Hükümetlerce bir politik araç olarak kullanıldıkça mülteci sorunu çözülemez

“AB-Türkiye Anlaşması çerçevesinde mülteci ve göçmenlerin durumu” karar tasarısı üzerine konuşan Ertuğrul Kürkçü, AKPM’ye “Mülteciler meselesi hem Türkiye hem Avrupa için büyük bir ahlaki sorun halini aldığını” söyledi ve ekledi: “Juncker ve Erdoğan arasındaki konuşma zabıtlarını, mülteci meselesinin partimize karşı nasıl bir Türk iç politika konusu olarak kullanıldığını hatırlayın.”

akpmTartışılmakta olan üç raporu da değişiklikler ister kabul edilsin ister edilmesin destekleyeceğim. Bu raporlar AKPM’den geçmeli çünkü ilk kez bu sorunu çözmek için gerçek, somut bir çaba gösteriliyor. Ancak, bu Meclis’te kol gezen, mülteciler meselesinin herhangi bir kökü ya da somut bir temeli olmaksızın apansız zuhur etmiş olduğu havasına da karşıyım.

Bu meclisi 2013’te -üç yıl önce- işler böyle sürecek olursa Suriye’nin çok geçmeden yerle bir olarak Avrupa’nın dibinde bir insani felakete yol açmasının kuvvetle muhtemel olduğu konusunda uyarmıştım. Öyle de oldu.  Keşke olmasaydı ama oldu. Bu felaket Suriye halkının ABD’nin Ortadoğu’da güçlerin yeniden dizilişi amacıyla giriştiği vekalet savaşı için ödediği bedeldir. Ne yazık ki, Batı ABD’nin peşine takıldı ve Avrupa Konseyi de bundan bağışık kalmadı. Nisan 2012’de aldığı 1878 sayılı kararda bu Meclis Esad Rejiminin “sonunun yaklaştığı”ndan söz ediyordu. Ama öyle olmadı. Şimdiyse elde kimi Esad’dan kimi IŞİD’den kaçan milyonlarca mülteci var.

IŞİD de Suriye’nin içişlerine müdahale ederek yapılan yanlış hesabın bir ürünüydü. Batı’nın askeri desteği Esad rejimini devireceği varsayılan Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) akıtıldı ama, ÖSO El Kaide’ye o da IŞİD’e dönüştü. Sonunda Esad’ı devirsin diye yarattığınız canavar şimdi başını sizin ezmeye çabaladığınız başka bir canavara dönüştü.

Mülteciler meselesi de hem Türkiye hem Avrupa için büyük bir ahlaki sorun halini aldı. Juncker ve Erdoğan arasındaki konuşma zabıtlarını, mülteci meselesinin partimize karşı nasıl bir Türk iç politika konusu olarak kullanıldığını hatırlayın. İleri sürdüğünüz bu planların işe yarayacağını umalım, ama hükümetlerce birbirlerine karşı bir araç olarak kullanılmaya devam ettiği sürece mülteci sorunun sona ereceğini sanmıyorum.

Doc. 14028 (Report) The situation of refugees and migrants under the EU-Turkey Agreement of 18 March 2016

.