Erdoğan’ın tek parti diktatörlüğünü kurdurtmayacağız. Bizim işimiz diktatörlükleri devirmektir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Meclisi, gerçekleştirdiği coşkulu şenlikle yüzlerce üyesini biraraya getirdi. Anadolu Kültür Merkezi’nde buluşan HDP’liler, saygı duruşuyla başlattıkları etkinliği halaylarla bitirdiler.

ankaraŞenliğe; BDP Mardin Milletvekili Gülser YILDIRIM, HDP Eş Genel Başkanları, İlçe Eşbaşkanları, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adaylarıyla ilçe Eşbaşkan adayları, HDK bileşeni örgütlerin yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Şenlikte sırayla; HDP Seçim Koordinasyonu adına ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime ÇELEBİ, BDP Ankara İl Eşbaşkanı Ahmet ADAY, HDP Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Songül EROL ABDİL, HDP Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Salman KAYA, HDP Eşbaşkanı Ertuğrul KÜRKÇÜ ve HDP Eşbaşkanı Sebahat TUNCEL konuştular. Bu konuşmalardan sonra Ankara Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine aday olan Eşbaşkanlar sahnenin yanında yan yana gelerek şenlikteki HDP’lileri selamladılar.

“İNSANCA YAŞANALABİLİR KENTLER ÖZGÜR BİR DÜNYA – EKOLOJİK BELEDİYE, ÇOK KÜLTÜRLÜ BELEDİYE, DEMOKRATİK BELEDİYE, ÇOK DİLLİ BELEDİYE, KATILIMCI BELEDİYE, ÇÖZÜM ÜRETEN BELEDİYE, KADIN DOSTU BELEDİYE, YAŞLI DOSTU BELEDİYE, GENÇ DOSTU BELEDİYE, HAYVAN DOSTU BELEDİYE, ÇOCUK DOSTU BELEDİYE, ENGELLİ DOSTU BELEDİYE” yazılı devasa büyüklükte bir pankartın sahneye gerildiği şenlikte sık sık; BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM – BİJİ BİRATİYA GELAN” sloganları haykırıldı.

Dayanışma Şenliğinin ilk konuşmasın İl Seçim Koordinasyonundan Fadime ÇELEBİ yaptı, ÇELEBİ şunları söyledi;

“İddialıyız, kazanacağız. Çünkü; milyonlarız, ezilenleriz, sömürülenleriz, gecekondularda oturan yoksullarız, fabrikada çalışan işçileriz. Biz halkız.

HDP olarak yaklaşık 2 aydır seçim çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Eşit, özgür bilimsel, anadilde eğitimin hak olması, adaletin, özgürlüğün bu topraklarda yeşermesi, Kürt halkının özgür, demokratik taleplerinin kabul edilmesi için Ankara’da çalışıyoruz. Ankara’nın gri puslu havasını dağıtmak, halkların özgürlüğünü sağlamak için çalışıyoruz. İşimiz zor ama biz bu mücadeleyi büyüteceğiz. Bu topraklarda halklara eşitlik, kardeşlik getireceğiz.
Barış sürecinin süreklileşmesi için Türkiyeli işçi ve emekçilerin Kürt halkının uzattığı barış elini tutması gerekir. Halkların eşitliğini, kardeşliğini sağlamak için bize büyük görev düşüyor. HDP Türkiye’de önemli ve büyük bir proje. Tüm toplumsal kesimlerin kendisin ifade ettiği, fikirlerin tartışıldığı, fikirsel olarak bir arada çalıştığı bir parti.

Biz Ankara’da demokratik, özerk, eşitlikçi, adaletli, şeffaf bir belediyecilik yaratacağız. Biz Ankara’yı yeniden yaratacağız.

HDP sizinle birlikte sevgili kadınlar. Siyasette görünmeyen kadınlar, biz, siyasetin merkezine yürümeliyiz. Kadının aklının, fikrinin güçlü olduğu projeler yaratacağız. İddialıyız, iddiamızı büyüteceğiz. Çünkü bu ülkeye eşitlik, adalet demokrasi gelmelidir.”

HDP Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Songül EROL ABDİL ise şöyle konuştu;

“Bugüne kadar Ankara’da kadın belediye başkan adayı hiç çıkmadı. Ankara’yı kadınlarla özgürleştireceğiz. HDP, Ankara’ya eşitlikçi, kadın özgürlükçü bir belediye anlayışı getirecek. Bu kente bazı parklar yaparak ‘hizmet ediyoruz’ diyorlar. Ama bu kentte sağlıklı su içilemiyor. Ankara’da ekolojik dengeyi bozacak hiçbir çalışmaya izin vermeyecek, ekolojik dengeyi koruyacağız.

Mevcut kaynakları halk için kullanacak, GÖKÇEK’in Dikmen Vadisi’ne gömdüğü kaynakları buraya aktaracağım. AKP’nin adayı Gökçek ile CHP ve MHP’nin adayları ırkçıdır. Bunların ağzından bir kere Kürt, kadın, LGTB kelimeleri çıkmamıştır. Bunlar çevre dostu da değil, çevre düşmanıdır.”

