Hatay’ın Erzin ve Dörtyol ilçelerinde Newroz kutlandı

Hatay’ın Dörtyol ve Erzin ilçelerinde Newroz Bayramı kutlandı. Kutlamalara katılan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Hatay’ın Erzin ilçesine bağlı Şükrüpaşa mahallesi ile Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Ocaklı mahallesinde bir araya gelen binlerce yurttaş Newrozu kutladı.

dyb-20-03-14-hazro-newroz-coskuyla-kutlandi41-1024x682Alana gelen yurttaşlar uzun süre çalan müzikler eşliğinde halaylar çekti. Her iki kutlamalara da HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ile BDP’li il ve ilçe başkan ve yöneticileri yanı sıra belediye eş başkan adayları ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bé Serok jîyan nabe”, “Erdoğan’a müebbet Öcalan’a özgürlük”, “AKP’ye oy veren eller kırılsın” sloganlarının atıldığı kutlamalarda, Erzin belediye eş başkan adayları Diyadin Sürçe ile Gülcan Oğuz birer kısa konuşma yaptı.

Kürkçü ise Kürtçe selamlama ile başladığı konuşmasında özelde kadınların ve gençlerin Newroz bayramını kutladığını belirterek, “Bugün hepimiz için mutlu bir gün ama Mersin’de işçileri taşıyan bir araç trene çarptı ve 10 yurttaşımızı kaybettik. Bunun için çok üzüntülüyüz. Tüm halkımıza ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” dedi. Kürkçü, iş cinayetlerine sebep olanların yargı önüne çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

hatay“Bu günün tüm halklara barış, huzur ve kardeşlik getirmesini diliyorum” diyen Kürkçü, başta Ortadoğu ve Türkiye olmak üzere tüm halkların Newroz’unu kutladığını sözlerine ekledi. Kürkçü, “Savaşların olmadığı Newrozlar dileği ile” dedi.

Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Yurttaşlar sloganlarla ateş üzerinden atlarken, yerel sanatçıların söylediği şarkılar ile halaylar çekildi. (DİHA-Hatay)