Halka kurşun sıkanlarla koalisyon kurmayız

Kürkçü her gittikleri yerde kendilerine “AKP ile koalisyon kuracak mısınız?” sorusunun yöneltildiğini belirterek “Biz halkız ve halka kurşun sıkanlarla koalisyon kurmayız” dedi.

11164736_822397737809152_998674634878703408_nHDP’nin Buca’da düzenlediği halk buluşmasına HDP milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan, Eylem Yıldız ve Zeki Gül katıldı. Bucalıların yoğun ilgisinin olduğu buluşmada konuşan Ertuğrul Kürkçü; koalisyon iddiaları konusunda; “Kendimizi niye kurşunlayalım?” diye sordu ve devam etti: “ Biz halkız ve halka kurşun sıkanlarla koalisyon kurmayız. Biz kimsenin koltuk değneği olmayacağız. HDP yoksulların partisidir. Hiçbir sermaye hükümetinin zalim hükümetin ortağı olmayacağız. Bunları bir de bize bu soruları soranlara sorun. Diğer partilerden de bizim kadar açık ve net cevap bekliyoruz. Meydanlarda Kuran-ı Kerim sallıyorlar. Bu halk neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor. Sen önce Kuran-ı Kerim’le bakara-makara diyerek halkın inançlarıyla alay eden kendi bakanlarına salla. Bu halkın imanı kalbindedir”

BÖYLE ZULÜM OLMAZ

Kürkçü “ Bu kadar çok zulmeden, bu kadar çok çalan ve bu kadar çok yalan söyleyen, halkın inançlarıyla alay edenlerle bizim hiçbir ilişkimiz olamaz” diyerek şöyle konuştu: “ Biz Tayyip Erdoğan’ı alaşağı edeceğiz. Halkımız artık onu sırtında taşıyamaz. Bu tarihin ve siyasetin emri. Eğer onları saf dışı edebilirsek, yoksulluk sorununu çözmek için kamunun kaynaklarının halkın ihtiyaçları yolunda eşit dağıtılması için bir fırsatımız olabilir. On binlerce insan iş bekliyor, onlar sadece kendi yandaşlarına iş buluyor. Böyle zulüm baskı olmaz”

Çamkule’deki toplantıda ilk olarak sözü milletvekili adayı Zeki Gül aldı. AKP’nin halkı giderek sağlıksızlaştırdığını söyleyen Gül, “Sağlığı iyileştirdiklerini söylüyorlar ama sağlıksız insan sayısı giderek artıyor. Halkı yoksullaştırdıkları gibi bir de muayene parası, ilaç parası adı altında hastaneleri soygun merkezine dönüştürdüler” dedi.

KADINLAR ÖN SAFLARA

Bucalıları ilgisininin kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Eylem Yıldız ise sözlerine “ Biz kadın partisi isek, kadınlar ön saflarda yer almalı, bütün kadınlar öne!” sözleriyle başladı ve halk buluşmasına katılan bütün kadınlar ön sıralara geldi. HDP’nin Yeni yaşam için ördüğü siyasette kadınların hep en önlerde olduğunun altını çizen Eylem Yıldız “Dünyanın her yerinde özgürlük meşalesini kadınlar yakıyor ve omuzluyor. Bunun için kadınlar hep önlerde olmalı” dedi.

HDP İzmir 1. Bölge Milletvekili adayı Müslüm Doğan ise ülkenin mazlum halklarının HDP’de yan yana geldiğine dikkat çekti ve “Zamanında birbirlerinden ayrıştırılan Seyit Rıza ile Şeyh Said’in torunları şimdi HDP’de bir arada, yanyana, omuz omuza. Hep birlikte zalimlerin diktatörlük heveslerini durduracağız “ diyerek bunun yolunun da HDP’nin barajı aşmasından geçtiğini söyledi.

Buca Çamkule halk buluşması öncesinde Buca’yı adım adım dolaşan ve seçim bildirisi dağıtarak esnafların sorunlarını dinleyen HDP İzmir milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü ve Müslüm Doğan toplantının sonunda Bucalıları 23 Mayıs’ta Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge davet ettiler.