Yine azami sefalet ücreti, yine yoksulluk

Göstermelik toplantı dizilerine son verilmelidir. Halkların Demokratik Kongresi, asgari ücretin toplu sözleşme mekanizmaları ile belirlenmesi ve insanca yaşayacak düzeye getirilmesi mücadelesi vermeye devam edecektir.

asgari-ucret2015 yılı için belirlenen asgari ücret, işçi ve emekçileri yine yoksulluk ve sefalet içinde yaşamaya mahkum edecektir. Yeni asgari ücret açlık sınırının bile altında belirlenmiştir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na rapor veren TÜİK bir kişinin asgari geçimi için bin 424 lira 70 kuruşa ihtiyacı olduğunu bildirmiştir. Açıklanan yeni asgari ücret ise Asgari Geçim İndirimi dahil 949 TL’dir.
Hükümet, ülke ekonomisinden bahsederken sürekli durumun ne kadar iyi olduğundan söz etmektedir. Yapılan Saraylara, Saraylara harcanan kaynaklara bakıldığında, ülke ekonomisinin büyüdüğü sanılmaktadır. Ancak, Saraylar büyürken, işçinin ekmeğinin büyümemekte, küçülmektedir. İşçiler, emekçiler yine yoksulluk ve yoksunlukla karşı karşıya bırakılmıştır.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yüzde 6’lık artış hakkında, “İyi bir rakam, yüksek bir rakam” diyebiliyor. Aynı Bakanın geçen yıl “800 TL’nin büyük bir para” olduğunu söylediğini, “Asgari ücretle geçinilmez diye bir şey yok. Geçinirsiniz” dediğini henüz unutmadık. Aslında Çalışma Bakanı da bu ücretle geçinilemeyeceğini gayet iyi bilmektedir. Asgari ücretin bu düzeyde belirlenmesi Çalışma Bakanın ya da hükümetin diğer bakanlarının işçilerin yaşama koşullarını bilmemesinden kaynaklanmamaktadır. Bu hükümet sermayenin çıkarlarını koruduğu için, tercihlerini sermayeden yana yaptığı için bu açıklamaları yapmakta, böylesine düşük oranlarda artışlar yapmaktadırlar.
Asgari ücrette yapılan artış resmi enflasyon düzeyinde kalmıştır. Yüzde 6 + 6 oranında belirlenen asgari ücretin yıllık ortalama artışı yüzde 9,18’dir. Diğer yandan Kasım ayı itibariyle yıllık enflasyon da yüzde 9,15’tir. Ancak, işçilerin ve emekçilerin enflasyonunun yüzde 9’lar düzeyinde olmadığı açıktır. İşçilerin yoğun olarak kullandığı mal ve hizmetlerdeki artışın çok daha fazla olduğu açıktır. Asgari ücrete yapılan bu artış ile işçiler geçen yılki geçim düzeylerini bile koruyamamışlar, ücretleri reel olarak azalmıştır.

Asgari ücret bu şekilde belirlendikçe, sermaye ve hükümet ağırlıklı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan farklı bir karar çıkmayacağı ortadadır. Göstermelik toplantı dizilerine son verilmelidir. Halkların Demokratik Kongresi, asgari ücretin toplu sözleşme mekanizmaları ile belirlenmesi ve insanca yaşayacak düzeye getirilmesi mücadelesi vermeye devam edecektir.

Sebahat Tuncel & Ertuğrul Kürkçü
HDK Eş Sözcüleri
31 Aralık 2014