Adana’da yakalanan silahlar nereye gidiyordu?

Ertuğrul Kürkçü İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Adana’da ele geçirilen roket ve silahları sordu.

adana7 Kasım 2013 Cumartesi günü Emniyet Kuvvetleri tarafından Adana’da bir TIR dolusu roket atar, füze, bomba ve silah ele geçirildi. Uyuşturucu ihbarı ile başlayan operasyon sonrasında, basına yansıyan haberlere göre roketlerin El Kaide mensubu Heysem kod adlı şahıs tarafından Suriye’deki çatışmalar için sevk edildiği iddia edildi. 933 roket başlığının ele geçirildiği operasyonun hemen ardından Adana valisi Hüseyin Avni Coş “Silahların Türkiye’de kullanılmayacağını biliyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.Basında yeralan, Konya plakalı TIR’ın şoförünün ifadelerine göre roketler Yayladağı’nda bulunan mülteci kampına teslim edilecekti.

Bu gerekçe ile;

1. Olayla ilgili gözaltına alınan kişi sayısı kaçtır? Bunların ulusal ve uluslar arası bağlantıları nedir? Soruşturmanın geldiği son aşama nedir? Araştırma geçmişe dönük de sürdürülmekte midir?

2. Roketlerin Türkiye Hükümeti kontrolü altında bulunan bir mülteci kampına sokulması mümkün müdür?

3. Olayla ilgili Yayladağ kampının dış güvenliğinden sorumlu Jandarma yetkililerinin ifadesine başvurulmuş mudur?

4. Kampları insani amaçlar için değil, örgütlerin militan devşirme, kendi silahlı eğitimlerini gerçekleştirdiği alanlar olarak kullandıkları iddia edilen selefi-tekfiri örgütlere bu imkanları sağlayan devlet yetkilileri hakkında adli veya idari bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa içeriği nedir?

5. Adana Valisinin olaydan hemen sonra yaptığı açıklama hangi istihbari dayanağa göre yapılmıştır?