HDP sokağın sesini meclise taşıyacak

HDP İzmir Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan, Eylem Yıldız ve İbrahim Akın seçim çalışmaları kapsamında İzmir Emek ve Demokrasi güçlerinin Seferihisar İlçesi Badenler Köyü’nde organize ettiği piknik etkinliğine katıldı.

11150885_822782651103994_9164994214204461387_nEtkinlikte ilk olarak konuşan adaylardan Eylem Yıldız, emek ve demokrasi güçlerinin kendilerinden daha coşkulu bir şekilde çalıştıklarını gördüklerini söyledi. HDP’yi 8 Haziran’a taşıyacak gücün bir kanadının da emek ve demokrasi güçleri oluşturduğunu belirten Yıldız, HDP’nin barajı aşması için bir oya ihtiyaç olduğunu söyledi. Baskıcı, zülüm ve diktatörlüğe karşı HDP’nin barajı yıkması gerektiğini belirten Yıldız, 8 Haziran’da en güzel ve coşkulu etkinliklerde bir arada olacaklarını söyledi. Ardından konuşan Ertuğrul Kürkçü, herkes artık seçimini yapması gerektiğini belirterek, önlerinde zorlu 20 gün kaldığını söyledi. Önlerinde bulunan bazı duvarları yıktıklarını fakat halen aşılması gereken duvarlarının olduğunu altını çizen Kürkçü, “Daha önce diğer partilere oy veren kesimler için neden HDP oy vermesi gerektiğini çok iyi anlatmalıyız. HDP’yi seçebilmesi için daha kararlı bir kopuşun sağlanması lazım. Halen zihinlerinde olan tüm öz yargı ve bağlılıkları yıkması lazım bunu da bizler HDP’yi anlatarak sağlayabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydan meydan gezerek başkanlık sistemi için oy toplanmasına değinen Kürkçü, Erdoğan’ın başkan olmasını engelleyecek tek gücün HDP’nin mecliste olması olduğunu söyledi. HDP’nin başkanlık sistemi karşısında net tutumu anlaşıldığını fakat halen toplumun bazı kesimlerde gelen soruların olduğunu aktaran Kürkçü, HDP’nin sadece Erdoğan’ın başkan olmasına karşı olmadığını Türkiye’de de bir başkanlık sistemine de karşı olduğunu belirtti. Başkanlık sisteminin Türkiye iklimine uygun bir rejim olmadığını ifade eden Kürkçü, “Türkiye’de başkanlık sistemini sadece Tayyip Erdoğan ihtiyaç duyuyor. Biz güçlendirilmiş yerel yönetimler dayalı demokratik bir parlamenter rejimini inşa etmek istiyoruz. İktidarın yerel yönetimlere devredildiği bir Adem-i Merkeziyetçi bir yapı istiyoruz” diye konuştu. “8 Haziran’da AKP ile HDP arasında bir koalisyon olacak mı? sorusuna cevap veren Kürkçü, AKP ile HDP’nin kesinlikle koalisyon yapmayacağını söyledi. Bunun için bir çok nedenlerinin olduğunu aktaran Kürkçü, “AKP ile koalisyon yapmak demek AKP iktidarının mevcut tüm politikalarının tüm sorumluluklarına ortak olmak demektir. HDP ‘nin bunu yapması demek kendini inkâr etmek istemesi demektir. HDP bunun yapması demek o gün buhar olup yok olması demektir. HDP buhar olmaya değil kalıcı bir güçle 2019’a doğru yürümeyi hedefliyor” diye konuştu

HDP’nin Recep Tayyip Erdoğan’ı 8 Haziran’da Ak-Saray’a gömeceklerini altını çizen Kürkçü, “Erdoğan’ı Ak-Saraya çürüme mahkûm edeceğiz” dedi. HDP’nin halkların sözcüsü dönüştüğünü işaret eden Kürkçü, “HDP sokağın ve meclisin sesi olup 2019 yılında iktidara doğru yürüyecektir. Bu yolda bize desteğinizin olacağını biliyoruz. 7 Haziran’da buradaki enerjiyi sandıklara göstermek hepimizin borcudur. 20 gün boyunca Tayyip Erdoğan’ı sandığa gömmek için hepimiz birlikte çok çalışacağız” dedi.