Efkan Ala’ya sorduk: Polis, HDP Menemen’i kurşunlamış. “Psikolojisi bozuk”muş. İnanalım mı?

Kürkçü, içişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde HDP Menemen Asarlık temsilciliğinin bir polis memuru tarafından kurşunlanmasını sordu.

proxy16.06.2016 tarihinde görgü tanıklarının ifadelerine göre saat 11.30 sularında 35 TH 451 plakalı gri renkli Fiat Albea markalı araçtan inen bir kişi İzmir Menemen HDP Asarlık Temsilciliği’ni mahalledeki esnafa sormuş ardından da temsilciliğin önüne gelerek ateşli silahla temsilciliği taramıştır. Temsilciliğin camları ve duvarlarında 30’dan fazla mermi giriş çıkış yeri tespit edilmiştir. Saldırgan mermisi bittikten sonra etraftaki vatandaşların da olay yerine gelmesi sonucu küfür ederek ve “sizi öldüreceğim” diyerek arabasına binerek uzaklaşmıştır.

Daha sonra HDP il başkanı Mahfuz Güleryüz’ü arayan İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya saldırıyı gerçekleştiren kişinin polis memuru olduğunu ve “psikolojik dengesinin bozuk” olduğunu ifade etmiştir.

 Bu Gerekçeyle;

  1. Yukarıda sözü edilen saldırganın emniyet görevlisi olduğu doğru mudur? Doğru ise hangi birimde görevlidir? Kimliği tespit edilmiş midir?
  1. Saldırgan gözaltına alınmış mıdır?
  1. Bakanlığınız sözkonusu olayı gerçekleştiren emniyet mensubu ile ilgili idari işlem başlatmış mıdır?
  1. Saldırganın yaptığı eylemin nedeni bilinmekte midir?
  1. İzmir İl Emniyet Müdürü’nün açıkladığı gibi saldırganın “psikolojik dengesi bozuk” ise kendisinin silah taşıma sorumluluğu neden devam etmektedir? Saldırganın psikolojik sorunları sebebiyle daha önce geri göreve alınması, rehabilite edilmesi gibi işlemler yapılmış mıdır?