HDP ve BDP Eşbaşkanları ile Çukurova çıkarması

HDP Çukurova mitinglerinin ilkini Adana’da düzenledi. Büyük bir ilginin gözlendiği mitingte HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, 4 ayda 4 yıllık bir yol katettiklerini belirterek “sadece yerel değil siyasi iktidara da adayız” dedi. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, HDP’nin rakip olarak görüldüğü ve etkisinden korkulduğu için saldırılarla karşı karşıya olduğunu belirterek, “HDP çatısı altında el ele direneceğiz” diye konuştu. 

adanaHalkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, büyük seçim mitingini gerçekleştirdi. Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilen on binlerin alana sığmadığı mitinge BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, BDP Akdeniz Belediyesi Başkanı Fazıl Türk, HDP Adana Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayları Leyla Uyar ve Hüseyin Yıldız, HDP Seyhan Belediyesi eş başkan adayları Ayhan Bilgen ve Meliha Varışlı, Ceyhan, Yüreğir ve Çukurova belediyesi eş başkan adayları ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Mitingin yapıldığı alana üzerinde, “Sara ve Rojbinlerin mücadelesini yükseltelim Rêber Apo üzerindeki esareti kıralım”, “Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz”, “Şehir senin irade senin”, “Demokratik özerk yönetimler için oylar HDP’ye”, “İnsanlığın yüz karası Halepçe katliamı” yazılı pankartları ve Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçinin ve Şerzan Kurt’un posterleri asıldı.

Miting “Kurtuluş HDP’dir. Birlikte kazanacağız. Ya özgürlük ya özgürlük” anonsuyla başladı. Mitingdeki tüm anonslar üç dilde Kürtçe, Arapça ve Türkçe olarak yapıldı. Anonsun ardından binlerce kişi devlet tarafından katledilen çocuklar ve Halepçe katliamında yaşamını yitirenler için “Çerxa Şoreşe” marşı eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından mitingde ilk olarak Adana MKM sanatçılarından Janya ardından da Armanç sahne aldı.

KÜRKÇÜ: 4 AYDA 4 YIL GİBİ YOL ALDIK

Halkı selamlayan Kürkçü, Türkiye’nin dört bir yanında yürüttükleri mücadelenin tablosunu burada bir kez daha gördüklerini belirterek, “Herkes burada Türkiye bunu görüyor. Bugün 16 Mart iki acı günün yıldönümü. Bundan 26 yıl önce Halepçe’de katledilen binlerce Kürdün ölüm yıldönümü. Katliamın sorumluları bunun bedelini yaşamları ile verdiler. Türkiye’de ve dünyada tüm katliamcılar hesap verecek. Katliamcıları Erdoğan istediği kadar serbest bıraksın. Biz gittikleri her yerde bunları çıkarıp katliamların hesaplarını soracağız. HDP kurulalı dört ay oldu. Ama bu meydanda dört yıllık yolu kat ettiğimizi görüyoruz. Aksaray’da Ordu’da partimize saldıranlara ibret olsun. HDP sel oldu akıyor. Adana’yı Mersin’i Ankara’yı elinde sonunda HDP yönetecek. Sadece yerel iktidara değil siyasi iktidara da adayız” dedi.

AKP’nin hiçbir şeye saygısının olmadığının görüldüğünün söyleyen Kürkçü, “AKP’yi Adana’dan Mersin’den İstanbul’dan her yerden gönderiyoruz. AKP kendisini bekleyen kötü sondan bir tek şekilde kurtulabilirdi. Bundan önceki son hükümetin yapamadığını yapacak cesareti göstererek. Kürt halkının özgürlükçü taleplerini karşılayıp bu düşüşten kurtulabilirdi. Belki de Kürdün ipine sarılarak kurtulabilirdi. Ama o Kürdü kandırarak siyaset yapmaya çalıştı. Bundan sonra barış Erdoğan’ın bize armağanı olmadı. Bizim kazancımız olacak. Türk ve Kürt halkıyla omuz omuza barışı bir kuracağız. Türkiye’yi yeniden kan deryasına çevirmek isteyen onun ortakları Ergenekonculara rağmen barışı biz tesis edeceğiz. Güle güle Erdoğan seni gönderiyoruz. Erdoğan’ın tesis edemediği barışı tesis etmek için Sayın Öcalan bize bir mesaj gönderdi. Sayın Öcalan bize ‘Şimdi artık silahların rolü sona ermiştir. Demokratik siyasetin yolunu açıyorum’ dedi. Demokratik siyaset bir tek partinin ve bir tek halkın yönetebileceği bir şey değildi. AKP bu güne kadar tek bir rehineyi serbest bırakmayı başaramadı. Hasta tutsaklarımız ancak ölecekleri gün serbest bırakıldılar. Böylemi barış adalet sağlanacak. Kürt halkı barışı burada mı arıyor. Barış ancak halkın taleplerini yanıt vererek müzakere koşullarını yaratarak en başta da Sayın Öcalan’ın baş müzakereci kabul ederek gelir. Biz Türkiye’ye halklarının tamamının barışa ortak olmasını isteriz. O yüzden açık olarak yürütülmesini isteriz. Bunun için son derece açık bir tutum takındık. Sadece AKP’nin kandırması değil meclisteki diğer partilerinde barışa sırt çevirmesinden dolayı bir yıldır barış eli havada kalmış. Gerçek barışı istiyorsak Sayın Öcalan’ın gerçek rolünü kabul etmek gerekir” diye konuştu.

