HDK: Bu cinayetlere sessiz kalmayacağız!

HDK Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, Cizre’de son dönemde yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Devlet yeni olayların çıkması için özel çaba içerisine girmiş görünüyor. Her gün yeni bir ölüm haberi almak istemiyoruz. Artık sözün hükmünü yitirdiği yerdeyiz. Bu cinayetlere daha fazla sessiz kalmayacağız” dedi.
10405653_769002929815300_7709732752109623036_n

Tuncel ve Kürkçü, yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada son günlerde Cizre’de hemen her gün bir kişinin, genç ya da çocuğun öldürüldüğünü belirtilerek, son olarak da 12 yaşındaki Nihat Kazanhan adlı çocuğu başından vurularak yaşamını yitirdiği belirtildi.

-“POLİS, ÖLDÜRME AMAÇLI ATEŞ EDİYOR”-

Açıklamada, devletin Cizre’de açık terör estirdiğini ve adeta öç aldığı vurgulanan açıklamada, “Devlet, her demokratik tepkiyi öldürerek bastırmaya çalışıyor. Bu da yetmiyor, gençler ya da çocuklar ya çalışırken ya oynarken polis kurşunlarıyla can veriyor. Polis, bilinçli ve hedef gözeterek, öldürme amaçlı ateş ediyor. Geçtiğimiz günlerde öldürülen 14 yaşındaki Ümit Kurt çalışırken panzerlerden açılan kurşunlarla can vermişti. Dün de, Cizre’de hiçbir eylem olmadığı halde polislerin attığı gaz bombaları ve açtığı ateş sonucu 12 yaşındaki Nihat Kazanhan adlı çocuk öldürüldü. Görgü tanıkları, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın oynarken polisler tarafından öldürüldüğünü belirtmektedir” denildi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Tam da mahallelerde hendekler kapatılmışken, DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak ile HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız kitle örgütleri ve halkla görüşmeye Cizre’ye gitmişken, devlet yeni olayların çıkması için özel çaba içerisine girmiş görünüyor. Cizre’de 27 Aralık’tan bu yana ölenlerin sayısı 6’ya çıktı. Son günlerde katledilenlerin failleri de henüz ortada yok. Her gün yeni bir ölüm haberi almak istemiyoruz. Artık sözün hükmünü yitirdiği yerdeyiz. Bu cinayetlere daha fazla sessiz kalmayacağız. Halkların Demokratik Kongresi, son günlerde süreklilik haline gelen bu cinayetlere karşı demokratik tepkisini güçlü bir biçimde gösterecektir. Tüm demokrasi güçlerini, bu cinayetlere karşı ses çıkarmaya, demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz.”