Hükümeti uyarıyoruz: Seçim çalışmalarının güvenliğini sağlayın

baris5Dün Halkların Demokratik Partisi’nin İzmir-Dikili aday tanıtım etkinliğine yapılan saldırıda, HDP’nin belediye meclis üyesi adayı Mehmet Aktan başından yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Emniyet güçlerinin, ırkçı saldırganlara yönelik önlem almaması, cesaretlendirici bir rol oynadı. Saldırı polislerin gözü önünde ve polis kameralarının çekim yaptığı sırada yaşandı. HDP’nin Dikili’deki seçim çalışması sabote edilmeye çalışıldı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul-Esenyurt’ta yaşanan ve MHP basın danışmanının ölümüne yol açan üzüntü verici arbede; Şişli Belediye Binası’na gece uzun menzilli silahlarla ateş edilmesi örnekleri de seçim çalışmalarında gerginliklerin artabileceğine dair işaretlerdir.

Seçim sürecinin her aşamasında, siyasi partiler ve vatandaşlar için demokratik ve güvenlikli bir siyasal çalışma ortamı sağlamak hükümetin sorumluluğudur.
Son yaşananlar nedeniyle gerilim politikasını benimseyenleri uyarıyoruz: Siyasal ortamı zehirleyen üslup ve tutumlardan, seçim sürecinin güvenliğini tehlikeye atacak davranışlardan uzak durun.

Hükümet, seçim çalışmalarını yürüten partilere karşı ayrımcı bir dil kullanmaktan kaçınmalı, emniyet güçleri seçim çalışmalarının sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi için önlem almalıdır.

HDP olarak, seçim çalışmalarını engelleyecek veya sabote edecek her türlü girişimin karşısında olacağız. Ne partimizin ne de diğer partilerin çalışmalarına yönelik herhangi bir engeli kabullenmeyeceğiz.

Hükümet çevrelerinin üstü örtülü; ayrımcılık ve nefret suçu işlemeyi alışkanlık haline getirmiş ırkçı çevrelerin ise açık bir biçimde HDP ve BDP’yi hedef göstermelerine boyun eğmeyeceğiz.

Saruhan Oluç
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı
29 Ocak 2014