İstanbul’da yasaklara ve saldırılara rağmen binler buluştu

AKP Hükümeti, işçi ve emekçilerin Taksim’e çıkışını engellemek için İstanbul’da fili sıkıyönetim ilan etti.

1 mayisLevent’ten Topkapı’ya, Unkapanı’ndan Mecidiyeköy’e ve Beşiktaş’a kadar çok geniş bir alan tamamen abluka altına alınırken, ara sakaklar bariyerlerle, ana caddeler de çevik kuvvet polisleri ve TOMA’larla kapatıldı. Tüm yollar kapatılmasına rağmen toplanma noktaları olarak belirlenen Şişli ve Beşiktaş’a çok sayıda kişi geldi. DİSK, yine gece saatlerinden itibaren aralarında HDP üyelerinin de bulunduğu pek çok kişiye ev sahipliği yaptı. DİSK’e ulaşamayanlar ise bulundukları yerleri 1 Mayıs alanına çevirdi.

HDP’liler sabahın erken saatlerinden itibaren Şişli’de bir araya gelmeye başladı. Şişli Endüstri Meslek Lisesi önünde buluşmayı hedefleyen HDP’lilerin bu noktada buluşması engellenirken polisin müdahalesi gecikmedi. Bunun üzerine HDP üyeleri Okmeydanı SSK Hastanesi önünde tekrar bir araya geldi. 

Aralarında HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, HDP Milletvekilleri Levent Tüzel ve İbrahim Ayhan, HDP bileşeni partilerin temsilcileri, HDP üye ve yöneticilerinin bulunduğu heyet ise Pangaltı’da buluşarak DİSK’e yürüdü. 1 Mayıs marşlarıyla yürüyen heyet Türkçe ve Kürtçe sloganlarla ve alkışlarla karşılandı. DİSK üyesi işçilerle buluşan HDP’liler DİSK binası önünde çekilen halaylara da dahil oldu. 

İşçilerin yürüyüşe geçmesinin ardından polis saldırısı da hızla gerçekleşti. HDP’li vekiller de polis saldırısından etkilenerek sonrasında tekrar DİSK binasına geçti. Yapılan görüşmelerde saldırıların kabul edilemez olduğunun bir kez daha altı çizildi. 

HDP’liler yapılan görüşmelerin ardından heyet halinde Taksim’deki HDP İl Binasına geçti.