HDK: Roboski Katliamı devam ediyor!

Halkların Demokratik Kongresi 28 Aralık 2011 Roboski Katliamının Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda “Halklarımızı Kürdistan’da yaşanmakta olan ve devletin hiçbir yasa tanımadan uyguladığı şiddetli saldırılara gözlerini kapamamaya, kulaklarını tıkamamaya ve yeni Roboskilerin habercisi olan bu saldırı iklimine dur demek için mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”dedi.

roboski28-29 Aralık 2011’de, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı iki savaş uçağı, Şırnak’ın Uludere ilçesi, Roboski Köyü’nün 5 kilometre ötesinde, 17’si çocuk 34 insanımızı bombalayarak katletti. Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanı’na bu harekât için teşekkür ettiği hafızalarımızdan silinmiş değildir.

Roboski katliamının üzerinden tam dört yıl geçti. İnsan hakları kurumlarının, partilerin, emek ve demokrasi güçlerinin, anne babaların ‘sorumlular bulunsun ve yargılansın’ çığlıkları karşılıksız bırakıldı. O gün bu katliamın sorumlusu olan hükümet özür bile dilemezken, katliamın asker, sivil, bürokrat ve siyasetçi sorumlularının cezalandırılmasını, haklarında soruşturma açılmasını da engelledi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonunda da görevsizlik kararı verildi. Genelkurmay Askeri Savcılığı takipsizlik kararı verdi. TBMM Komisyonu, AKP’li üyelerin sayısal çoğunluğu nedeniyle katliama ilişkin hazırladığı raporda failleri, emir ve talimat verenleri gizlemeyi başardı. Her zamanki gibi failler için cezasızlık, mağdurlar için ise düşman ceza hukuku uygulandı.

Roboski katliamı, hükümet ve devletin ne ilk ne de son katliamı oldu. Özel harbin öldürme serbestîsi devam etti. Kobane’yi destek eylemlerinde 40’tan fazla yurttaş, sonrasında Suruç’ta 33 genç devrimci, ardından Ankara Barış Mitingi katliamında 100 işçi-emekçi katledildi.

Bugünlerde ise, Kürdistan’da başlayan özyönetim ilânlarına hükümetin verdiği karşılık, sokağa çıkma yasakları ve ilçe merkezlerinin ordu, özel tim ve polis kuvvetlerince kuşatılarak yoğun bir saldırı başlatılması oldu. Bugün deCizre, Nusaybin, Silopi, Sur, Dargeçit ve Silvan ilçelerinde halkın yaşam hakkını ihlal edecek düzeyde artarak devam eden bu kuşatmalarda 45’i çocuk onlarca yurttaşımız öldürüldü, binlerce insan ise göç etmeye zorlanarak kuşatma alanlarını terk etmek zorunda bırakıldı. Tanklar, evlere ve tüm yaşam alanlarına bombalar yağdırmaya devam ediyor.

Biz HDK olarak;

Roboski katliamını da, devlet tarafından halklarımıza yapılan diğer katliamlar gibi unutmayacağız, unutulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bütün bu katliamların faillerinin ortaya çıkarılması, sorumluların âdil mahkemeler önünde yargılanmasının sağlanması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz.Katilleri biliyoruz ve cezalandırmanın tek yolunun halkların birleşik örgütlü mücadelesini yükseltmekten geçtiğine inanıyoruz. Halklarımızı Kürdistan’da yaşanmakta olan ve devletin hiçbir yasa tanımadan uyguladığı şiddetli saldırılara gözlerini kapamamaya, kulaklarını tıkamamaya ve yeni Roboski’lerin habercisi olan bu saldırı iklimine dur demek için mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

 

Halkların Demokratik Kongresi
Yürütme Kurulu

28 Aralık 2015