HDP’den hükümete bir uyarı daha: Çalışmalarımızın güvenliğini sağlayın!

 Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu tarafından dün Aksaray ilçe binasının açılışı sonrasında partililerine yapılan ırkçı saldırı ile ilgili açıklama yapıldı.

saldiriDün Aksaray’da yapılan saldırıda aralarında MHP’lilerin de bulunduğu saldırganların attıkları taşlarla seçim otobüslerinin tahrip edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

POLİS SALDIRGANLARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLDU

“Seçim otobüsümüzün içinde Eş Genel Başkanımız Sebahat Tuncel, vekilimiz Levent Tüzel ve onlarla birlikte seçim gezilerini sürdüren HDP yöneticileri bulunuyordu. Daha önce İzmir Dikili ve Urla’da yaşanan saldırılardan sonra, Aksaray saldırısı gerçekleşti. Bu kez de polis saldırganlarla işbirliği içinde oldu. Gereken önlemleri almadı, ilçe binamızı ablukaya alarak saldırganların otobüsün yakınına kadar gelmelerine imkan sağladı.

AKP Hükümeti’ni ve İçişleri Bakanı’nı bir kez daha uyarıyoruz. HDP’yi çatışmaya çekme amacıyla gerçekleştirildiğine kuşku duymadığımız bu saldırıları engellemek ve seçim çalışmalarının güvenliğini sağlamak hükümetin yükümlülüğüdür. Bu tür saldırılara polis tarafından göz yumulmasının ve saldırganların özendirilmesinin önüne geçilmemesi, seçim güvenliğinin ağır bir darbe almasıyla sonuçlanacak, seçim sonuçlarını kuşkulu hale getirecektir.

Seçim sürecinin her aşamasında, siyasi partiler ve vatandaşlar için demokratik ve güvenlikli bir siyasal çalışma ortamı sağlamak hükümetin sorumluluğudur. Saldırılar polisin ihmali ya da göz yumması sonucu yaşanıyor. Polis güvenlik önlemlerini almak zorundadır. Aksi takdirde HDP kendi güvenliğini sağlayarak çalışmalarını yürütecektir.

HDP, SEÇİM ÇALIŞMALARININ VE POLİTİK İKLİMİN SABOTE EDİLMESİNE GÖZ YUMMAYCAKTIR

HDP, bugüne kadar karşılaştığı saldırılarda uğradığı zarar ve ziyanın tazmini ve saldırganların cezalandırılması için hukuk yollarını harekete geçirmeye ve seçim güvenliğinin gerçekleşmesini gözlemek üzere AGİK nezdinde başvuruda bulunmaya kararlıdır. HDP, seçim çalışmalarının ve politik iklimin sabote edilmesine göz yummayacaktır. Seçim çalışmalarını engelleyecek veya sabote edecek her türlü girişimin karşısında olacağız. Ne partimizin ne de diğer partilerin çalışmalarına yönelik herhangi bir engeli kabullenmeyeceğiz.

HDP’nin demokrasi, özgürlük ve eşitliği sağlayacak bir alternatif olduğunun ortaya çıkması; Türkiye’nin her köyünde, ilçesinde ve ilinde seçim çalışmalarını sürdürmesi, ırkçı ve barış karşıtı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır. Bunun farkındayız. O nedenle de Türkiye’nin her köşesine barış, demokrasi ve eşitlik sesini ve taleplerini taşımaktan bir an bile geri durmayacağız.”(http://www.yuksekovahaber.com)