HDP’ye Ordu’da kontra saldırısı: Çorba kasesine düşmüş bir sinek…

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü’nün seçim çalışmaları kapsamında Karadeniz turunda ikinci durağı Samsun’un ardından Ordu oldu. Ünye Fatsa ve Perşembe ilçelerinde halkı selamlayarak Ordu’ya geçen Kürkçü ve beraberindeki heyet Fidan Gör Caddesi’nde HDP’nin seçim çalışmaları kapsamında kullandığı EMEP İl binası önünde kalabalık bir kitle tarafından karşılandı.
ordu 2

Çalınan tulumlarla ve davullarla karşılanan Kürkçü’ye yurttaşlar karanfiller verdi. Sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarının atıldığı karşılama sırasında Kürkçü yurttaşlara seslendi. Kürkçü Karadeniz halkının kendilerini sıcak karşıladığını belirterek Ordu’da da HDP ile halkların kardeşliğinin sağlanacağını söyledi.

Kürkçü konuşmasına devam ettiği sırada Kürçü’nün yurttaşlara seslendiği alan yakınlarına sayılara 30-40 civarında olan ırkçı bir grup gelerek “Ordu Kürkçü’ye mezar olacak” sloganlarıyla provokasyon girişiminde bulundu. Kürkçü konuşmasını sonlandırmasının ardından HDP’liler EMEP İl binasına geçerken attıkları sloganlarla linç ortamı yaratmak isteyen gruba polis uzun süre herhangi bir müdahalede bulunmadı. Yetkililerle yapılan görüşmeler sonrası ancak söz konusu grup üyeleri polis tarafından parti binasının önünden biraz daha uzak noktada olan İş Bankası önüne sürüldü. Irkçı grubun bekleyişi burada devam ederken Kürkçü, sığındıkları parti binasında saldırı girişimine yönelik açıklamada yaptı.

GRUBU KIŞKIRTAN AKADEMİSYEN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK!

Kendilerine dönük süren saldırıların bir devamı olarak yapılmak istenen saldırının Ordu’nun kendi öz dinamiğinden olmadığını belirten Kürkçü, bu saldırıları planlayanların içerisinde Ordu Üniversitesi’nde görevli bir öğretim görevlisinin olduğunu söyledi. Kürkçü, grubun içerisinde yer aldığı belirtilen G.C. isimli bu öğretim görevlisi hakkında suç duyurusunda bulunacakları söyledi. Emniyetin saldırganlara karşı gereğinden fazla “hoşgörü” gösterdiğini de dile getiren Kürkçü “Bizim yerimizde MHP olsaydı ve biz HDP olarak MHP’yi protesto etseydik, bütün gazları üzerimize sıkar, Ordu’da gaz bırakmazlardı. Ama şimdi polis hiçbir şey yapmadan bekliyor” dedi.

‘HAYAT BİZİM İÇİN DEVAM EDİYOR’

HDP’nin Türkiye halklarının kardeşliğin için Ordu’da olduğunu vurgulayan Kürkçü, “Biz Ordu’da harici değiliz. Bize harici muamelesi yapan haricilerin çıkardığı gürültü bundan ibarettir. Bizi kimse sevmek zorunda değil. En fazla oylarını vermezler ama şunu da unutmasınlar ki biz buradan gitsek bile HDP burada çalışmalarına devam edecektir. Hayat bizim için devam ediyor. Seçim sonuçlarında bu çığırtkanların ne kadar etkili olup olmadığı göreceğiz” dedi.

KÜRKÇÜ’NÜN İÇİNDE BULUNDUĞU ARACA SALDIRI

Kürkçü ve beraberindeki partililer, polisin olası saldırılarının önüne geçmeyen tutumu üzerine, kentteki diğer programlarını iptal etti. İl binasında bir süre kalındıktan sonra Kürkçü, yanında bulunan bazı partililer ile birlikte il binasının önünde bulunan araca binerek ayrıldı. Polislerin, Kürkçü’nün içinde bulunduğu aracın bölgeden güvenli bir şekilde çıkışı için bile herhangi bir önlem almaması dikkat çekti.

Binanın önünden ayrıldıktan kısa bir süre sonra sıkışık trafiğe takılan Kürkçü’nün içinde bulunduğu araç bölgeden uzaklaştırılmayan grubun saldırısına maruz kaldı. Aracın kapısını açan saldırganlar, Kürkçü’nün yanında oturan Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç’a saldırdı. Oluç’u darp eden saldırganlara dönük burada da polis tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmazken, Kürkçü ve beraberindekileri taşıyan araç, önünün açılması ile birlikte  bölgeden uzaklaştı.