Üçüncü kutup: HDP

HDP İzmir Büyükşehir Eşbaşkan adayları Osman Özçelik ve Pınar Türk’ün tanıtımı için HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü’nün katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, HDP İl Eşbaşkanları Neşe Dilek Bakış ve Cavit Uğur’un yanı sıra ilçe belediye eşbaşkan adayları katıldı.

izmir 3Toplantıda ilk sözü alan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, eşbaşkan adaylarıyla birlikte İzmir’i yönetmeye talip olduklarını belirterek, “İzmir’deki yerel yönetim seçimlerine yeni soluk katacaklar. Kadınların da sözünün bu şehirde erkeklerle eşit olacağının ilk adımını atacaklar. Türkiye’nin her yerinden eşbaşkanlarla seçime giriyoruz. Yerel seçimlere girerken referandum ve genel seçim ikliminde olduğumuzun farkındayız. Bu iklime girerken eşbaşkan adaylarımız biçilmiş kaftan. Eşbaşkan adaylarımız hem Kürt özgürlük mücadelesi hem de emek mücadelesini bir arada temsil edecek bir deneyim bir ortak geçmiş üzerinden bugüne geliyor” dedi.

“Yerel seçimlerde karşı karşıya kaldığımız mesele yalnızca iktidar partisinin yerine bir ana muhalefet partisinin geçip geçmeyeceği değil, bunların ötesinde bir seçenek olup olmadığı meselesi” diyen Kürkçü, “Çünkü Türkiye siyasi iktidarının yokuş aşağı gidişi herkesçe bilinen bir gerçek. Ancak bunun yerine şimdi ortaya çıkmakta olduğu gibi eski iktidarın yarısıyla soft ırkçıların ve eski ulusalcıların bir araya gelerek böyle bir iktidar seçeneği oluşturması mı? Bu soruyu herkes kendisine sormalı. İzmir’de sormalı. MHP’nin eski silahşorları AKP ile birlikte geçtiğimiz 10 yıl boyunca halka karşı girişilmiş tüm saldırıların, zorbalıkların, yargı terörünün temsilcisi olmuş olanlar ve bütün bunlara okyanus ötesinde akıl verenlerle birlikte acaba AKP’ye karşı yerel seçimlerde ve memleket yönetiminde bir seçenek olabilir mi? Bu sorunun cevabına evet demek çok güç olacaktır. Bu nedenle bu iki kutbun ötesine seslenen üçüncü bir kutbun var olduğunu biliyoruz. Bu HDP’dir. Yerel yönetimler bakımından aynı şeyleri söyleyebiliriz. Kentin yönetimine talibiz, rantın yönetimine talip değiliz. Bu kentte ve tüm büyük kentlerde oluşacak rantların halkın ihtiyaçları için birleştirilmesi bizim temel prensibimiz olacak. Global bir kent iddiasını geri çeviriyoruz, kent dokusunu oluşturan bütün halkların, etnik grupların, inançların özgürlükçü bir gelecek içerisinde yeniden birbirine bakması için halkların kardeşliği esasına dayalı bir kent yönetimini hep beraber uygulayacağız” diye kaydetti.

HDP olarak, 17 Aralık sürecinden sonra İstanbul’da yaptıkları basın toplantısıyla, “Bir erken seçim zorunluluğuna değinmiştik” ifadesini hatırlatan Kürkçü, “Bugün Türkiye oluşmuş bulunan kirliliğin dönem içerisinde değişikliklerle olamayacağı gibi, 2015’i bekleyerek geçirilemeyeceğini gözlüyoruz. Türkiye’de yönetim çökmüş durumdadır. Tayyip Erdoğan’ın moraline bağlı olarak Türkiye hayatını sürdüremez. Onun moralini bozacak, tümüyle iktidardan indirecek bir erken seçim için hazırız. Çıkışın erken seçim olduğunu söylüyoruz. Halk bilmelidir ki Türkiye’ye yönetmeye hazır bir parti vardır. HDP iktidara taliptir. Hem İzmir’de hem ilçelerinde hem de Türkiye’de taliptir. Türkiye’de sömürü ve soyguna sona erdirmek, yolsuzluklarla ve katliamlarla etkin bir şekilde mücadele etmek için adaletsizlikleri tasfiye etmek için göreve hazırız. Kırk yıldır bu baskılar karşısında çelikleşen kadrolarımızla hazırız. Bu yerel seçimlerin HDP’nin iktidarına giden bir adım olarak görülmesini istiyoruz” dedi.

Kürkçü’nün ardından konuşan HDP İzmir Büyükşehir Eşbaşkan Aday Pınar Türk ise, “Biz kendimizi anlatmayacağız HDP’nin politikalarını anlatacağız. Halk bize oy vermeyecek, politikalarımıza oy verecek. Seçenek politikalarının en önemlisi eş başkanlık sistemidir. Çünkü kadınlar eşit temsil edilecek” diye kaydetti. HDP İzmir Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Osman Özçelik de, “Biz eski köye yeni adetler getirmeye çalışan bir hareketiz. Ne getiriyoruz kadını politikanın merkezine koyuyoruz. Kadını evden çıkarıp hak ettikleri yere aktif siyasete katılımını sağlıyoruz. Bu güne kadar tek tipçi anlayışla bu ülkeye barış gelmedi. Barış alternatifi halkın verdiği devrimci bir mücadeleyle gelişiyor. Türkiye’de iktidara, İzmir’de yerel yönetimleri halk ile birlikte yönetmeye talibiz. Kentimizi de kendimizi de hep birlikte yöneteceğiz” diye belirtti.

07.02.2014