Yanlış hesap Mersin’den dönecek!

Mersin Newroz’unda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın barışı halklara emanet ettiğini belirtti. BDP Grupbaşkanvekili İdris Baluken ise, Çukurovalıların 30 Mart’ta ‘siyasi deprem’ yaratmalarını istedi. “Öyle bir deprem yaratın ki Türkiye’de HDP; Kürdistan’da BDP’nin bayrağı dalgalansın” dedi. 
mersin100 bini aşkın kişinin katıldığı Tırmıl Miting Meydanı’na kurulan platforma “Serokatiya Kürdistana Azad. Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan. Newroz piroz be” yazılı dev bir pankart ile, platformun sağ ve sol köşesine Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Mazlum Doğan’ın büyük posterleri asıldı. Alanda ayrıca Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in üzerinde “Unutmadık, unutturmayacağız-HDK” yazılı posterleri de asıldı.

Alanda çok sayıda KCK ve konfederalizm bayrakları taşındı. Alanda beyaz güvercinler uçuruldu. Kürtçe’nin yanı sıra, Türkçe ve Arapça okunan mesajlarla da Newroz kutlanırken, Rojava, Qamışlo, Hewler ve Mahabad’a da selam gönderildi. Kutlamada söz alan BDP Mersin İl Başkanı Halis Değer, “30 Mart yerel seçimlerine referandum gözüyle bakıyoruz. Seçimlerden büyük başarıyla çıkarsak, Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğünü sağlayacağız. Bizler Mersin’de büyük bir gücüz” dedi

Daha sonra söz alan HDP Mersin İl Başkanı Müslüm Tank’ın “Gönül isterdi ki bugün aramızda Sayın Öcalan ve tüm devrimci tutsaklar olsun isterdik. Bu kalabalık ve bu coşku gösteriyor ki bir sonraki Newroz’u onlarla birlikte kutlayacağız” sözleri üzerine alandan “Bijî Serok Apo” sloganı yükseldi. KESK adına söz alan Yusuf Kaya ise Newroz’un Kürt halkı ve mazlum tüm halklara barış, kardeşlik, eşitlik ve adalet getirmesini diledi.

KÜRKÇÜ: ÖCALAN BARIŞI HALKLARA EMANET ETTİ

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü kitleyi selamlaması ardından Amed Newrozu’nda okunan Kürt Halk Önderi Öcalan’ın mesajına değindi. Mesajın son derece açık olduğunu söyleyen Kürkçü, ” Türkiye hükümeti, barışı yönetmeyi başaramadı. Barış ipleri kopmadıysa da hükümet nezdinde atılan adımlar sınırlıdır. Barış, bütünüyle Kürdistan devrimcilerinin yarattığı çatışmasızlık iklimidir. Hükümet, bunun üzerine hiçbir şey eklemedi. Tabi hükümetler, barış inşa etmekte genelde kabiliyetsizdir. Onlar daima iktidarı düşünürler. Özgürlük olmadan barış, barış olmadan özgürlük olmaz. Sayın Öcalan’ın barışı, halklara emanet etmesi bu yüzdendir. Hükümeti barış masasına oturtmak için, barışı Türkiye’nin gündemine yerleştirmesidir” diye konuştu.

Barış imkanını, sadece AKP Hükümeti’nin heder etmediğini ana muhaletef partisinin de barışa sahip çıkmadığını kaydeden Kürkçü, “biz halkımızın barış mesajını ülkenin dört bir tarafına ulaştıracağız. Ve elbette Türkiye halkları sadece bize saldıranlardan ibaret değil. Oraların devrimci, özgürlükçü gençleri, kadınları sizlere selam gönderiyor. HDP sizlere Türkiye’nin barış selamını getiriyor. BDP kadar HDP’nin bileşenleri, ESP, SYKP, Partizan, EMEP, SDP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, hepsi burada sizlerle omuz omuza, özgürlük mücadelesinde Kürt halkını yalnız bırakmıyor, bırakmayacaklardır” dedi.

