Emek, Demokrasi, Barış ve Özgürlük Güçlerinin Ortak Deklarasyonu Açıklandı

Ankara’da, 250’nin üzerinde kurum ortak bir deklarasyonla dokunulmazlıkların düzenlemesine dair anayasa değişikliğinden duydukları endişeyi dile getirdi, değişikliğin “yeniden çatışmalı ortama evrilen Kürt sorununda siyasi çözüm arayışlarını tümden sonlandıracağına” dikkati çekti. Ortak deklarasyonda, milletvekillerine, değişiklik teklifine “hayır” oyu verme çağrısı yapıldı.Deklarasyonun Türkçesini HDK Eş Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kürtçesi’ni ise DTK Eş Başkanı Leyla Güven okudu.

ertuğrul-kürkçü-1DEKLARASYON

Bizler, parlamentoda görüşmelerine başlanan dokunulmazlıkların düzenlemesine dair anayasa değişikliği ile ilgili ciddi endişeler taşımaktayız.

Yasama dokunulmazlığı her şeyden önce seçilmiş, siyasetçilerin söz söyleme, düşünce açıklama hakkını garanti altına almayı amaçlayan demokratik bir hak olmalıdır. Bu hak sadece parlamentere ait olmaktan öte, kendisini seçerek Meclis’e gönderilen halka aittir. Nitekim milletvekilleri millet adına vekaleten görev yürütürken, temsil ettiği kesimlerin iradesini yansıtmakla mükelleftirler.

Milletvekillerinin, siyasi mücadelenin bir gereği olarak yürüttükleri düşünce açıklama faaliyetleri esnasında veya sonrasında soruşturulma, yakalanma ya da tutuklanmaları her şeyden önce halkın iradesine dönük açık bir müdahale olacaktır. Bu çerçevede; dokunulmazlık tartışmalarının siyasi intikam ve siyasi cezalandırma aracı haline getirilmesini tehlikeli bir gelişme olarak görüyoruz.

Eş zamanlı olarak DBP’li belediye başkanlarına ve belediye meclis üyelerine yönelik tutuklama, görevden alma, açığa alma, ağır cezalar verme gibi uygulamaların hızla devam etmesi ve halk iradesinin gasp niteliğindeki ‘el koyma-kayyım atama ‘ gibi düzenlemelerin hazırlığının yapılıyor olması tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir.

Öte taraftan, ülkemizde yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki açık kaygı ve tereddütlerin yüksek yargı tarafından da kuvvetle dile getirildiği bir dönemde özellikle muhalefet milletvekillerine yönelik yargı müdahalesinin önünü açacak herhangi bir düzenleme yeni ve oldukça ciddi sorunlar doğuracaktır. Yargı yoluyla toplumun dizayn edilmesinde yeni bir aşama geçilecektir.

Ayrıca özelde HDP milletvekillerini hedefleyen bu anayasa değişikliğinin, yeniden çatışmalı ortama evrilen Kürt sorununda siyasi çözüm arayışlarını tümden sonlandıracağından kaygılıyız. Şiddetin son bulması için hepimizin arayışlarının ve çabalarının yoğunlaştığı böylesi bir dönemde siyaset kanallarının hukuksuzca kapatılması barış arayışlarına vurulmuş ağır bir darbe olacaktır. Geçmişte denenmiş ve sadece sorunların büyümesine neden olmuş yöntemlerde ısrarı anlamak da mümkün değildir. İhtiyacımız, demokratik siyasetin kanallarını açacak tartışmaları yapmaktır.

Kürt halkı başta olmak üzere, HDP’de temsiliyetini bulan bütün ötekileştirilmiş kesimlerin parlamentodan atılmasının önünü açabilecek bu teklifin derhal geri çekilmesinin talep ediyoruz. Milletvekillerini, doğuracağı sonuçlar itibariyle yarınlarımızı ipotek altına alacak olan bu değişiklik teklifine ‘hayır’ oyu vermeye çağırıyor; gazeteciler, akademisyenlere, sivil toplum örgütlerine ve DBP’li belediyelere yönelik siyasi baskıların bir an önce son bulmasını, tutuklu belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını ve göreve iade edilmelerini istiyoruz.