HDP’nin AKP’nin kandırıcı yönetimini de CHP’nin açtığı milliyetçi yolu da istemediğini söyleyen Kürkçü, HDP’yi gerçek barışın adresi yapmak istediklerini dile getirdi. Alevilerin yerinin HDP olduğunu söyleyen Kürkçü, “Kadınların, gençlerin, solun devrimcilerin antiemperyalistlerin, demokratların yeri burasıdır. Kim ki Erdoğan’ın diktatörlüğüne karşı mücadele ediyorsa halkın yeri burasıdır. Biz Hatay’da Arabın, Amed’te Kürdün, Trabzon’da Lazın partisiyiz. Biz herkesin partisiyiz. Bizim partimiz barışın ve dili özgürlüğünü iyi bildiği için her yerde eşit temsile yer veriyor. Her şeyden önce her halkın kendi kendini yönetmesi gerekir. Bunun adına demokratik özerklik diyoruz. Irkçılar bize diyor ki; ‘Siz demokratik özerklik diyerek Türkiye’yi bölmeye çalışıyorsunuz.’ Ama asıl siz bölmek istiyorsunuz. Sizlere böldürtmeyeceğiz. Birlikte özgür bir yaşamı kuracağız. Türkiye’yi birleştiren iki yakasını bir araya getiren Sayın Öcalan’a bölücü derler. Yuh onlara yuh. Demokratik bir cumhuriyeti inşa edeceğiz. HDP’nin bayrağı bizim olduğumuz her yerde dalgalanmaya devam edecek” diye konuştu.

‘ BARAJI SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

HDP’nin yüzde 10 seçim barajını yerel seçimlerde sandığa gömeceğini söyleyen Kürkçü, “Bizi hiçe sayanlar bilsin ki bundan sonra her şey biziz. HDP’nin güçlü adımlarla ilerlemesi dikkatleri buraya çekti. Düşmanları harekete geçirdi. Birçok yerde partimize saldırdılar. Onların saldırılarını boşa çıkarmaya çalıştık cehenneme yolladık. Bugün gerçek gücümüzün görülmesi için 30 Mart’tı iyi anlamak gerekir. Bizi düelloya çağıranlar biz o düelloya gelmiyoruz. Kendi kendinize kumda oynayın. Biz burada siyaset yapıyoruz” dedi. HDP’ye yönelik saldırıların arkasındaki güçleri iyi tanıdıklarını dile getiren Kürkçü, “Buradan açıkça söylüyorum. Hangi partiye oy verirseniz verin bütün yurttaşlarımız bizim nazarımızda eşittir” dedi.

DEMİRTAŞ: BU BİR YEREL SEÇİM DEĞİL GENEL SEÇİM

Mitingte son olarak konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ilk olarak Halepçe ve Beyazıt katliamlarında yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı. Demirtaş, “Saddam zulmü altında inleyen Kürdistan halklarının yaşadığı en büyük acı, topraklarımızın gördüğü en büyük katliam Halepçe katliamının yıldönümü” dedi.

Demirtaş, “Aslında Adana’da bugün söylenecek pek bir şey yok. Ne söylenmesi gerekiyorsa siz burada mesajı en güçlü bir şekilde söylüyorsunuz. Sizin ortaya çıkardığınız bu irade karşısında ne söylesek azdır. İlk defa bu yıl büyük bir coşkuya tanık olduk. Bu heyecan sadece belediye başkanı seçmemizden kaynaklı değil. Bu seçimlerin tek anlamı belediye başkanı meclis üyeleri seçimi değil. Herkes açısından aynı zamanda bir genel seçim havasıdır. Vereceğiniz her oy sadece belediye başkanına verilmiş oy olmaz. O oylar aynı zamanda Türkiye’deki sorunların çözüm perspektifini ortaya koyacak. Bu heyecan özgürlüğe olan heyecandır. Bizler Adana’da HDP çatısı altında inanıyoruz ki bir belediye iki belediye ve inanıyorum ki iki hafta çok iyi çalışırsak Büyükşehir’i kazanırız. Adana’da artık bugüne kadar faşist koltuğundan başka derdi olmayanlara artık yeter demeli. Buranın Büyükşehir belediye başkanı bir CHP’de bir AKP’de bir MHP ne omurga var ne bir şey. Buradaki mal varlığının haddi var hesabı yok. Böyle mi belediye yönetilir” dedi.

