Somalı aileler: Artık adalet istiyoruz!

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın yıl dönümünde ailelerin feryadı büyüyor. Yakınlarını kaybeden ailelerin öncülüğünde Soma’da düzenlenen mitingde konuşan Soma faciası kurbanı Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya; “Ben Soma faciasında eşimi kaybettim, acım tarifsiz. Bugün anneler günü, biz yalnız kalmak istemiyoruz, yalnız bırakmadığımız için teşekkür ederiz. Fıtrat değil bu cinayet, bizim eşlerimiz bir lokma ekmek için gitti oraya ama cenazeleri geldi. Yeter artık adalet istiyoruz, 12 ay oldu” diye feryat etti.

11182715_820512024664390_7639911464486705096_o13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma İlçesi’nde Soma Maden A.Ş tarafından işletilen madende gerçekleşen katliamda yaşamını kaybeden 301 kişi için Soma’da miting yapıldı. ‘Maden Şehitlerinin Yakınları Grubu’nun çağrısıyla yaşanan katliamın hesabını sormak amacıyla ailelerin öncülüğünde düzenlenen mitinge çeşitli illerden binlerce kişinin yanı sıra sivil toplum örgütleri, HDP İzmir milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü ve İbrahim Akın ile Manisa HDP milletvekili adayları, Birleşik

Haziran Hareketi, CHP, sendikalar ve pek çok kadın kurumu katıldı. Ege Linyit binası önünde bir araya gelerek Hükümet Konağı’na yürüyen kitle sık sık “Hırsız, katil Erdoğan”, “Katliamın hesabını madenciler soracak”, “Kader fıtrat değil, bu bir katliam” sloganları attı. Katliam sonucu yaşamını yitiren 301 madencisinin isminin yazılı olduğu pankartın yanı sıra “Soma’dan Ermenek’e madenci katliamı sürüyor”, “Yüz karası değil kömür karası, böyle kazanılır ekmek parası”, “Soma’nın hesabı sorulacak” pankartları açıldı. Kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler sık sık feryat ederek ” Kaybettiklerimizin hesabını verin” sloganı attı.

Mersin Milletvekili ve HDP İzmir Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü Somalı madenci ailelerin çağrısı ile mitinge katıldıklarını belirtti ve onların nezdinde bütün halklar için adalet istediklerini söyledi. Bu felaketin herhangi bir mahkemede çözüme kavuşmayacağını söyleyen Ertuğrul, katliamdan mahkemeye kadarki süreçte nelerin yaşadığını gördüklerini dile getirerek. “Bu adaletin mahkemelerden sağlanıp sağlanamayacağı size bağlıdır, bize bağlıdır. Türkiye’de adaletinin sömürücü bir azınlık tarafından ele geçirildiğini biliyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden iktidarı almadıkça madencilerin hesabı sorulmayacak. O yüzden bir kez daha sesleniyoruz ona, seni başkan yaptırmayacağız” dedi. Öte yandan yürüyüşte HDP’lilerin “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganı attıkları sırada bir grup, provokasyon yaratmaya çalıştı. Somalılar araya girerek, grubu alandan uzaklaştırdı.

Soma’daki işçi katliamının yıldönümü olan 13 Mayıs’ta DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tüm yurtta alanlarda olacak, 16 Mayıs’ta ise Soma’daki mitingde buluşulacak. İzmir’de bir basın toplantısı düzenleyen Konfederasyonumuz, DİSK, TMMOB ve TTB, Soma’da yaşanan facianın yıldönümü dolayısıyla13 Mayıs’ta tüm alanlara, 16 Mayıs’ta ise Soma bölge mitingine katılım çağrısında bulundu