Hükümet IŞİD bombacısının itiraflarının peşine düşecek mi?

Ertuğrul Kürkçü, Başbakanlığa verdiği soru önergesinde YPG’nin elinde olduğu iddia edilen IŞİD bombacısı Savaş Yıldız’ı ve kamuoyuna yansıyan açıklamalarını sordu.

taksim-deki-saldirinin-siddeti-gun-isiyinca-ortaya-cikti-1458462276İstanbul Taksim’de 19 Şubat 2016 tarihinde, IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı sonrasında, basında açıklanan şüpheliler arasında HDP Mersin ve Adana il binalarına bombalı saldırı düzenlediği iddia edilen ve İçişleri Bakanlığı’nın aranan IŞİD militanları listesinde yer alan Savaş Yıldız’ın adı açıklanmıştı. Ancak tahkikat sonrasında söz konusu canlı bombanın IŞİD militanı Mehmet Öztürk olduğu İçişleri Bakanlığı tarafından teyid edildi.

Bu olayın hemen arkasından Suriye’de IŞİD ile mücadele eden Halk Savunma Birlikleri YPG (Yekîneyên Parastina Gel) Savaş Yıldız’ın Suriye’nin Tel Abyad (Gîre Spî) kentine IŞİD’in düzenlediği saldırı sırasında kendilerince yakalanarak tutuklandığını iddia etmiş ve söz konusu şahsa ait olduğu iddia edilen fotoğrafı ve Yıldız’ın beyanlarını kamuoyuyla internet aracılığıyla paylaşmıştır.

YPG’nin elinde tutulduğu iddia edilen Savaş Yıldız ile ANHA haber ajansının yaptığı röportajda Savaş Yıldız Türkiye’deki IŞİD faaliyetleri ile ilgili birçok ad ve yer telaffuz etmiştir. Ancak bunların içerisinde en dikkat çekici olanları “IŞİD’in Türkiye’deki merkezlerinin Konya, Antep ve İstanbul olduğu ve IŞİD militanlarının Suriye’ye Türkiye’den geçişlerinde herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadığı” dır.

Savaş Yıldız 7 Haziran öncesinde HDP’nin Mersin ve Adana il binalarına yönelik bombalı saldırıları kendisinin gerçekleştirdiğini de itiraf etmiş, bu saldırıları, Ebu Musab ve Ebu Bekir adlı MİT ajanları ve IŞİD sorumlularının talimatıyla Efe kod adlı MİT elemanı ve IŞİD sorumlusunun yardımıyla yaptığını iddia etmiştir.

 

Bu gerekçe ile

1- YPG tarafından elinde tutulduğu iddia edilen Savaş Yıldız ile İçişleri Bakanlığı’nın “aranan IŞİD’liler listesi”ndeki Savaş Yıldız aynı kişi midir?

2- Savaş Yıldız olduğu iddia edilen şahsın açıklamalarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetleri konusunda herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

3- Söz konusu şahsın röportajında adını verdiği kişiler hakkında yeni bir tahkikat başlatılmış mıdır?

4- Savaş Yıldız’ın MİT üyesi olduklarını iddia ettiği Ebu Musab, Ebu Bekir ve Efe isimli şahıslar tarafından HDP il binalarının bombalatılmasına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı veya Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa bu soruşturmanın içeriği nedir?