Kent yönetimine talibiz!

Ertuğrul Kürkçü, HDP İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Osman Özçelik ve ‘Eşbaşkan adayı’ Pınar Türk’le basın toplantısı düzenledi.Kürkçü, kenti yönetmeye talip olduklarını söyledi. İnternet yasaklarına ilişkin konuşan Kürkçü, “Yasakları birlikte çiğneyelim” dedi.

izmirHDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Osman Özçelik ve ‘Eşbaşkan adayı’ Pınar Türk’le basın toplantısı düzenledi.

Kürkçü, İzmir’i yönetmeye talip olduklarını söyledi. Yerel yönetimde kadınların da erkekler kadar söz sahibi oldukların göstereceklerini belirten Kürkçü “Bu nedenle mevzuat müsait olmasa da biri erkek biri kadın eş başkan adayımız var. Yöntemini bulduk. Mücadeleyi böyle vereceğiz. Yerel seçimler genel seçim ikliminde yapılacak. Bir tür referandum olacak. Bu iklimi yansıtmak bakımından iki başkan adayı biçilmiş kaftan oldu. Hem Kürt ve özgürlük mücadelesini hem de emek mücadelesini birlikte temsil edecekler Türkiye’de artık siyasi iktidarın yokuş aşağı gidişi herkesçe görülen gerçek. Bunun yerine ana muhalefet iktidar seçeneği olamaz. HDP iki kutupun ötesinde üçüncü bir seçenektir. Seçimlerde kent yönetimine sahibiz, rant yönetimine talip değiliz. Büyük kentlerde oluşacak rantların halkın ihtiyaçları için üleştirilmesi temel prensibimiz olacak” dedi.

HDP TÜRKİYE’DE İKTİDARA TALİP

Kürkçü, HDP’nin Türkiye’de iktidara talip olduğunu açıkladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu krizden çıkmak için erken seçimin zorunlu olduğuna dikkat çeken Kürkçü, “Türkiye’deki kirliliğin çözümü Hükümet içindeki değişikliklere olamayacağı gibi, 2015 beklenerek gerçekleşmeyecek. Türkiye’de yönetim çökmüş durumdadır. Erdoğan’ın moraline bağlı olarak Türkiye yönetilemez. Erken seçim için hazırız. Çıkışın erken seçimdedir. HDP, İzmir’de, ilçelerinde ve Türkiye’de iktidara taliptir. Barışı kurmak sömürü ve soygunu sona erdirmek, yolsuzluk ve katliamlarla etkin mücadele, derin, paralel denilen, mevcut devletin illegal kollarını tasfiye etmek, yargıda adaletsizliği, yönetimdeki yolsuzlukları ve zulmü tasfiye için hazırız” dedi.

SAKIK HEYECANLI BİR İNSAN

Kürkçü, basın mensuplarının BDP milletvekili Sırrı Sakık’ın yolsuzlukla ilgili tartışma yaratan sözleri ve internetle ilgili düzenlemeler içeren yeni yasayla ilgili soruları yanıtladı. Sakık’ın sözlerinin BDP içinde çatlak yaratmayacağını belirten Kürkçü “Sakık’ın konuşmasının tamamını kamuoyuna yansıdığını düşünmüyorum. Sırrı’nın avukatlığını üstlenmiş gibiyim. Aslında söylemek istediği çok basit. Ama Türkçe ikinci dili olduğu için anlatımda sorunlar olabilir. ‘Hiç yolsuzluk olmazsa, bize düşecek bomba miktarında değişiklik olacak mı?’ demek istedi. Ordan bakınca hayat buradaki gibi okunmuyor. Sakık, Kürtlerin önceliklerinin farklı olduğunu söylemek istiyor. Hiç yolsuzluk olmasın evet. Ama savaş da olmasın. Yolsuzluk son bulacaksa eğer bizim meselemiz çözülmüş olacak mı? Bizim meselemiz çatışmayla ilgili. Sırrı Sakık heyecanlı bir insan. Ben onun heyecanın da aslında hayranıyım. Her şeyi büyük bir tutkuyla anlatmaya gayret ediyor. Çarpıcı ifadelere müracat ediyor. Her zaman şansı yardım etmiyor. BDP’de bir çatlak meydana geldiğini söyleyemem. Yine de bunları açıklamak zorunda olmamayı tercih ederdim” dedi.

izmir 2YASAKLARI HEP BİRLİKTE ÇİĞNEYELİM

Ertuğrul Kürkçü, internetler yasaklarıyla ilgili pozisyonunun açık olduğunu belirterek “İnternetle ilgili ayrı bir yasa olması saçma, kötüydü. TİB diye bir amir merci olması saçma ve kötüydü. Şimdi iki katına çıktı. Tek sebebi var. Erdoğan ve partisi kendileriyle ilgili yolsuzluk iddialarının ve diğer suçlamaların ışık hızıyla yayılabileceği ortamlara erişim yolunu, bu bilgilerden yararlanacak kesimler bakımında sınırlamaya, yok etmeye çalışıyorlar. Bu yasa nereden bakarsanız bakın Anayasa’ya, kuvvetler ayrımına, uluslar arası sözleşmelere, AB muktesabıtına ve ilkelerine aykırıdır. Uluslararası kuruluşlar bakımından yok hükmündedir. Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Bu yasayla ilgili bir yıl idare ederim düşüncesiyle çıkardılar. Ayrıca, Türkiye’de internet kullanımı çok yaygın. İnsanlarda korku yaratacak. Kabul edilmeceğini, geri tepeceğini düşünüyorum. Ben Cumhurbaşkanı’na o kadar bel bağlamıyorum. Hükümet’e güçlük çıkartmayabilir. Anayasa Mahkemesi’ne götürecektir. Veto etmesini beklenirdi. Ancak CHP başvurdu. Anayasa Mahkemesi karara bağlayacak. Ben bir çağrı yapıyorum. Bu yasaklar neyse, milyonlarca insan hepbirlikte çiğneyelim. Herkes suçlu olunca kimse suçlu olmaz” dedi.(Utku BOLULU/ İZMİR (DHA)