Eğer İzmit özerk olsaydı 1999 Depreminde bu kadar kayıp vermezdi

HDP’nin seçim çalışmaları kapsamında Kocaeli’nde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü İzmit Topçular seçim irtibat bürosu açılışında konuştu. Kürkçü, Demokratik özerkliği İzmit için de savunduklarını belirterek, “Eğer İzmit özerk olsaydı 1999 Depreminde bu kadar kayıp vermezdi” dedi.

kocaeliHalkların Demokratik Partisinin (HDP), seçim çalışmaları kapsamında Kocaeli ve Sakarya’da yapacağı seçim çalışmalarının ilk durağı Kocaeli oldu. İlk olarak Körfez halkıyla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Körfez Belediye Eş Başkan Adayları, Şemam Koçak, İbrahim Ergin konvoyla Körfez girişinde karşılandı. Burada konvoyla Körfez halkını selamlayan Ertuğrul Kürkçü ve adaylara Kocaeli Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Prof. Dr Nilay Etler ve Av. Kureyş Bilgiç, BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, HDP İzmit Belediye Eş Başkan Adayı Metin Fırat ve Hürriyet Saygı, Kartepe Belediye Eş Başkan Adayı Mehmet Çelik, eşlik etti. Körfez İlçesi’nde halkla bir araya gelen adaylara halk yoğun ilgi gösterdi. Ağadere Caddesi’nde yurttaşlar selamlandı. Buradan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçen HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve adaylar 14 Şubat’ta Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş yıldönümünü protesto etmek için bedenini ateşe veren, cezaevi yönetimi tarafından hastaneye geç götürülen ve hala yoğun bakımda olan Halit Özdaşlı’nın ailesini hastanede ziyaret etti. Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü cezaevi yönetiminin tutumunu eleştirdi ve Halit Özdaşlı’nın kendi bedenini ateşe vermesini değerlendirerek, “Bu kişi bedenini kendi iradesiyle ateşe vermiş olabilir ama bunun altındaki temel nedeni anlamak lazım. Türkiye’nin Kürt halkının haklarının ve özgürlüğünün tanımamasından kaynaklanan nedenlerdir” dedi. Cezaevi yönetimi sadece bir ihmal olayına neden olmadığını aynı zamanda alınacak tedbirlerin de aksamasına neden olduğunu belirten Kürkçü, “Aynı zamanda cezaevi yönetiminin aileye geç haber vermesi de alınacak önlemleri de riske atarak hastanın hayati tehlikesinin artmasına neden olmuştur. Tüm hastane yönetimi umarım iyi bir çalışma yaparak hastamızı kurtarır” diyerek Özdaşlı’nın babası Sıddık Özdaşlı’ya geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Hastanede ziyaret gerçekleştiren Ertuğrul Kürkçü ve yanındaki heyet, Gölcük’e geçerek konvoyla yurttaşları selamladıktan sonra İzmit Topçular Mahallesi seçim irtibat bürosu açılışı ve aday tanıtımı için İzmit’e hareket etti. İzmit Topçular’da yurttaşlar tarafından karşılanan HDP heyeti Şeref Meydanı’nda halkla bir araya geldi. Burada ilk olarak söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Nilay Etiler, Topçular’da kentsel dönüşümle halkın buradan çıkarıldığını ve halkın mağdur edildiğini belirterek, bu mahallede buna müsaade etmeyeceklerini belirtti. Ardından söz alan HDP İzmit Belediye Eş Başkan Adayı Metin Fırat da çok uzun bir yola girdiklerini ve ve halkın iradesiyle kendilerini var edeceklerini belirterek, HDP ile ezberleri bozmaya geldiklerini ve ifade etti. Son olarak söz alan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise bu seçimlerin yalnızca kendileri için yerel yönetimler açısından değil, aynı zamanda Türkiye’nin gidişatını değiştirecek seçimler olduğunu belirterek, “AKP iktidarı geriye doğru saymaya başladı. Yokuş aşağı gidiyor. Biz bu seçimlerde kendi payımıza düşeni gerçekleştirerek AKP’nin aşağı doğru giden yolculuğunu hızlandırarak Tarih çukuruna yollayacağız. AKP tarafından yönetilen kentler istemiyoruz. Kentler AKP için sadece kar elde eden bir mekanizmaya dönüştü. HDP hem kentsel yönetim bakımından halkın kararını ve onayını dikkate alan bir yönetim anlayışıyla burayı yönetmek istiyor” dedi.

Demokratik özerkliği İzmit için de savunduklarını belirten Kürkçü, “Biz demokratik özerkliği İzmit için de İstanbul için de Amed için de istiyoruz. Eğer İzmit özerk bir kent olsaydı 1999 depreminde bu kadar kayıp vermezdi. Bugün de aynı durumla yüz yüzeyiz. Kentin neresinde sanayi olacağı neresinde TOKİ olacağına onlar karar veriyor” dedi.

HDP’nin yeni bir alternatif olarak halkın karşısına çıktığını, AKP’nin neo liberal anlayışına karşı HDP olarak eşit bir paylaşım için yola çıktıklarını belirten Kürkçü, “Barış için AKP’ye muhtaç değiliz. AKP benim sayemde süreç başladı diyor ama barışı Kürt halk önderi Abdullah Öcalan başlattı” dedi. Kürt halkına, dillere özgürlük tanınması için eşit parasız bir yönetim anlayışı istediklerini belirten Kürkçü, yerel seçimlerde yurttaşlardan destek sözü istedi.

Yapılan konuşmaların ardından Topçular seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından HDP heyeti ve yurttaşlar büro önünde halaylar çekti.(siyasihaber.org)