HDP-BDP Şöleninde Büyük Coşku

HDP ve BDP’nin seçim startını verdiği şölen, yaklaşık on bin kişiyi bir araya getirdi. Şölende konuşan HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, “Yeni dönem özgürlüklerin yılı olacak. 2014, mücadelemizi taçlandıracağımız yıl olacak” dedi.

hdp solen 1Halkların Demokratik Partisi ile Barış ve Demokrasi Partisi, “Rojava’dan Gezi’ye Demokratik Özerk Yönetimlerle Özgür Yaşama Yürüyoruz” şiarıyla şölen düzenledi. HDP ve BDP, şölenle birlikte seçim startını da vermiş oldu.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen şölene binlerce kişi katıldı. Salona HDP’yi tanımlayan “Barışçı, ekolojist, kadın, LGBTİ, emekçi, eşitlikçi, demokratik, halkçı, özgürlükçü, rengarenk, en genç, özyönetimci parti” yazılı pankart ile “Şehir senin özyönetimle, özgür kimlikle”, “Gezi’den Lice’ye direniş sürüyor, mücadele büyüyor” yazılı pankartlar asıldı. Rojava, Gever, Roboskî, Paris’te katledilen devrimcilerin fotoğrafları ile Abdullah Öcalan’ın posterleri, PKK ve Konfederalizm bayrakları asıldı.

HDP Eş Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, salonda büyük coşkuyla karşılandı. Eşbaşkanlar, salonu dolaşarak halkı selamladı. Şölene, HDP ve HDK Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, BDP il yöneticileri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, SYKP Eş Başkanı Tuncay Yılmaz da katıldı.

‘CEZA BARIŞ SÜRECİNE DARBEDİR’

Şölende ilk olarak BDP İstanbul İl Eş Başkanı Arife Çınar konuştu. Mustafa Balbay tahliye edilirken, BDP’li tutuklu vekillerin serbest bırakılmadığını hatırlatan Çınar, Sebahat Tuncel’e verilen cezayı barış sürecine yönelik bir darbe olarak değerlendirdi. Çınar, Roboskî’nin sorumlularının yargılanmadığına da dikkat çekti ve “Roboski’nin sorumluları yargılanmadan barış ve kardeşlikten söz edilemez” dedi.

Ardından söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan, Roboskî’nin hesabını soracaklarını söyledi, Roboskîli analara söz verdi. Altan, “Sebahat Tuncel’e verilen cezayı hepimize sayıyoruz. Bizi cezalandıramazsınız. HDP’den ve Sebahat Tuncel’den korkmakta haklısınız çünkü bu çürümüş, yalan talan dünyanızı yıkacak ve yeni temiz demokratik bir dünya kuracağız” dedi.

Altan, hapishanelerdeki siyasi tutukluları da selamlarken, Rojava devrimine dikkat çekti. Rojava’da demokratik özerk yönetim kurulduğunu söyleyen Altan, “Rojava devrimcilerini, yeni bir dünya kuran Rojava halkını selamlıyoruz” dedi. Altan, ayrıca KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan’ı da selamladı.

Devrimci demokratik güçler ve kişilerin bir araya gelerek HDK’yi kurduğunu, böylece kardeşliği, birleşik mücadeleyi sağladıklarını söyleyen Altan, “Şimdi HDP ile siyasi alana çıkıyoruz” dedi. Altan, cemaatlere, çetelere karşı HDK’nin açtığı yoldan, HDP bayrağı altında bütün İstanbul ezilenlerini mücadeleye çağırdı.

Altan’ın ardından şölende Taylan Yıldız, sahne aldı.

hdp solen 4TUNCEL’E YOĞUN DESTEK

HDP Eşbaşkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, yoğun alkış ve ıslıklarla sahneye çıktı.

BDP Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş’ın selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Tuncel, yeni bir yıla girildiğini söyledi. “2013’de kim kazandı, kim kaybetti?” diye soran Tuncel, “Kazananlar emekçiler, Türkiye demokrasi güçleri, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan, Kürt halkı oldu. Gezi’de direnenler, kadınlar, zindandaki yoldaşlarımız oldu” dedi, hepsini selamladı.

2013’de çok önemli gelişmeler olduğunu söyleyen Tuncel, Newroz’la başlayan çözüm sürecini hatırlattı. “Bütün Ortadoğu halklarının özgürlüğe kavuşmasını istemeyenler, emperyalistlerin istediği gibi bir sistem kurmaya çalışanlar var. Ama bu planlar bozuldu” diyen Tuncel, Rojava devrimini anımsattı. Tuncel, halkların eşitlik ve adalet için sokakta direndiğini söyleyerek, “2013’ün en büyük kazananı Rojava halkı olmuştur” dedi.

‘AKP VE CEMAAT KAYBETTİ’

Tuncel, 2013 yılının çözümün, zaferin mümkün olduğunu gösterdiğini söyleyerek, çözüm sürecine yönelik engellemelere dikkat çekti. Tuncel, AKP iktidarının cemaatle birlikte barış ve çözümün önünde engel olduğunu dile getirdi. AKP-cemaat tartışmasına değinen Tuncel, şöyle devam etti: “2013 yılının kaybedenleri AKP ve cemaattir. Onlar kaybetmişlerdir ve kaybetmeye mahkumdurlar” dedi.