YANLIŞ HESAP İSTANBUL’DAN MERSİN’DEN DÖNECEK

HDP ve BDP’nin, önümüzdeki seçim için ifade ettiği anlamı herkesin kavradığını belirten Kürkçü, “Biz halkla ittifak ediyoruz. Başka bir ittifakımız yoktur. BDP ve HDP, Türkiye’nin batısında aldı başını gidiyor. Ama eski düzenin partileri yerlerinde duruyor. Yanlış hesap İstanbul’dan döndü, yanlış hesap Mersin’den Adana’dan dönecek” ifadelerini kullandı.

17 Aralık yolsuzluk operasyon ve soruşturmalarına da dikkat çeken Kürkçü, AKP’nin bugün en büyük dolandırıcılar çetesi olduğunu söyledi.

Kürkçü, 3 gün önce Mersin’de, Akdeniz ilçesi sınırlarında bir yolcu treninin servis minibüsüne çarpması sonucu yaşamını yitiren 10 işçiyi andı ailelerine başsağlığı diledi.

Kürkçü, Mersin’de, 30 Mart’tan büyük bir zaferle çıkılması gerektiğinin altını çizerek konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Akdeniz Belediyesi bizim, Evet! Ama Toroslar’ı, Tarsus’u, Mezitli’, Yenişehir’i de almak istiyoruz. Kürtler dünyayı, Ortadoğu’yu değiştirdi. Elbette Türkiye’yi de değiştirecek. BDP ve HDP ortak geleceğin, ortak kavga ve mücadelenin, barış için, özgürlük ve demokrasi için sizlerin hizmetinde olmaya devam edecektir. Hep birlikte geleceğe el ele yürüyoruz. Yaşasın halkların barışı, yaşasın hayat. Kahrolsun ölüm, kahrolsun savaş. Serkeftin, serkeftin, serkeftin.”

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise “Amed’de tarihe tanıklık ettim. Bugün Mersin’de de Amed’in aynı güzelliğini gördüm. Bugün bu meydan, bu duruş, bizim açımızdan Kürdistan ve Türkiye’nin geleceği açısında çok büyük bir umuttur. Bugünkü Newroz hamlenizi, önümüzdeki dönem açısından büyük bir umut olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Mersin halkının birinci hamleyi yaptığını sözlerine ekleyen Baluken, kitleye “Birinci hamleye katılan her bir arkadaşımız son 8 günde gecesini gündüzüne katarak, ikinci hamleyi yapmalıdır. İkinci hamle, 30 Mart seçimlerinde en çok konuşulan sonucu Mersin’den çıkarmaktır. Çukurova’dan, Mersin’den, Adana’dan öyle bir sonuç çıkarın da siyasette deprem yaratın. AKP’si, CHP’si, MHP’si, emekçi karşıtı, Kürt karşıtı, emek karşıtı, sömürü dışında halka bir şey vermeyen sömürü partileri o enkazın altında kalsın. Öyle bir deprem yaratın ki Türkiye’de HDP; Kürdistan’da BDP’nin bayrağı dalgalansın” çağrısında da bulundu.

Sözlerinin devamında AKP’nin barış masasına oturmadığını da kaydeden Baluken, “Tayyip Erdoğan da AKP’de, Kürt halkına karşı dayatılan askeri soykırım operasyonlarını denedi. Siyasi soykırım operasyonları ile on bini aşkın arkadaşımızı cezaevlerine kapattılar. Roboski’de insanlarımızı bombalarla katlettiler. Paris’te suikastla devrimci kadınlar Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ı katlettiler. AKP, Devlet, Tayyip Erdoğan, bütün bunları yaptıktan sonra birden bire barışçı kesilmedi. Onları müzakere masasına oturtan tek bir güç vardı. O da Kürt halkıydı, O’nun Önderliğiydi” dedi.

İdris Baluken, AİHM’in, Öcalan hakkında verdiği karara da değinerek, bu sözleşmelerin uluslararası bağlayıcılığına işaret etti. “Düzenleme yapmayacağız diyen anlayışlar sahtedir. Onu yapacaklar, mecburlar. Bizim kalbimizde, vicdanımızda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan özgürdür ve çok yakında yanımıza gelecek demiştik. Biz bugün Mersin’de de söylüyoruz. Başkan Apo’yu özgürleştirene kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından partililer ve eş başkan adayları, Kürt din alimleri ve Alevi dedelerle birlikte halkı selamladı. Miting Servet Kocakaya’nın konseriyle devam etti.