IŞİD öldürüyor, Gaziantep Belediyesi saldırıyor mu?

Kürkçü, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Gaziantep’te IŞİD terör örgütü saldısı sonrasında hayatını kaybeden Kumru İlter ve Ahmet Toraman’ın cenaze törenleri sırasında, Büyükşehir Belediyesi otobüsleriyle mezarlığa gelerek cenaze kitlesine saldıran kalabalığı sordu.

antep_cenazeye_saldiri_22agustos-300x20020 Ağustos 2016 tarihinde Siirt, Pervari’den gelerek Gaziantep Şahinbey ilçesi’ne bağlı Akdere mahallesine yerleşmiş Kürt yurttaşlarımızın sokakta gerçekleştirdikleri bir kına gecesi eğlentisine IŞİD terör örgütü tarafından yöneltilen canlı bomba saldırısında 29’u çocuk 50’den fazla insanımız hayatını kaybetmiş, bazıları ağır olmak üzere de birçok insanımız yaralanmıştır. Ağır yaralılardan durumu kritik olanlar hayatlarını kaybetmeyi sürdürmektedir.

Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın bir bölümü 21 Ağustos’ta defnedilmiş, Kumru İlter ve Ahmet Toraman’ın cenazeleri ise defnedilmek üzere 22 Ağustos’ta Yeşilkent mezarlığına getirilmiştir. Burada yoğun güvenlik önlemi, barikat, panzer ve TOMA’larla karşılaşan cenaze sahipleri ve katılımcılara güvenlik güçlerince “asker cenazesi var, iki grup karşı karşıya gelmesin diye önlem aldık” demiştir. Güvenlik amirleri cenazeye katılan cemaatin mezarlıktan çıkması ve sadece ailenin kalması için ısrar etmiş, bu sırada Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlardan cenazelerle ilgisi olmayan yüzlerce kişi inerek mezarlıkta toplanmaya başlamıştır. Bu kişilerin birçoğunun Şahinbey Belediyesi’ne ait logolu şapka taktığı görülmüştür.

Gelişmeler üzerine Gaziantep Valisi ile görüşen HDP milletvekilleri, o esnada mezarlıkta asker cenazesi bulunmadığı bilgisine ulaşmışlardır. Kumru İlter ve Ahmet Toraman’ın aileleriyle beraberlerindeki cemaat, sevenleri ve dostları cenazeleri defnedilmek üzere mezarlığa taşımak için yola koyulunca belediye araçlarıyla mezarlığa taşınan topluluk ırkçı ve ayrımcı sloganlar atarak cenazenin peşine takılmıştır. Mezarlığa giden yol boyunca cenazeye katılanları tahrik etmek amacıyla girişimde bulunan Şahinbey Belediyesi logolu kepler giymiş kalabalık, sonunda yaslı ailelere saldırarak çatışma çıkarmıştır. Bu saldırı sonrasında güvenlik güçleri, saldırganları bertaraf etmek yerine biri Ahmet Toraman’ın dayısı olmak üzere cenaze sahiplerinden 4 kişiyi gözaltına almıştır. 

Bu Gerekçeyle;

  1. Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlarla Yeşilkent Mezarlığı’na taşınan kitlenin oraya götürülmesi emrini kim vermiştir? Bu kişilerin orada bulunmasının Büyükşehir Belediyesi’nin hangi biriminin hangi hizmeti/çalışmasıyla ilgilidir? Belediye araçlarıyla taşınan bu kitlenin hangi kurum tarafından organize edildiği Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
  1. Emniyet görevlilerin bildirdikleri şekilde 22 Ağustos 2016 tarihinde Yeşilkent Mezarlığı’nda defnedilmiş veya defnedilmek üzere bekleyen asker cenazesi var mıdır? Yoksa, emniyet görevlilerinin gerçek olmayan bilgiler ileri sürerek cenaze sahiplerini bir çatışma olasılığı varmışçasına gerilime sokma çabalarının nedeni nedir?
  1. Sözüm ona “iki grup karşı karşıya gelmesin diye” mezarlıkta tedbir alan güvenlik güçleri, bir cenaze törenine katılmak üzere orada bulunmadıkları belli olan, cenaze sahiplerini taciz ve tahrik eden ardından saldırıya geçen bu kalabalığı neden mezarlığa gelmeden önce engellememiştir?
  1. Bu saldırgan topluluğunun orada bulunmasının, önceki gün cenazelerin kaldırılması sırasında AKP’li Belediye Başkanı ve milletvekillerinin katliamda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarınca protesto edilmesiyle bir ilgisi var mıdır?
  1. Gaziantep’te halklarımız arasında bir çatışmanın zemini hazırlanmayı hedefleyen bir IŞİD provokasyon ağının mevcudiyeti bilindiğine göre Bakanlığınız bu ve benzeri provokasyonların önüne geçmek amacıyla Gaziantep’te önlem almakta mıdır? Bu önlemler hangileridir?
  1. Provokatörlerin saldırılarıyla doğan gerilimin ardından cenaze sahiplerinden 4 kişi gözaltına alınırken saldırganlardan hiç kimsenin gözaltına alınmaması ve/veya bunlarla ilgili bir kovuşturma yapılmaması konusunda Bakanlığınız bir inceleme başlatmış mıdır? Saldırganların kimlik tespitleri yapılmakta mıdır? Bu kişiler konusunda adli tahkikat yapılacak mıdır?