Biz yurttaşlarımızın arasında ayrım yapmıyoruz!

Antalya HDP’nin il ve ilçe başkan adaylarının tanıtım toplantısına katılan Kürkçü , “Biz yurttaşlarımızın arasında ayrım yapmıyoruz. Kürtlerin olduğu kadar Türklerin, Türklerin olduğu kadar da Arapların partisiyiz. Kim bu kentte yaşıyorsa onun partisiyiz. Kimseyi inancından dolayı ayırt etmiyoruz” dedi.antalyaKürkçü, HDP’nin Türkiye’nin ve bütün ezilenlerin partisi olduğunu söyledi. Antalya’nın ilçelerine açılan seçim bürolarının yürütülecek siyasi mücadelenin ilk hareketi olduğunu ifade eden Kürkçü, seçim dönemi ilerledikçe ve geliştikçe kentte başka büroların da açılacağını dile getirdi.

Buradaki bürolardan hareketle ev ev, sokak sokak dolaşarak partinin amaç ve hedeflerini herkese anlatacaklarını kaydeden Kürkçü, “Biz yurttaşlarımızın arasında ayrım yapmıyoruz. Kürtlerin olduğu kadar Türklerin, Türklerin olduğu kadar da Arapların partisiyiz. Kim bu kentte yaşıyorsa onun partisiyiz. Kimseyi inancından dolayı ayırt etmiyoruz” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri erkekler tarafından yönetildiğini, kadınların sadece bir rozet gibi kenara iliştirildiğini savunan Kürkçü, kadınların ilk kez HDP ile eşit temsil hakkına siyaseten kavuştuğunu kaydetti. Kadınların desteklemediği ve onların ele almadığı hiçbir siyasi hareketin gelecek şansı olmadığını belirten Kürkçü, HDP olarak yerel seçimlerde her erkeğin yanında bir kadın başkan adayının yer aldığını söyledi.

hdp-antalyaYerel yönetim seçimlerinin Türkiye’nin kaderinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Kürkçü, şöyle devam etti:

“Türkiye olağanüstü bir dönemden geçiyor. Bir savaşı arkada bırakmak, barışa doğru yelken açmak üzereyiz ama savaşın bitmesi sadece çatışmanın sonlanması değil. Savaşın bitmesi egemenliğin paylaşılması demek. Savaş niçin çıkmıştı. Halkların hakkı inkar edildiği için. Savaş nasıl bitebilir, halkların hakkı teslim edildiği zaman. Halkın hakkı sadece çatışmama hakkı değil, uğrunda mücadele ettiği şeylerin hakkıdır. Barıştan söz edeceksek yerel yönetimler ile bu barışın ilk adımını atmak zorundayız.”

Konuşmaların ardından belediye başkan adayları tanıtıldı. HDP’nin bazı belediye başkanlıklarına “eş genel başkan” şeklinde 2 aday göstereceği bildirildi. Buna göre Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına Zahide Songül Özata ve Hasan Doğan birlikte gösterildi.(Antalya Haber)