Bundan sonra Erdoğan herkesi dinleyecek

HDP Edirne İl Örgütü seçim çalışmaları kapsamında düzenlenen etkinliğe HDP Edirne İl Eşbaşkanı Hasan Şimşek, HDP Edirne Belediye Eşbaşkan Adayı Pakize Ece ve çok sayıda yurttaş katıldı.hdp edirne

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan etkinlikte ilk olarak HDP Edirne Belediye Eşbaşkan Adayı Pakize Ece konuştu. HDP’nin kadın özgürlüğü için büyük bir anlam ifade ettiğini ve eşbaşkanlık sisteminin de bunun kanıtlarından olduğunu ifade eden Ece, HDP’nin Edirne’de tüm adaylarının kadınlardan oluştuğunu belirtti. Ece, Edirne’de seçimlerde zaferle çıkmak için kadınları mücadeleye çağırdı. Ece’nin ardından ise HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü söz aldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, telefon dinlemelere ilişkin yapılan yeni düzenlemeleri eleştirerek, “Bütün yargıçlar eninde sonunda adalet bakanına bağlanacaksa, bu dinleme emirlerini verecek olan yargıçları adalet bakanı yönetecekse, buradan bu sonucu çıkartabilir miyiz; Bundan sonra Tayyip Erdoğan herkesi dinleyecek ve onu hiç kimse dinlemeyecek, tedbir biraz bununla ilgili gözüküyor” dedi.

Başbakan Erdoğan’nın halkın açtığı krediyi 10 yıldır hoyratça harcadığını öne süren Kürkçü, “Şimdi üzerine kelimeye şahadetle, besmeleyle döşenmiş yeşil örtüyü çektiğiniz zaman altından hırsızlar, soyguncular, uğursuzlar, bu paraları bir birleriyle paylaşmak için bir birlerinin kafasını kıranlar çıkıyor. Bu paraları bir birlerine yar etmemek için bir birlerinin yatak odasına kamera koyup bir birlerini dikizleyen ucube sürüsü. Toplumun en az değer verdiği hükümet ve partisi artık bu ülkeyi yönetmeye devam edemez. Türkiye sadece bir ekonomik kriz değil bir moral krizi ve ahlak kriziyle karşı karşıyadır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’ni de eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü: “CHP diyor ki; ‘biz eski düzene, onlar marşlarla ilerliyordu, biz buna duaları katarız.’ CHP’nin tek parti devrinden Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ne farkı kalmıştır? Soruyorum. Valilerin parti başkanı olduğu, devlet güvenlik teşkilatlarının doğrudan doğraya başbakana bağlandığı, şimdi hakimlerin ve savcıların doğrudan doğraya adalet bakanına bağlanacağı bir düzenin, CHP’nin tek parti düzeninden ne farkı vardır ki? Tayyip Erdoğan ortaya konulan bu zenginliği kendi tarikatı, kendi cemaati arasında üleştirmekten başka neye hizmet etmiştir.”

DİNLEME DÜZENLEMESİ

Yargıdaki telefon dinlemeleri düzenlemesine değinen Kürkçü, bunların önlenmesi için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğunu belirterek, “Dinlenme tartışmaları bana ‘ava giden avlanır’ hikayesini hatırlatıyor. Yasadışı, usulsüz ve kuralsız dinlemenin yolunu açarsanız ve dinleme işinde ortak olduklarınızla birlikte başkalarının sırlarına vakıf olup bunları bir şantaj aracı olarak kullanırsanız bu silah döner ve sizi vururdu. Bende Başbakanın bu bakımdan aramızda şikayet etmeye hakkı olan en son kişi olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki şimdi bu dinlemelerin önlenmesi için alınacak tedbirlere ihtiyaç var. Bu tedbirlerin alınacak olmasını duymamızda olumlu. Fakat gene de insan merak etmeden edemiyor. Bütün yargıçlar eninde sonunda adalet bakanına bağlanacaksa, bu dinleme emirlerini verecek olan yargıçları Adalet Bakanı yönetecekse, buradan bu sonucu çıkartabilir miyiz; Bundan sonra Tayyip Erdoğan herkesi dinleyecek ve onu hiç kimse dinlemeyecek. Tedbir biraz bununla ilgili gözüküyor. O açıdan ben demokratik bir rejim altında girmedikçe bu konunun kalıcı bir önlemin olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından partisinin Edirne’de belediye başkan adaylarını tanıtan Ertuğrul Kürkçü partililerle bir süre sohbet ettikten sonra şehirden ayrıldı.