AKPM’yi Türkiye ve Kürdistan’daki zulmü görmezden gelmemeye çağırıyorum

Ertuğrul Kürkçü’nün 25.01.2016’da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM) toplantısında yaptığı konuşma

erez1-347x1761Sayın Başkan değerli üyeler,

Dikkatinizi çoğunlukla Kürt halkının yaşadığı Türkiye’nin güneydoğu ilçelerinde süregiden çatışmalara ve kabul edilemez insan hakları ihlallerine çekmek istiyorum. Türk hükümeti ve PKK lideri Öcalan arasında gerçekleştirilen, 2013’te Türkiye’ye ilişkin ilerleme raporu tartışmaları sırasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nce de tavsiye edilmiş olan barış görüşmelerinin askıya alınması sonrasında bu ilçeler ve illerde yeni bir şiddet dalgası patlak verdi.

O andan beri Türkiye’deki Kürt illeri ve ilçelerinde şiddet yayılıyor. Çok sayıda sivil çoktan hayatını kaybetti ve kayıp sayısı 150’yi aştı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilen rakamlara göre öldürülen “terörist” sayısı 450 dolayında ama Türk hükümeti sivil kayıpların varlığını asla kabul etmiyor.

AKPM’yi gözlerini Türkiye’de olup bitenlere açmaya çağırıyorum. Doğrusu, ABD ve Avrupa ülkeleri dahil Batı Dünyası İncirlik üssünün açık tutulması ve Türkiye’nin Avrupa’ya mülteci akınına karşı bir engel olarak kullanılması gibi alelade çıkarlar karşılığında Türkiye’de olan bitene gözlerini kapatıyor. Zalimane davranışlara ve insan hakları ihlallerine göz yumuluyor.

AKPM’yi Türkiye’de olanları yakından izlemeye çağırıyorum. Esasında bu AKPM’nin görevidir de. Türkiye gerçekte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin şu ana kadar kuşatma altındaki Cizre ilçesinde yaralı sivillere tıbbi yardım sağlanması doğrultusunda verdiği üç acil durum kararını da yerine getirmeyi reddetti. En azından üç kişi, karlar altında yaralarından sızan kanlar içinde ambulansların gelmesini beklerken hayatlarını kaybettiler. AKPM’nin en azından Bakanlar Konseyini duruma müdahale etmeye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türk hükümetinin barınak ve tıbbi yardım sunması ve Türkiye’de sürüp giden insan hakları ihlallerine son vermesi doğrultusundaki emirlerine uymasını sağlamaya çağırması gerekir.