Berkin’i, çocuklar için yaşanılabilir bir dünya mücadelemizde yaşatacağız

HDK Eşsözcülerinin Berkin Elvan’ın Ölüm Yıldönümünde yaptıkları açıklama

berkin 211 Mart, Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü. Gezi isyanı günlerinde “ekmek almak için” çıktığı sokakta polisin ateşlediği gaz kapsülü başına isabet ettikten sonra komaya giren o kara gözlü çocuğun hayatta kalma mücadelesi direnişin kendisiyle özdeşleşti. Berkin kendisinden önce ve kendisinden sonra devlet güçlerince hayatlarına son verilen diğer çocuklar gibi halklarımızın isyanının simgeleri arasına katıldı. Ama onun ölümle uzun süren mücadelesi ülkedeki tüm muhalefet dinamiklerinin, Gezi’yle birlikte yeni bir umuda uyanan, kalpleri demokrasi ve özgürlük için çarpan herkesin duygu ortaklığının tercümanı oldu.

Berkin’in ölümü, AKP iktidarının, özgünlüğü şiddetsizliğinde olan Gezi İsyanı boyunca, gençlere, gösteri yapan, direnen herkese ayrım gözetmeden gaz bombaları, tomalar ve her türlü araçla, insafsızca saldırmasının kaçınılmaz bir sonucuydu. Berkin’le birlikte 7 genç daha hayatlarını kaybettiler. Binlercesi yaralandı, yüzlercesi uzun süren rahatsızlıklara ve kalıcı sakatlıklara uğradı. Ne Berkin’in ne diğerlerinin ölümünün suçluları ortaya çıkarıldı. AKP devleti, görevlilerinin demokratik protesto haklarını kullanan yurttaşlara, gençlere ve kadınlara karşı her türlü araçla işledikleri suçları karanlıkta bırakmak için elinden gelen bütün imkanları kullandı. Gezi suçları hala aydınlığa kavuşturulmadı, yargı önüne çıkarılmadı.

Berkin’i düşünürken 12 yaşındayken havanla vurulan Ceylan Önkol, Cizre’de katledilen 3 aylık bebek Miray ve Suriye iç savaşından kaçarken babasının ellerinden kayıp Ege’nin sularında hayatını kaybeden Aylan Kurdi gibi çocuklarımızı da hatırlıyoruz. AKP hükümetinin 7 Haziran sonrasında uygulamaya soktuğu topyekün savaş konsepti çerçevesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları 40’a yakın çocuğun da sonu oldu. Yüzlercesi ağır/hafif yaralandı, annesiz ve babasız kaldılar. Süregiden kuşatmalarda başka birçok çocuğun da hayatından endişe ediyoruz.

Çocukların yürek burkan ölümleri, hepimizi savaşın katlanılamaz acıları ve bu acıların kaynağı üzerine bir kez daha düşünmeye davet ediyor. Bir devlet çocuklarına nasıl davranıyorsa odur. Her çocuğun eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu bir yaşam sürme hakkı var ama bu haklarını doya doya yaşayamayanların sayısı milyonlarca. Çocuklar, en elverişsiz koşullarda yaşam mücadelesi veriyor, sayıları bir milyona varan çocuk acımasız koşullar altında işçilik yapıyor, çocuk yurtlarında ve cezaevlerindeki hak ihlalleri, çocuğa karşı cinsel şiddetin cezasızlığı süregidiyor.

Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümünde bu topraklarda çocuklarımız için yaşanılabilir bir toplumu yeniden kurma, Berkin’in anısını yaşamları zalimlerin elinde sönmüş bütün çocukların anılarıyla birlikte demokrasi, barış, eşitlik ve özgürlük mücadelemizde yaşatma kararlılığımızı paylaşıyoruz.

 11 Mart 2016

HDK Eşsözcüleri

Gülistan Kılıç Koçyiğit-Ertuğrul Kürkçü