HDP’liler basın mensuplarıyla buluştu

HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder ve Milletvekili Levent Tüzel ile birlikte basın mensupları ile Taksim Hill Otel’de düzenlenen kokteylde bir araya geldi.

hdp basınKokteylde Türkiye’deki son siyasal gelişmeler ve yaklaşan yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. 2011 seçimlerinden sonra kendileriyle birlikte diğer partilerden seçilmişlerin çilesinin arttığını söyleyerek konuşmasına başlayan Sırrı Süreyya Önder, diğer parti vekillerinin kendilerine ‘Siz gelene kadar bizim rahatımız yerindeydi’ dediğini söyledi. Önder, bu zamana kadar yaptıklarının bundan sonra yapacaklarının teminatı olduğunu da ifade etti. Tüm inanç temsilcileri, kadınlar, gençler ve herkesle bir araya gelerek yeni bir demokratik parti oluşturduklarını ifade eden Önder, “Biz konuşmadan yerel yönetim konuşulamaz bir durumda. Bir taraftan mor kapılara bekçilik ettik, her hafta hapishane ziyaretleri gerçekleştirmeye çalıştık ve bütün bunların bir bileşkesi olarak Gezi direnişini yaşadık” dedi.

Gezi direnişine öncülük etmelerinin tesadüf olmadığını belirten Önder, “Gezi platformu oluştuğu zaman, ilk sekizinin içinde yer alanlardan biri BDP’dir” diye konuştu. AKP, CHP ve MHP tarafından her fırsatta itibarsızlaştırılmaya çalışıldıklarını belirten Önder, “Neticeler net, bir siyasi parti ‘siz çekilin’ diyorsa asıl gerçeklik budur. Bizim varlığımızdır” diye konuştu. CHP, MHP ve AKP’de olduğun gibi diğer tüm siyasi partilerde kent hakkının olmadığını da söyleyen Önder, “Bu seçime iki siyasi parti katılıyor. Biri HDP-BDP, diğeri ise tüm partilerdir” dedi.

Sözlerinin devamında Önder, HDP ve BDP’de uygulamaya sokulan eş başkanlığa da dikkat çekti. Yönetimi kadınla paylaşmak gerektiği ifade eden Önder, “Diğer partiler yönetimi kadınla paylaşmıyorlar, biz ise eş başkanlık sistemini uyguluyoruz. Bir yandan diğer partiler var bir yandan biz varız” dedi. KCK operasyonları adı altında yüzlerce siyasetçinin cezaevlerinde olduğuna da değinen Önder, “KCK operasyonu adı altında en ufak bir bahaneyle yüzlerce siyasetçiyi içeri alarak psikolojik baskı uygulamaya çalıştılar” diye belirti.

Önder, “17 Aralık Operasyonu” üzerinde de durdu. Önder, ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluklara karşı “BDP’de tek bir kuruş yolsuzluk yapılmamıştır. Başbakan Van depreminde ‘Biz Van’a yardım etmiyoruz. Yardımlar dağdakilere gidiyor’ diyerek nefret ve iftira duygularıyla hareket etti” dedi. Nitelik olarak oyları bölmediklerini, AKP ile CHP’nin aynı olduğunu dile getiren Önder, belediyenin kârhaneye dönüştürülmemesi gerektiğini belirti. Belediyelerin ihaleye fesat karıştırma suçunun 3 yılın üzerinde suç teşkil ettiğine işaret eden Önder, CHP ve AKP’nin kol kola girerek bu suçu üç yılın altına düşürdüğünü söyledi.

Sözlerinin devamında su ve ulaşımın olması gereken fiyatın üstünde olduğunu söyleyen Önder, “Metro, gelişmiş ülkelerin nostaljisi olmuşken bu ülkede atılan metronun hizmet bedelini dolarla belirleniyor. Bunu dolarla belirleyemezsin” diye konuştu.

Önder’in konuşmasının ardından basın mensupları ile sohbet edip, sorularını yanıtlayan HDP’liler, basın mensuplarıyla halay da çekti.