Bu büyük yolculuğu yeni bir atakla sürdürelim

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü Mersin’de eş başkan adayları, kanaat önderleri ve inanç temsilcileriyle bir araya geldi.

mersin bdpMersin’de bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü bugün ilk olarak belediye eş başkan adayları ile kahvaltıda bir araya geldi. Yenişehir ilçesinde bir restaurantta gerçekleşen toplantıya Mersin Büyükşehir, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli, Erdemli ve Tarsus ilçe belediye eş başkan adayları ile BDP MYK üyesi Cemil Erden, BDP PM üyesi İnan Kızılkaya’da katıldı.

Kahvaltının ardından konuşan Demirtaş, “Türkiye siyasetinde, halkı hiçe sayan, halkın taleplerini, beklentilerini, duygu ve düşüncelerini hiçe sayan bir politika yürütülmeye çalışıyor. Biz BDP olarak bu anlayıştan uzak durmaya çok dikkat ettik. BDP olarak da parlamentoda ve yerel yönetimlerde hizmet ederken hep bu algıyı kırmak için çalıştık. Akademisyenlerle, işçilerle, kadınlarla, öğrencilerle, halkla her yerde buluşuyor olmak bizim siyasetimize yön veriyor. Çünkü içinden çıktığınız toplumsal kesim, sınıfsal kesim, halk topluluğu ne ise, politika da onun yansımasının oluşması lazım. Kimi temsil ediyorsanız, onun gibi olmak zorundasınız. Fakat Türkiye’de siyasetçiler böyle değilmiş gibi davranır. Halk altta kalır, siyasetçiler ise elit bir tabaka olarak üstte kalır ve sürüyü yönetmekle görevli çoban misali kendilerini tanımlarlar. İşte biz bu algıyı kırmaya, pratikte de göstermeye çalışıyoruz” dedi.

HPD Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise, Mersin’de yaratılan ortaklık ve dayanışmadan daha fazla meyve almak istediklerini ifade etti. Yerel seçimlerde, Mersin’deki demokratik kitle örgütlerinin desteğini isteyen Kürkçü, “Genel seçimlerde Mersin’de esen rüzgârın, yaratılan dalganın yenisi peşindeyiz. Bu büyük yolculuğu yeni bir atakla sürdürmek üzereyiz. Yeni akıllar, fikirler ve yeni enerjiler katılmış bir desteğe ihtiyacımız var” diye konuştu.
Kürkçü, kahvaltı sırasında, Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından haklarında tedbir kararı konulan ve üniversiteye alınmayan öğrencilerle de bir görüşme gerçekleştirdi. Öğrencilerin, haklarındaki tedbir kararının kaldırılması ve aieçılan soruşturmaların iptali için Kürkçü’den destek istedikleri öğrenildi. Kürkçü de öğrencilerin taleplerini dikkate alacaklarını ve Mersin Üniversitesi Rektörü ile görüşeceğini belirtti.

Demirtaş ve Kürkçü daha sonra Mersin Alevi Kültür Dernekleri’ni ziyaret etti. Dernek yöneticileri tarafından kapıda karşılanan Demirtaş ve Kürkçü, burada dernek yöneticileri ve halkla sohbet etti. Demirtaş, “Neredeyse son bin 300 yıldır, inancı nedeniyle kendi topraklarında bu kadar hakarete uğramış, soykırım ve katliamlardan geçmiş, ama sabırla, ısrar ve kararlılıkla insanı merkeze koyan, 72 milleti tek bir nazarda değerlendirerek, kimseyi incitmeden mücadele etmiş, varlığını kabul ettirmiş ve kendini bugüne getirmiş Alevi inancını görmemek büyük saygısızlık olur. Bizler de hem Alevi inancını, hem yaşam felsefesi ve yaşam tarzı olarak, hem de toplumsal örgütlenme nazarındaki desteği ve gücü olarak bir demokrasi merkezi olarak gördük. Dolayısıyla bütün ezilenlerin, ötekileştirilmiş bütün kimliklerin, bu devletten ve bu sistemden bir alacakları var” dedi. Demirtaş, Kürkçü ve partililer, sohbetin ardından da Hızır Orucu’nun son günü nedeniyle cemevinde organize edilen iftar yemeğine eşlik etti.

Demirtaş, Kürkçü ve beraberlerindeki partili heyet, Mersin Cemevi’nin ardından Akdeniz Belediyesi Nikâh Salonu’na geçerek, burada Kürt din adamları ve kanaat önderleriyle buluştu. Demokratik çözüm süreci ve yerel seçime ilişkin değerlendirmeler yapan Demirtaş, “Yerel seçimlerde gerçek başarı için, 2009 yılı seçimlerinde elde edilen başarının da üzerine çıkmamız gerekiyor. Gerçek anlamda başarı için de her geçen süreçte yeni yerlere ulaşmamız ve hep birlikte yoğun bir çalışma yürütmemiz lazımdır” dedi. Mersin’in önemine de vurgu yapan Demirtaş, “Mersin, sadece Mersin için kazanmamalı. Mersin, Türkiye ve Kürdistan’ın arasında köprü konumunda çok önemli bir kent. Ve Mersin’de de sadece Akdeniz’de değil Mersin’in bütün ilçelerinde başarı elde etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Ardından söz alan Ertuğrul Kürkçü ise, konuşmasında, “HDP ile BDP’nin ortak çalışma yürütmesi, sadece seçimlere yönelik değil, stratejik olarak önümüzde duran bir hedef. Özellikle yerel seçim sürecinde tüm güçlerle ortak çalışma yürütmek çok önemli. Böylesi dönemler bizler için fırsattır ve bu fırsatın kaçırılmaması gerekir” ifadesini kullandı. (ANF)