Cizre Kaymakamı Sivil Ölümlerinde Hedef Saptırıyor

Kürkçü, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Cizre Kaymakamı’nın Star Gazetesi’ne verdiği demeçte “Sivilleri PKK öldürdü” sözünü ve ölümlerle ilgili yasal/idari süreci sordu.

150911134448_cizre_hendek_640x360_diha_nocredit4 Eylül 2015- 12 Eylül 2015 tarihleri arasında Cizre ilçesinde Şırnak Valiliği’nin emri ile kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanmış, Parti Grubumuzun araştırması sonucunda sokağa çıkma yasağı sırasında 21 sivilin hayatını kaybettiği tespit edilmiştir.

Sivil ölümlerinde kolluk güçlerinin orantısız, aşırı güç kullanımının temel etken olduğu yurttaşların anlatım ve tanıklıklarından anlaşılmaktadır.

15.09.2015 tarihli Star Gazetesi’nde manşetten, Şırnak ili Cizre ilçesi kaymakamı Ahmet Adanur’un bu yurttaşların anlatım ve tanıklıkları ile çelişen demeçleri yer almıştır. Adanur demecinde “Sivilleri PKK öldürdü” demektedir.

 

Bu Gerekçe İle:

1-Cizre ilçesinde Valilik tarafından 8 gün kesintisiz olarak uygulanan sokağa çıkma yasağına Bakanlığınız oluru var mıdır? Bakanlığınız oluru ile uygulanmış ise, cezası Kabahatler Kanunu’na göre (m.32) 100 lira iken, kolluğa yasağı ihlal edenler için “vur emri” verilmiş midir? Verilmemiş ise, kanunsuz emir veren vali hakkında soruşturma açılmış mıdır?

2-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 15 inci maddesi uyarınca kamu hizmetleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo- televizyon kuruluşlarına bilgi ve demeç verme yetkisi Valilik Makamına ait olduğuna göre, adı geçen kaymakam 15.09.2015 tarihli Star Gazetesi’nde manşetten verilen açıklaması için valilikten izin almış mıdır?

3-Valilikten izin almış ise, valiliğin bu konuda Bakanlığınıza verdiği bir bilgi ya da yaptığı yazışma söz konusu mudur?

4-Bakanlığınıza bilgi verilmiş ise, bu açıklama Bakanlığınızın görüşü müdür? Bakanlığınız görüşü değilse, Bakanlığınızın bu ölümlerle ilgili görüşü nedir?

5-Bakanlığınızca Cizre’de görev yapan personel hakkında, gerçekleşen sivil ölümlerle ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

 

6-Sokağa çıkma yasağı sırasında Cizre ilçesinde;

– Mehmet Emin Levent (25), Sait Çağdavul (19), Cemile Çağırga (10), Osman Çağlı (18), Özgür Taşkın (20), Eşref Erdin (60), Zeynep Taşkın (18), Maşallah Edin (35), Sayit Nayici (17), Selman Ağar (10), Bünyamin İrci (15), Bahattin Sevinik (50), Suphi Sarak (50), Mehmet Erdoğan (75), isimli yurttaşlar ateşli silah yaralanması nedeni ile ölmüştür. Bu yurttaşlara otopsi yapılmış mıdır? Otopsi sonucunda çıkan ölüm nedeni mermi yaralanması ise, bu mermiler ele geçirilmiş midir? Ele geçirilen mermiler hangi tür silahlarda kullanılmaktadır ve bu silahlardan İçişleri Bakanlığı envanterinde var mıdır? İçişleri envanterinde var ise, ismi yazılan yurttaşların ölümü nedeni ile İçişleri Bakanlığı tarafından o tarihte o bölgede görevli personele yönelik soruşturma başlatılmış mıdır?

– Meryem Süre (53) isimli yurttaş bomba-atara ait olduğu tahmin edilen şarapnel parçasının  böbreğine isabet etmesi sonucu ölmüştür. Bu yurttaşa otopsi yapılmış mıdır? Otopsi sonucunda çıkan ölüm nedeni bomba-atara ait şarapnel parçası mıdır? İçişleri Bakanlığı envanterinde sözkonusu bomba-atar var mıdır? İçişleri envanterinde var ise, Meryem Süre’nin  ölümü nedeni ile İçişleri Bakanlığı tarafından o tarihte o bölgede görevli personele yönelik soruşturma başlatılmış mıdır?

-Hacı Ata Borçin (70), Xetban Bülbül (65), İbrahim Çiçek (80), Mehmet Dökmen (70), Şahin Açık (70) isimli yurttaşlar kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş, Muhammed Tahir Yaramış (35 günlük) isimli bebek ise düşmeye bağlı yaşamını yitirmiştir. Ancak güvenlik güçleri ambulansların mahallelere girişlerine izin vermediğinden sözkonusu vatandaşlar hastanelere yetiştirilememiş, saatlerce evlerinde bekletilmek zorunda bırakılmıştır. Bakanlığınız, sağlık personeli’nin ve ambulansların sözkonusu mahallelere girişini engellemek üzere talimat vermiş midir? Vermemiş ise engellemeyi yapan personeliniz hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

7- Yukarıda sayılan sivil ölümler hakkında bu soruşturmalar başlamamış ise, ölümlerin kolluğun orantısız ve aşırı güç kullanımı sonucunda gerçekleştiğine dair vahim iddialar karşısında başlatılacak mıdır? Başlatılmayacak ise, bu durumda Cizre kaymakamı Ahmet Adanur ölümlerin nedenini soruşturma sonucunu beklenmeksizin mi açıklamıştır? Ölümlerin kolluğun orantısız ve aşırı güç kullanımı sonucunda gerçekleştiğine dair vahim iddialar karşısında herhangi bir soruşturmaya dayanmayan bir bilgi ile açıklama yapan iş bu kaymakam hakkında Bakanlığınız bir soruşturma başlatacak mıdır? Başlatmayacak ise Bakanlığınızca, herhangi bir soruşturma yapılmamasının nedeni nedir?