HDP Eş Başkanı Tuncel şöyle konuştu: “Paralel devlet yani devlet içinde devlet varsa, komplo varsa siz de bunun ortağısınız. 2002’den beri cemaatle ortak değil misiniz? Son dönemde ortaya çıkan yolsuzluk operasyonunda görüyoruz ki, aslında siz halkın emeğini birlikte yemişsiniz. Şimdi birbirinizi yiyorsunuz, aynı zamanda Türkiye’nin geleceğini karanlığa mahkum etmeye çalışıyorsunuz. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Biz demokratik cumhuriyeti, özerk Kürdistan’ı birlikte ilan edeceğiz.”

Başbakan’ın adının yolsuzluk operasyonunda geçtiğini hatırlatan Tuncel, “Biz bunları tanıyoruz. Kürdistan’dan tanıyoruz. Bunlar engerek ve çıyanlardır, bunlar aşımıza ekmeğimize göz koyanlardır” dedi.

2013’de faşizme direnen Roboskîli ailelerin de kazandığını belirten Tuncel, ekledi: “Kaybeden bunun hesabını vermeyen, 34 canın ölmesine neden olanlardır.”

‘2014 KAZANIMLARIN YILI OLACAK’

Tuncel, katliamdan sınır ötesi operasyona onay veren AKP ve CHP’nin sorumlu olduğunu söyledi, “Hesabını mutlaka soracağız” dedi.

“Yeni dönem özgürlüklerin yılı olacak. 2014, mücadelemizi taçlandıracağımız yıl olacak” diyen Tuncel, 2013’ün Paris katliamı ile başladığını ve özgürlük yürüyüşünün engellenmeye çalışıldığını söyledi. Tuncel, “2014 yılı kazananların yılı olacak. Biz hep birlikte kazanacağız” dedi.

Hakkındaki hapis cezasına değinen Tuncel, kararın genel kurulda okunması durumunda milletvekilliğinin düşeceğini söyledi.

Salondaki binlerce kişi, kararı yuhalayarak protesto etti.

Tuncel, şöyle konuştu: “Sizin mahkemeleriniz, Kürt kadınlarının özgürlük yürüyüşünü engelleyemez, bizim özgürlük yürüyüşümüzü engelleyemez. Bu ceza ile HDP’nin iktidara yürümesini engellemek istiyorlar. Kürt halkının özgürlük mücadelesi ile Türkiye halklarının özgürlük mücadelesinin önüne geçmek istiyorlar. Nafile, bu yürüyüş başlamıştır, siz asla bu koşuyu engelleyemezsiniz. HDK, Türkiye halklarının özgürlük mücadelesine öncülük edecektir. Direneceğiz ve kazanacağız. Bu dava şahsi bir dava değildir. Ben zaten cezaevindeydim. Siz mücadele ettiniz, beni cezaevinden çıkardınız ve parlamentoya götürdünüz.”

Tuncel, “Kürdistan seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılandı.

“Bütün zindanları boşaltacağız. Sayın Öcalan dahil bütün siyasi tutukluları özgürlüklerine kavuşturacağız” diye seslenen Tuncel, “Kürdistan’da kazandık, Türkiye’de de kazanacağız. Mücadeleye devam, bu daha başlangıç” dedi.

Salondaki binlerce kişiye “Bu mücadeleye var mısınız?” diye soran Tuncel’e, binler hep bir ağızdan “Varız” yanıtını verdi.

HDP eş başkanı Tuncel, iktidardakilere “Siz bizimle başedemeniz, bu insanlarla nasıl baş edeceksiniz” diye seslendi.

hdp solen 5HDP ÖZGÜR DÜNYANIN ANAHTARIDIR

HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü ise Sebahat Tuncel’e verilen cezayı kınayarak, “Başbakan Erdoğan herkesi yedirtti. Biz Sebahat Tuncel’i yedirtmeyeceğiz” dedi. Kürkçü, şöyle devam etti: “HDP, yeni bir özgürlük dünyasının kapısını açan anahtardır. Kapitalist sömürüden özgürleşmiş yeni bir hayat kurmak bu halkların eseri olacaktır. HDP kapitalizme, emperyalizme, sömürgeciliğe, halkların esir edilmesine karşıdır.”

İsim vermeden TKP’nin Sol Cephe’sini eleştiren Kürkçü, “Sol cephe arıyorsanız işte sol cephe. Başka sol cephe var mı?” diye sordu.

“Pabucu deliklerin partisiyiz” diyen Kürkçü, HDP’nin, kent yoksullarının isyanı ile Kürdistan özgürlük mücadelesini bir araya getireceğini söyledi. BDP’nin en yakın müttefiki olduğunu, seçimlerde Kürdistan’da BDP ile, Türkiye’nin batısında HDP ile seçimlere gireceklerini kaydeden Kürkçü, Ahmet Türk ve Gültan Kışanak’ın kazanmasının yeni bir eşik anlamına geleceğini belirtti. İstanbul’da iki cemaatçi adayın karşısında tek devrimci adayın Sırrı Süreyya Önder, Ankara’da da iki MHP’li adayın karşısında tek devrimci adayın Salman Kaya olduğunu söyleyen Kürkçü, adaylarının arkasında olduklarını dile getirdi. Kürkçü, HDP’ye oy istedi. Kürkçü, yerel seçimlerle demokratik, özgürlükçü, özyönetimci bir sistemin adımını atacaklarını ifade etti.

Şölende sahne alan Suavi ve Ferhat Tunç, özgürlük şarkılarını binlerce kişiyle birlikte söyledi.(ANF-İstanbul)