HDP Milletvekilleri Cumhurbaşkanı Gül’e hasta tutuklular raporunu sundu

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Milletvekilleri Selma Irmak, Gülser Yıldırım, İbrahim Ayhan ve Van Milletvekili Kemal Aktaş ile birlikte hasta tutuklu ve hükümlülere ilişkin hazırladığı raporu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu.

hastaHazırlanan raporda, devletin tutuklu ve hükümlülerin sağlığı konusunda hiçbir bahanenin veya gerekçenin arkasına sığınamayacağına dikkat çekildi.

Devletin hasta tutuklu ve hükümlülere yönelik gayri-insani tutumunun bugüne kadar birçok kişinin göz göre göre ölüme terk edilmesine neden olduğu kaydedilen raporda, “2013 yılı sonu itibarıyla hapishanelerde Adalet Bakanlığı’nın tespit ettiği 154’ü ağır durumda 526 hasta bulunmaktadır. Bu hastalar arasında yürüyemeyen, eli tutmayan, yardım olmaksızın beslenemeyen ve hatta başını dahi hareket ettiremeyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu sayı geçtiğimiz aylarda sabit kalıyorken son iki aydır arttığı tespit edilmiş, hasta tutsakların ağır hasta statüsüne geçtiği fark edilmiştir. Pek çok kişinin cezaevine girdikten sonra, cezaevindeki olumsuz koşullardan dolayı sağlığını kaybettiği düşünüldüğünde, hasta tutsak sayısının daha da artacağı anlaşılmaktadır” denildi.

Rapora göre, Ceza İnfaz Yasası’nda Şubat 2013’de yapılan değişikliğin ardından Mayıs 2013’e kadar 460 tutuklu ve hükümlünün tahliye talebiyle başvuruda bulundu, bunlardan sadece 43 kişinin cezasının infazı geri bırakıldı ve 417 kişinin talebinin ise reddedildi.

İHD verilerine göre siyasi tutuklulardan sadece 5 tahliye gerçekleşti ancak bu rakam net değil. 14 kişi ise Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) rapor beklerken cezaevinde hayatını kaybetti. Bugün hala 113 hasta tutuklu ve hükümlü ATK raporu bekliyor.

HDP’nin raporunda, hasta tutuklular için ilgili kanunlarda değişiklikler yapılması gerektiği belirtildi.