7 Yaşındaki Ş.T.’ye Mersin’de Gözaltı

Ertuğrul Kürkçü İnsan Hakları Derneği(İHD) Mersin Şubesi tarafından düzenlenen basın toplantısında dile getirilen 7 yaşındaki Ş.T’nin gözaltına alınmasını İçişleri Bakanlığına sordu.

mersin_ihdİnsan Hakları Derneği(İHD) Mersin Şubesi 02 Nisan 2015’te düzenlediği basın toplantısında; Emniyet’in iddiasına göre 7 yaşındaki Ş.T’nin Kobanê sınırında gerçekleşen eylemde “molotof kokteyli attığı” ve “polise mukavemet ettiği” iddialarıyla 27 Mart’ta karakola çağrıldığını ve bir gün sonra ifadesinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildiğini belirtmiştir. Gözaltındaki bir gününde yoğun baskı altında kalan çocuğun psikolojik sorunlar yaşadığının ve geceleri yataktan fırlayarak uyandığının ninesi Meryem T. tarafından yapılan başvurudan anlaşıldığı ifade edilmektedir.

Yapılan basın açıklamasında ayrıca kent genelinde Kürt çocuklarına yönelik baskı ve tutuklamaların arttığı belirtilmekte, Kürtlerin yaşadığı mahallelerde çocukların ve ailelerinin sürekli tehdit edildiği, ekonomik olanaklar vaadiyle işbirliği adı altında ajanlığın teşvik edildiği, uzlaşmaya yanaşmayan ailelerin ise kenti terk etmeye zorlandığı, bazılarının çocuklarının tutuklandığı iddia edilmektedir.

 

Bu Gerekçeyle:

  1. 7 yaşındaki Ş.T.’nin fadesi alınmak üzere karakola çağırıldığı doğru mudur? Doğru ise açıkça insan haklarına, çocuk haklarına Anayasa’ya, Türk Ceza Kanunu’na aykırı olan bu uygulama bakanlığınız tarafından incelenmiş midir?
  2. Bu uygulamayı yapan bakanlığınız personeli hakkında adli/idari işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa içeriği nedir?
  3. Mersin genelinde Kürt çocuklarına yönelik yukarıdaki iddialar daha önce de Mersin’deki birçok sivil toplum örgütü, demokratik kitle örgütü, İHD ve ülke çapında faaliyet gösteren çocuk örgütleri tarafından dile getirilmesine rağmen Bakanlığınızın bu konuda herhangi bir soruşturma yapmamasının veya idari tedbir almamasının sebebi nedir?