyor. Kürdistan halkı mücadele ile kendi kaderini değiştirirken, Türkiye halklarının da önünü açtı. Bu sadece bir yer değiştirme değildir. Yeni bir strateji ile yola çıkıyoruz. Yeni bir siyasete imkan açıldı. Gereğini yerine getireceğiz. Bu yolda birlikte yürüyeceğiz. Sancılı bir süreç oldu ve gökkuşağının altından geçiyoruz. Geleceği aydınlatmak için sadece parlamentoda değil Kürdistan ve Türkiye’de yolculuğumuzu sürdüreceğiz ve bu yolculuğu tamamlayacağız. BDP milletvekillerine yeni evinize hoş geldiniz diyorum.” 

Kürkçü, konuşmasını bitirdikten sonra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı kürsüye çağırdı. Daha güçlü bir oluşumla politik alanda ezilen tüm halklar için cevap olacaklarını dile getiren Demirtaş, şunları ifade etti: “2011 yılında bunun başlangıcını yapmıştık. Seçmenlerimize ve halkımıza söz vermiştik ve şimdi bu sözü yerine getiriyoruz. Bütün ezilenlerin ortak sesi olmak zorundayız. Güçlü bir halk iktidarı oluşturmanın zamanı gelmiştir. Bu gücü resmileştiriyoruz.” BDP’nin yeni bir formatla çalışmalarını yürüteceğini ve yarından itibaren parlamentoda ise HDP olarak çalışmaya başlayacakları belirten Demirtaş, “HDP’nin lokomotif gücü sol güçler olacak. Türkiye toplumunun farklılıklarını kucaklayacak. 2015 seçimlerine bu anlayış ile yürüyeceğiz. AKP-CHP ikilemine, 90 yıllık iktidar savaşına biz son vereceğiz. HDP olarak kaldığımız yerden mücadeleye devam edeceğiz” diye belirtti. 

Demirtaş’ın ardından BDP eski Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak konuştu. Amed olarak BDP’ye de HDP’ye de ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını belirten Kışanak, “Yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapacağız. Ben inanıyorum ki, HDP tüm ezilenlerin ortak platformu olarak büyük bir çıkış yapacak. Halkımızın kendisini yöneteceği ve yönetime katılacağı çok güçlü bir süreci başlatıyoruz” diye konuştu. 

Kışanak’ın ardından kürsüye çıkan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ise, 35 yıllık mücadele ile bugünlere geldiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu mücadele sonucu Kürtlerin inkarı ortadan kalktı ama hakları henüz verilmedi. Kürtlerin haklarının kabul edilmesi gerekir. Ortak mücadele ile özgürlüklere kavuşabilir ve haklarımızı alabiliriz. Kürtler sadece Türkiye’de değil tüm Ortadoğu’da halklarla birlikte adalet ve eşitlik için mücadele ediyor. Diyarbakır, Kürdistan’ın başkentidir, Mardin ise Mezopotamya’nın başkentidir. Arkadaşlarımızı Mardin’de görmek istiyorum.”

Türk’ün yaptığı konuşmanın ardından sahneye çıkan BDP’li milletvekillerine HDP’li milletvekilleri tarafından HDP rozetleri takıldı. 

28.04.2014