Önder: Alternatifiniz HDP’dir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ataşehir İlçe Örgütü, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adayı Sırrı Süreyya Önder’in katılımıyla açıldı.

önder hdp

Açılışa Ataşehir Belediye Eşbaşkan Adayları İnci İncesağır ve Reşit Çeliktop da katıldı. İçerenköy’de bulunan seçim bürosu önünde toplanan kitle davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Önder, araç konvoyu ile ilçe girişinde karşılandı. Seçim bürosu önüne gelen Önder, burada bulunan kitle tarafından slogan ve alkışlarla karşılandı.

Milletvekil olduklarında halka, “Sizi yalnız bırakmayacağız” sözünü verdiklerini hatırlatan Önder, “Kardeşçe, eşit, adil ve onurlu barışı getireceğiz sözünü de vermiştik. Görmeyen gözlere, açılmayan yüreklere, duymayan kulaklara bunu yerleştireceğiz, dedik. Her ne kadar da devlet bunu ağırdan alsa da bugün hiçbir ana ağlamıyor, hiç bir kardeş kardeşin yasını tutmuyorsa, bunu halkımızla birlikte başardık. Geçmişte verdiğimiz sözü tutmanın onuruyla şimdi de bu kenti uğursuzlardan, arsızlardan kurtaracağız, diyoruz. Bu sözümüzü de tutacağız” diye konuştu.

CHP’lilerin kendilerine “Oyları bölmeyin. Sırrı aday olursa oylar bölünür” dediğini hatırlatan Önder, şunları söyledi: “Bu solculara, sosyalistlere, Alevilere, emekçilere yapılan bir haksızlıktır. Siz iktidara layık değilsiniz. Çünkü, siz halka yukarıdan, ezenlerin, muktedirlerin olduğu yerden bakıyorsunuz. Her şeye rağmen CHP’ye ‘Belediye istemiyoruz, çıkın AKP’nin karşısına ‘aynı politikaları sürdüremeyeceğinizi, halkın yanında olacağınızı söyleyin’ dedik. ‘Sizinle görünmek bize zarar verir’ dediler. HDP ve BDP’deki milletvekilleri olarak hepimiz toplam 119 yıl hapis yatmışız. 1 ayı bile hırsızlık, uğursuzluk için değil. Mazumlumun, emekçinin yanında olduğumuz için. Bizim yanımızda görünmek size verse verse şeref verir. CHP yeni AKP olma yolunda.”

Özellikle CHP’nin kendilerini “AKP’yi eleştirmiyorsunuz?” diye eleştirdiğini kaydeden Önder, “Hırsız diyoruz, vurguncu diyoruz, din istismarcısı diyoruz, daha ne diyelim?” diye sordu. CHP’nin sistemin bekçiliğini yaptığını belirten Önder, “Hem de bunu sistemin en kadim temsilcilerini yanına alarak yapıyor” diye ekledi.

CHP’ye oy verenlere seslenen Önder “Eğer siz Yılmaz Güney’e, Eşber Yağmurdereli’ye, Deniz Gezmiş’e katil diyen Mansur Yavaş’a oy vermeyi içinize sindiriyorsanız, MHP’nin bile kapı önüne bıraktığı birini mideniz kaldırıyorsa söyleyin bize biz de onlara verelim” şeklinde konuştu.

Gezi isyanıyla halkın, yapılan zulmü gerçekten gördüğünü ve karşı çıktığını söyleyen Önder, “Bakın ben vekil olduğumdan beri içimden geçen gaz BOTAŞ boru hattını kıskandıracak kadar. Biz ne zaman kepçenin önünde oturduk, o zaman görünür olduk ama biz bu gazı 3 yıldır yiyoruz, Kürt halkı 30 yıldır yiyor, hakkını arayan emekçiler ezelden beri yiyor” şeklinde konuştu.

Önder, Topbaş ve Sarıgül’ü eleştirerek şunları söyledi: “Seçimlerde üç seçeneğiniz var. Kadir Topbaş; bu memlekete bir gün lazım oldu onda da ortadan yok oldu. Şimdi seçim çalışması için bile sokağa çıkamıyor. Çünkü, gözünü, uzuvlarını kaybeden evladın anasının yüzüne bakacak yüzü yok. Mustafa Sarıgül’ün ondan geri kalır yanı yok. Diyor ki, ‘Allah size beni vermiş, daha ne versin’ Böyle bir insana kent teslim edilmez. Bir de ben, Pınar Aydınlar yoldaşım ve HDP’li ilçe belediye başkanlarımız. Bize çocuğunuzu, varsa servetinizi saymadan verip alabilirsiniz. Çünkü HDP adayları ömürlerini halka adamışlar. Bu seçimde ağır bir tokat yiyecekler. Sadece kentimizi yönetmeyeceğiz, bu kibirlileri betonlaştırdıkları kentin betonuna gömeceğiz.”

Düzen partilerinin kandan beslendiğini kaydeden Önder, şunları söyledi: “Savaş tezkereleri için Meclis’te ilk parmak kaldıran CHP’liler. Roboskî’de canlarımızı katleden o uçaklar, onların savaş tezkereleri sayesinde yapıldı. AKP zaten bunun mimarı. Biz sadece kentimizi yönetmeyeceğiz. Tabutlarda çocuklar gelmediği için ve bunun daimi olması için başaracağız. Bunun mimarı HDP’dir, rüştünü de ispatlamıştır.”

Önlerinde 60 gün olduğunu hatırlatan Önder, “İstanbul’daki her haneye başımızı uzatacağız, kendimizi anlatacağız” dedi, herkese seçim çalışmalarında başarılar diledi. Ardından Ataşehir Belediye Eşbaşkan Adayları İnci İncesağır ve Reşit Çeliktop da konuşarak, birlikte başaracaklarının mesajını verdi.

02.02.2014