Bekle bizi İstanbul geliyoruz!

HDP’nin Bağcılar mitinginde binlere seslenen HDP Eşbaşkanı Kürkçü, “Yürüyüşümüze asla engel olamayacaklar. Bekle bizi İstanbul   geliyoruz. Bağcılar’da, İstanbul’da yönetime geliyoruz” dedi.

bekleGezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve 269 gün yaşam mücadelesi veren 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesinin ardından 2 gün yas ilan eden Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçim çalışmalarına HDP Bağcılar İlçe Örgütü tarafından Bağcılar Meydanı’nda düzenlediği miting ile başladı. Mitinge yüzlerce yurttaşın yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Pınar Aydınlar, BDP İstanbul Eş Başkanı Emrullah Bingül, HDP Bağcılar Belediye eş başkan adayları Gögercin Turan ve Fırat Epözdemir katıldı.

‘Kimse bizi yolumuzdan alıkoyamaz’

Kürkçü’nün zılgıtlar ve “Kürdistan seninle gururu duyuyor” sloganları ile yüzlerce kişi tarafından karşılandığı mitingde yurttaşlar devlet tarafından katledilen Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol ve Berkin Elvan’ın fotoğraflarını taşıdı. Mitingde ilk olarak BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, söz alarak yurttaşları Kürtçe selamladı. Zaferle sonuçlandıracaklarına inandıkları bir seçim sürecinin içinde olduklarını belirten Bingül, “Önderliğimizin özgürlüğü ile zaferi yakalayacağız. Yıllarca mücadele ettik bu aşamaya geldik. Bundan sonra da bizi yolumuzdan kimse alıkoyamaz. An azadi an azadi” dedi.

‘Bağcılar’da sandıktan zaferle çıkacağız’

Bingöl’ün ardından HDP Bağcılar Belediye eş başkan adayları Gögercin Turan ve Fırat Epözdemir kısa birer konuşma yaptı. Gögercin Turan konuşmasında, seçimden zaferle çıkmaları durumunda Bağcılar’ı kadınların yöneteceğini vurgularken, Fırat Epözdemir ise “İstanbul’da zafere ulaşmak, Kürdistan’da ve Türkiye’de zafere ulaşmaktır. Kürdistan’da herkesin gözü İstanbul’da Bağcılar’da. Bağcılar’da sandıktan zaferle çıkacağız, Kürdistan’da da zafere ulaşacağız” diye konuştu.

‘Belediyeciliğin nasıl yapılması gerektiğini göstereceğiz’

Eş başkan adaylarının ardından yurttaşlara seslenen HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar miting alanındaki coşkunun kendilerini umutlandırdığını söyledi. Bağcılar’ın Kürtler için önemli bir yer olduğunu belirten Aydınlar, “Bağcılar’ı alacağız. Projelerimizle, halk meclislerimizle, çocuk meclislerimizle, kadın meclislerimizle, yerel yönetimin nasıl olması gerektiğini göstereceğiz” dedi.

‘Bekle bizi İstanbul’

Aydınlar’ın ardından HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü konuştu. Kürkçü, barışa giden yolu HDP’nin açtığını belirterek, “Kürdistan’da BDP, Türkiye’de HDP başarıya ulaşacak. Türkiye’nin önce ana muhalefet, ardından iktidar partisi olacağız. Demokratik özerk yönetimlerin gücünü herkese göstereceğiz. Bize ait olan, haklarımızı, özgürlüğümüzü, kentimizi geri alacağız. Bize ait olanı geri alacağız” dedi. Berkin Elvan’ın cenaze törenine katılan yüzbinleri de hatırlatan Kürkçü, “Halklar haklı olanın yanında kenetlenir. HDP’de bunu başarıyor, başaracak” dedi.

Konuşmasının sonunda, “Halkımıza davamızı anlatacağız. Yürüyüşümüze asla engel olmayacaklar. Bekle bizi İstanbul geliyoruz. Bağcılar’da, İstanbul’da yönetime geliyoruz. İstanbul bizi bekle” diye konuştu. Kürkçü’nün konuşmasının ardından miting çalınan şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.(Diha-İstanbul)