HDP Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Salman KAYA’da şunları söyledi;

“Kısıtlı olanaklarla seçimlere hazırlanıyoruz. Ancak buna rağmen 30 Mart’ta Ankara’yı sallayacağız. Bölgede BDP, batıda ise HDP ile seçimlere giriyoruz. Yerel seçimlerde yüzde 10′nun üzerinde bir oranla seçimi kazandığımız zaman seçim barajı da kalmayacak önümüzde. Bu sistemin tüm engellerini aşacağız.“

Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarının ardından HDP Eşbaşkanı Ertuğrul KÜRKÇÜ şöyle dedi;

“İzmir’in Urla İlçesi’nde partimize dönük ırkçı saldırılar gerçekleşti bugün. Saldırıya şiddetle kınıyor ve bu saldırıların nerede ve kimin tarafından yapılmış olursa olsun mücadelemizi engelleyemeyeceğini belirtiyorum.

Partimiz HDP, kendisini yönetmek isteyen halkın partisidir. HDP saydam, doğru ve düzgün bir siyaset izlemektedir. Türkiye’de egemenliğin sonuna gelinmiştir, HDP işte bu yüzden vardır.

Tayyip Erdoğan’ın tek parti diktatörlüğünü kurdurtmayacağız. Bizim işimiz diktatörlükleri devirmektir. Asla ve asla onun yasaları olan HSYK değişiklikleri MİT ve TİB Yasası bizim özgürlüğümüz ile ilgili değil, Erdoğan’ın çalıp çırpma özgürlüğüdür. Biz bunu yıkmak için varız.

Bizim kent siyasetimiz neyse genel siyasetimiz de o olacaktır. Kentlerin başında vali, kaymakamlar olmayacak, halk kendi kendini yönetecektir. Kentlerimiz özerk olsaydı Kürdistan’da halk inkâr edilmeyecekti. Kenttekilerin kendi kendini yönetmesi barışın teminatıdır. Dolayısıyla Türkiye’de ne kadar çok halk kendi sözünü söylerse o kadar çok barış güvence altındadır. Bu yüzden de Kürtler de kendini yönetmedikçe asla ve asla barış olamaz.”

Son konuşmayı, Urla’da ki faşist saldırıyı kınayarak başlatan HDP Eşbaşkanı Sebahat TUNCEL, kısaca şunları söyledi;

“Onlar bizim bu saldırılardan korktuğumuzu sanıyorlarsa, yanılıyorlar. Onlar bilmezler ki, biz Pir Sultanların, Şeyh Saitlerin, Seyit Rızaların, Mahirlerin, İboların, Denizlerin ve Sakinelerin mücadelesiyle yürüyoruz. O kadar bedel verdik ama mücadelemizden asla vazgeçmedik. Korkuları boşuna sayılmaz, çünkü HDP 2015′te ana muhalefet, 2019′da ise iktidar olacak. Bizim iktidarımız onların ki gibi olmayacak. Onlar her şeyi halktan çalıyor ama biz halka paylaşacağız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşıyor. Biz HDP olarak 1 Mart’tan 8 Mart’a kadar sokaklarda olacağız. Kürdistan’da AKP’yi tabela partisi haline getireceğiz, batı da ise halk nasıl yönetilirmiş onlara bir bir göstereceğiz. Yerel seçimlerden çıkacak sonuçlar da çözüm sürecini belirleyecek. Eğer sandıktan daha çok CHP ve MHP çıkarsa savaş yanlıları, HDP çıkarsa barış yanlıları kazançlı çıkacak.”

HDP Ankara Dayanışma Şenliği, konuşmaların ardından, Suavi, Aryen, Bahoz Aslan, Çağdaş Toprak, Serhado, Grup Mesel, Grup Vardiya, Taner Önür – Serap Yağız (Moğollar), Ax u Av’ın da (Erbane MKM) aralarında olduğu çok sayıda sanatçı ve müzik grubunun konserleriyle devam etti. HDP’liler zaman zaman sanatçıların söylediği türküler eşliğinde halaylar çekerek seçim çalışmaları için moral depoladılar.

HDP Ankara İl Örgütünün düne ait programı sadece Dayanışma Şenliğiyle sınırlı değildi. Sabahın erken saatlerinde biraraya gelen Keçiörenli HDP’liler, Keçiören ilçesine bağlı Aktepe ve Atapark’da seçim bürolarının açılışını gerçekleştirdiler. Her iki seçim bürosunun açılışı düzenlenen konvoylar sonrası yapıldı ve bu açılışlara Büyükşehir Eşbaşkan adayı Salman KAYA’da katıldı. Açılışlar, İlçe Belediye Eşbaşkanları Saadet KAYRAN ile Sami YILMAZ’ın kısa konuşmalarıyla başladı.(http://www.yilmazkizilirmak.com)