AKPM Genel Sekreteri Jagland: “Nuriye ve Semih derhal serbest bırakılsın!”

Jagland, Kürkçü’nün Birleşik Sol Grup (UEL) adına Nuriye ve Semih’in ölümlerinin önlenmesi için Avrupa Konseyi’nin Türkiye makamları nezdinde ne yaptığı sorusuna “Binali Yıldırım’la konuştum ve bu iki öğretmenin derhal  serbest bırakılmalarını istedim” diye yanıt verdi.

Ertuğrul Kürkçü AKPM Genel Kurulu’nda Genel Sekretere soru bölümünde Thorbjørn Jagland’a UEL adına aşağıdaki soruyu yöneltti:

Kürkçü: Türkiye’de OHAL kararnameleriyle meslekten ihraç edilen iki genç akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işlerini geri kazanmak için yüz küsur gündür sürdürdürdükleri açlık grevi dolayısıyla cezaevinde ölüme yaklaşıyorlar.

Bu genç akademisyenlerin hayatlarını kurtarmak için Türk yetkililer nezdinde ne gibi girişimlerde bulunuyorsunuz?

Ve bir önceki oturumda bir kere daha sormuş olduğumuz sözde olağanüstü hal komisyonunun süregiden işlevsizliğine ne karşılık vereceksiniz?

Jagland:
Bu iki kişi hakkında Binali Yıldırım’la görüştüm çünkü bu bizi ilgilendiriyor. Sağlık durumlarının kötüye gittiğini biliyorum ve Yıldırım’a derhal serbest bırakılmaları gerektiğini söyledim. Cezaevine konulmalarının sebebi açlık grevine başlamış olmaları. Daha sonra yasadışı örgüt üyesi olmakla suçlandılar. Şimdi önemli olan Türkiye’de adaletin devreye girmesidir. Kamudan ihraç edilenlerle ilgili bir mekanizma kurulması gerektiğini kendilerine ben önermiştim. Bu komisyonun insan haklarına uygun bir şekilde çalışmaya başlaması gerektiğini belirtiyorum. Ancak komisyonun mevcut yapısı birçok bürokratik engel içeriyor. Bu da görüşmelerin çok çok uzun süreceği manasına geliyor. Bu komisyonun bir an önce çalışmaya başlaması gerekir. Açlık grevindekilerin hayatlarını kurtarmak için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum.