Hatay’da Öğrenci Kıyımına Son!

Ertuğrul Kürkcü, Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için okullarından atıldıklarını belirtti.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri ile birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için okullarından atıldıklarını belirtti.

Öğrencilerin şiddet, zor kullanma gibi suçlamalarla karşı karşıya olmadığını söyleyen Kürkcü, öğrencilerin kendilerini mecliste ifade etmelerine yardımcı olmak istediğini ifade etti.

Öğrencilerden Haydar Eren Öztürk, özgürlükleri için mücadele etmek adına bir arada olduklarını belirtti. 56 öğrencinin uzaklaştırma aldığını söyleyen Öztürk, 7 kişinin de okuldan atıldığını kaydetti.

600’e yakın öğrencinin tutuklu olduğunu vurgulayan Öztürk, “Talibimiz tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması, cezaların geri çekilmesi. Hak ve özgürlüklerimiz için mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Öğrencilerden Derviş Lagap ise “Olay, Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik fakültesinde gerçekleşti. Poşu taktığım için okuldan uzaklaştırıldım. Olay günü akşamı şikâyetlerimizi polise dile getirdikten sonra basın açıklaması yaptık. Sonucunda 60 kişi soruşturmaya maruz kaldı.” dedi.