Bizim başarımız barışın önünü açacak

HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü ve İzmir Belediye Eşbaşkan adayları Osman Özçelik ve Pınar Türk seçim çalışmaları kapsamında Karabağlar ve Torbalı’da seçim bürosu, Tire’de ise HDP İlçe binasının açılışını yaptı. Tire İlçesi’ne Kürkçü ve beraberindeki eşbaşkan adaylarını onlarca araçla Bayındır kavşağında karşılayan yurttaşlar, oluşturdukları uzun araç konvoyuyla Tire İlçesi’ne gitti. 

izmir 4Kürkçü ve beraberindeki eşbaşkan adayları HDP Tire İlçe binası önünde toplanan, ellerinde HDP bayrakları olan 200 yurttaş tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Öte yandan çok sayıda polisin ilçe girişinde ve çevresinde TOMA araçlarıyla yoğun güvenlik alması dikkat çekti. İlçe binasının açılışına HDP bileşeni partilerin yöneticilerinin yanı sıra Tire Belediye Eşbaşkanı Sebahat Kuş ve Abdurrahman Demir de katıldı. Açılışta ilk konuşan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Türkiye kötü yönetildiği için İzmir’de ve Türkiye’nin bütün kentlerinden yönetime talip olduklarını belirterek, “Kentler esasen bir rant imparatorluğu haline getirilmiş. Sadece kentler değil halkın yaşadığı her yer bir silindir gibi ezilip geçilmiş” dedi.

Yerel yönetim mücadelesinin barış mücadelesi olarak gördüklerine işaret eden Kürkçü, “Halk kenti kendi dili, kültürü, rengi ve kimliğiyle yönetmezse orada barış olmaz. Önce herkes eşit olacak ondan sonra kardeşlik gelecek” diye kaydetti. Türkiye’yi yeni bir geleceğe taşıyacak iktidarın peşindeyiz” dedi. Kürkçü, bölge illerindeki BDP’li belediyelerin uyguladığı “Halkçı” yerel yönetim deneyini burada uygulamaya koyacaklarını söyledi. HDP İzmir Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Pınar Türk ise, “AKP ve ondan önceki iktidarlar kaybetmeye mahkumlar. Çünük onların politikası kaybetme yoksullaştırma ve cinsiyetçi bir politikasıdır. Biz bunlara hayır diyoruz tek bir seçenek var oda HDP. Gezi direnişinde sokaklarda nasıl AKP’den hesap sorduysak, 30 Mart’da sandıktan AKP’den hesap soracağız” dedi. HDP İzmir Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Osman Özçelik ise, “HDP ile bu ülkeye barış ve kardeşliği getireceğiz. Biz halkın kendisini yönettiği, projesini ortaya koyduğu yerel yönetim anlayışını yaşama geçireceğiz. İzmir’de, Tire’de halkın mücadelesini sürdüreceğiz” diye kaydetti. Tire Belediye Eşbaşkanı Sebahat Kuş ise, “Tire’de emekten, ezilenden, kadından, halktan yana yeni bir siyaset başlattık, sizlerle beraber devam etmek istiyoruz. HDP bereber olalım partimize güç verelim yeni bir Tire’yi beraber yönetelim diyorum” diye belirtti. Konuşmaların ardından ilçe binasının açılışı gerçekleştirildi. Ardından ilçe binası önünde halaylar çekildi.

Tire’den ayrılan Kürkçü ve eşbaşkan adayları, Torbalı İlçesi’nde bulanan Atatürk Mahallesi’ndeki HDP seçim bürosu açılışına katıldı. Kürkçü ve eşbaşkan adayları seçim bürosu önündeki bekleyen yüzlerce kişi tarafından çoşkulu bir şekilde karşılandı. Seçim bürosu açılışına, HDP Torbalı Belediye Eşbaşkan Adayları Hüsnü Koyuncu ve Gülcan Kızıldağ ile çok sayıda partili katıldı. Açılışta, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından konuşmalara geçildi. HDP Eşbaşkan adayları ve parti yöneticilerin yaptığı konuşmalar ardından Kürkçü konuştu. Halkın kendi efendisi olması için yola çıktıklarını belirten Kürkçü, “BDP’nin Kürdistan’da kazanacağı başarıya buradan cevap olmamız lazım” ifadesini kullanarak, “Kızıldere katliamını yaşandığı 30 Mart’ta katilleri sandığa gömelim” dedi. Konuşmaların ardından eşbaşkan aday tanıtımı yapılarak, alkış ve zılgıtlar eşliğinde seçim seçim bürosunun açılışı yapıldı.

Torbalı’daki seçim bürosunun açılışı ardından Karabağlar İlçesi’ne geçilerek Yıkık Cami’de bulunan HDP seçim bürosunun açılışı yapıldı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı açılışa, HDP Karabağlar Belediye Eş Başkan Adayları, Mahmut Önen ve Meryem Çakmak yanı sıra emek ve demokrasi örgütlerinin temsilcileri katıldı. Açılışta konuşan HDP Karabağlar Belediye Eşbaşkanı Meryem Çakmak, 30 yıldır devam eden mücadeleyi ileriye taşımak için mücadele içinde olduklarını ifade ederek, yollarının zafer yolu olduğunu söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kürtleri yeniden yarattığını ifade eden HDP Karabağlar Belediye Eşbaşkanı Mahmut Önen ise, herkesin kendisi yöneteceği, projelerini uygulayacağı bir kent için burada olduklarını kaydetti. HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü ise, yerel seçimlerin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bizler için seçimler referandum niteliğinde. Bizim başarımız sürecin önünü açacak. Biz en küçük köyün bile kendi kendini yönettiği, kendi kararlarını kendisinin verdiği ve bütün bunların bir araya gelerek konuşturuldukları bir cumhuriyet talep ediyoruz. Yerel seçimler fırsattır bizim için” dedi. “Bizler bize gelen oyların kıymetini çok iyi biliyoruz” diyen Kürkçü, “Önce halkın taleplerini dinleyeceğiz. Sonrada görevimizi yapacağız. Bizim anlayışımız budur. Seçimlerde hep beraber AKP ve diğer sistem partilerine HDP’nin halkçı gücünü göstereceğiz” dedi. Kürkçü en son olarak, “30 Mart günü Mahirleri anarak AKP’yi gömeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışı yapıldı. Etkinlik, MKM sanatçılarının seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

07.02.2014