NIVÎSA DEKLARASYONÊ

Em li ser hevdîtinên ku ji bo rakirina destnedayîna parlamenteran a guhertina makezagonên ku wê bê kirin de bi fikar û gûman in.

Destnedayîna rêzikdanînê, beriya her tiştî ji bo ku parlementer gotina xwe vebêje, fikr û ramên xwe bi awayekî demokratîk û azad bîne ziman mafekî girîng e. Ji ber ku
parlementer ji aliyê gel ve hatiye hilbijartin, ev maf ji xeynî parlementeran mafê gel e. Ji ber ku parlementer li ser nave gel wekîliyê dike, divê îradeya nûnertiya gelê xwe jî bide nîşandan.

Parlementer dema ku di têkoîna siyasî de fikr û ramanên xwe bîne ziman, beriya wî yan jî piştî wî lêpirsîn lê were vekirin an jî were girtin beriya her tiştî ev dibe destdanîna li ser vîna gelekî.

Di vê çarçoveyê de, nîqaşên li ser destnedayînan wekî amûrê tolhilanê û cezakirina siyasî pêk were û em vêya wekî bûyereke xetere dibînin. Di heman demê de li hemberî serokên şaredariyên DBP’ê û endamên meclisên şaredariya tên girtin, ji peywirên xwe tên dûrxistin û cezayê giran li wan tê birîn. Niha jî amadekarî ji bo verastkirinên wekî “destdanîn- qayûm şandin” an tê kirin. Ev pratîkên ku bi lezgînî tên kirin rapêçkirina vîna gel e û ev jî dide xuyakirin ku ev xeterî bê çiqasî cîdiye.

Ji xeynî wê niha li welatê me şik û guman li ser daraza serbixwe û bêalî ji aliyê daraza bilind ve jî pirî caran hatiye bilêvkirin. Dibe ku di vê demê de bi taybetî jî li ser parlementerên dijber, ji aliyê darazê ve destdirêjî li wan were kirin. Mixabin dê pirsgirêkên nû û mezin pêk were. Û civak dê bi rêya darazê ve derbasî qonaxeke din bibe.

Li aliyê din fikra me ew e ku ev guhertina makezagona dê bi taybetî li ser parlementerên HDP’ê bandorê bike. Mixabin ku pirsgirêka kurdan ku dîsa vegeriyaye qada şer, dibe ku pêşî li çareseriya siyasî bi temamî bigire. Ji bo dawîbûna vê pêvajoyê lêgerîn û xebatên me zêde bûne, rêya siyasetê wisa bê zagon were girtin ji bo lêgerîna aştiyê darbeyekî giran e. Rê û rêbazên ku di paşerojê de hatine ceribandin pirsgirêka kurd mezintir kiriye, lê mixabin niha jî li ser van rêbazan bi rik tê seknandin. Tişta ku pêdiviya me pê heye ji bo rêya siyaseta demokratîk vebe divê nîqaş li ser bên kirin e.

Wê bi vê pêşniyazê di serî de gelê kurd û yên ku xwe di bin banê HDP’ê de dibînin, dê pêşî li dervemayîna wan ê parlementoyê dê veke. Daxwaza me ew e ku pêşniyaz paş ve bê kişandin. Em bangewazî li parlementera dikin û dibêjin ku ev pêşniyaz wê pêşeroja me têxe bin îpotekê ji bo vê sedemê jî dengê xwe bi neyînî bikarbînin.

Zext û zorên ku li ser rojnamevanan, akademîsyenan, tevgerên sivîl ên civakî û li ser şaredariyên DBP’ê divê bi lezgînî bi dawî bibin. Hevşaredarên girtî û yên di bin çavde bin divê bên berdan û peywirên wan were vegerandin.