‘İÇ BARIŞ İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT BAŞBAKAN’DIR’

Kendi belediye başkanlarının sistem partilerinin belediye başkanları gibi servetinin olmadığını söyleyen Demirtaş, “Adana’daki yeni imara açılmış bütün arazileri önce belediye başkanı ve yandaşları alıyor sonra imara açıyorlar. Adana bir onların adaylarına baksın bir de bizim adaylarımıza baksınlar. Ezilenlerin yanında olan HDP’nin dışında başka bir parti mi var? Geri kalanların hepsinde kafa aynı zihniyet aynı” diye konuştu.

Dün Başbakan Erdoğan’ın Adana’da yaptığı mitingdeki konuşmalarını hatırlatan Demirtaş şunları söyledi: “Dün Başbakan buradaydı. Bazı tabelaları götürmüşler oradan belli. Şimdi meydanlara çıkıyor en büyük provokasyonu yapıyor. Her sözü zehir gibi hakaret. Bugüne kadar hiçbir seçim kampanyası şimdiki gibi kirlenmedi. Başbakan resmen savaşa gidiyor. Zaten inkar da etmiyor bu bizim için ‘İstiklal savaşıdır’ diyor. Sana bir savaş hikayesi anlatayım. Bir zamanlar senin gibiler de ‘hala halla’ diyerek savaşa gidiyorlarmış cephede yenildikleri zaman da ‘alla alla nasıl yenildik’ deyip gerisin geri geliyorlar. Sen bir sussan seçim atmosferi barış içinde geçecek. Senden başka tahrik eden yok. Ülkenin barışı için en büyük iç tehdit sensin Başbakan.”

‘OY İÇİN AKLINI YİTİRMEK BİZİM İŞİMİZ DEĞİL’

HDP’nin var olan ırkçı, erkek egemen zihniyeti yıkmak için kurulmuş bir parti olduğunu belirten Demirtaş, Başbakan’ın Adana’da yaptığı konuşmaları eleştirmeye devam ederek, “Biz diyor ‘yaratılanı yaradan dan ötürü severiz.’ Sen sana oy vermeyenleri Allah yaratmadı sanıyorsun sen bir tek onları seviyorsun. Mesela sen Berkin Elvan’ı, Ceylan’ı, Uğur’u sevmiyorsun. Sevseydin böyle mi konuşurdun. Ölümler arasına ayrım koymak kendime insanım diyene yakışmaz. Biz tek bir insan savaşta ölmesin diye çabalıyoruz. Acılar arasına ayrım koymuyoruz. Kullandığı cümlelere bakın ‘O ekmek almaya gitmedi ne ekmeği. Yüzü puşiliydi’ Farz edelim ki senin zulmüne ‘bir taş da ben atayım’ dedi. Cezası ölüm müydü? 15 yaşındaki çocuk senin zulmüne o minik elleriyle taş atmak için sokağa çıktı. Onu öldürmen mi gerekiyordu. Oy için aklını yitirmek bizim işimiz değil. Biz halkımızın değerleri için koltuğumuzdan değil canımızdan vazgeçeriz. Bunların hesabını vermelisin Başbakan olarak. Kendi topladığı kitlelere evladını yeni kaybetmiş anneleri yuhalatıyor. Bir acılı anneyi yuhalatmanın insanlıkla alakası olamaz. HDP bu zihniyeti değiştirmek için kurulmuş bir partidir” diye konuştu.

HEPSİ HDP’DEN KORKUYOR

Demirtaş, “HDP çatısı altında el ele direneceğiz. İki haftamız var. Seçim kazanmak için yeterli bir zamandır. Canla başla çalışmamız lazım. Tek bir oyun bile heba edilmemesi lazım. Alayını sandığa gömmemiz lazım. 2 hafta sonra çok büyük kutlama ile yine meydanlarda olacaksınız. Her yerde HDP’ye ye yönelik saldırılar var çünkü HDP’nin büyüyeceğini görüyorlar. Biz muhalefet partisi olarak yetinmeyeceğiz. İktidara geleceğiz. Tabelalarımızın bayraklarımızın indirilmesinin altında yatan neden budur. Hepsi HDP’den korkuyor ve rakip olarak görüyor. Bizim de rakibimiz yok bunların hepsi aynı kefede aynı zihniyettedir” diyerek seçimlerde Türkiye’de kalıcı bir barışın ve Kürt sorununun demokratik çözümü için her oyun HDP ve BDP’ye verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Demirtaş’ın konuşmasının ardından alanda bulunan onbinler müzikler eşliğinde halaylar çektikten sonra miting sona erdi.

Demirtaş ve Kürkçü Adana’daki mitingin ardından Mersin mitingine katılmak üzere yola çıktı. (ANF)