Kars’ta en kitlesel Newroz

Kars’ta Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan Newroz kutlamasına katılan on bini aşkın kişi renkleri ve coşkusuyla kentin en görkemli Newroz’unu kutladı.

nevruz-bdp (1)Kutlamanın başlamasına saatler kala yöresel kıyafetleriyle gelen kitle renkli görüntüler oluşturdu. Kutlamaya HDP Eş Genel Başkanı ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP Kars belediye eş başkan adayları Yusuf Yıldırım ile Güldane Kılıç, BDP’li yöneticiler, HDP Kars İl Başkanı Ayhan Gezici, DÖKH aktivistlerinin yanı sıra on binlerce kişi katıldı. “Özgür önderlik özgür kadın özgür toplum”, “Rojava kadın devrimine bin selam” pankartlarının yanı sıra, Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın fotoğraflarının yer aldığı pankart açıldı. “Şehîd namirin”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana YPG”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının yükseldiği Newroz alanında, BDP ve PKK bayrakları dalgalandırıldı. Alanda açılan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün talep edildiği “Öcalan’a özgürlük” imza standı yoğun ilgi görürken, Azeri ve Terekemelerin de imza standına gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Saygı duruşu ile başlayan kutlamada ilk olarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newrozu’nda okunan mesajı okundu. Alkış, slogan ve zılgıtlar eşliğinde tamamlanan Öcalan’ın mesajının ardından, siyasi tutsaklar tarafından cezaevlerinden gönderilen mesajlar okundu. Mesajlar ardından konuşan BDP Kars İl Örgütü Eş Başkanı Turgut Taşkıran, halkın Newroz’unu kutlayarak, Newroz’un Kürt halkı için taşıdığı anlama işaret etti. Taşkıran’ın ardından söz alan BDP Kars Belediye Eş Başkan Adayı Güldane Kılıç, Mazlum Doğan’ı anarak başladığı konuşmasında, “Bizi yok edemezler çünkü bizler Sakine Cansızlardan geliyoruz, Fidan Doğanlardan geliyoruz, Leyla Şaylemezlerden geliyoruz” dedi. Bir diğer aday Yusuf Yıldırım ise tarih boyunca üç kutsal ateş yakıldığını söyleyerek, “İlki Demirci Kawa tarafından zulme karşı yakıldı, ikincisi İbrahim Peygamberin yakılması için yakıldı, üçüncüsü ise Kerbela’da Hazreti Hüseyin’in yüreğimizi dağlayan ateşidir. Bu da gösteriyor ki Newroz bayramı tüm ezilen halklarındır” diye konuştu.

Adayların ardından konuşan BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, halkın Newroz’unu kutlayarak, Kars’a reva görülen politikalara 30 Mart’ta “dur” diyeceklerini söyledi. 1938 yılında CHP ile başlayan Kürtleri yok etme politikasının, günümüzde Roboski’yi bombalayan AKP zihniyeti ile sürdürüldüğünü söyleyen Birtane, Kürt halkının artık bu katliamcı zihniyete 30 Mart’ta cevap vereceğini söyledi.

Son olarak söz alan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de Newroz kutlamaları boyunca yaşamlarını yitirenleri anarak başladı konuşmasına. Newroz kutlamalarının önemi ve içinden geçilen siyasi süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kürkçü, “Newroz Bayramı zulme karşı isyan edenlerindir, Newroz Bayramı haksızlığa karşı duranlarındır, Newroz Bayramı emeğin ve emekçinin yanında duranlarındır” dedi. Kürtlerin en onurlu yol olan barış yolunu seçtiğini dile getiren Kürkçü, “Kürtler son derece basit olan bir yolu tercih etmediler, Kürtler en onurlu olan yol, barış yolunu tercih ettiler” diye konuştu. Kars’ta yerel yönetimi ele almanın, Ankara’daki merkezi hükümeti yerle bir etmek anlamına geldiğini dile getiren Kürkçü, bunu başaracak güce ve potansiyele sahip olduklarını vurguladı.

Yapılan konuşmalardan sonra yöre dengbejleri sahneye çıkarak, klamlarınını seslendirdi. Daha sonra sanatçı Zozan, Brîndar Keko, Zelal Gökçe ve yerel sanatçıların seslendirdikleri Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. (ANF)