IŞİD’in Eylemlerinin Sorumluluğunu Üstleniyor musunuz?

Kürkçü, Dışişleri Bakanlığı’na verdiği Soru Önergesinde, Katar’lı muhalifler tarafından açıklanan ve Türkiye Devletine IŞİD’i desteklemek üzere verildiği iddia edilen 1 milyon 375 bin doları ve Türkiye’nin, IŞİD’ın Irak’a geçişiyle ilgili koordinasyon görevini sordu.

isida_agir_darbe13890218070_h1113433Katarlı muhalif grup “Kurtuluş İçin Gençlik Hareketi” youtube’da bir video yayımlayarak, Katar’ın IŞİD’i desteklediğine dair bazı belgeleri açıklamıştır. Videoda grubun sözcüsü Khalid el Haill gelecek teröristlere (IŞİD’i kastederek) ev sahipliği yapması ve gereken teçhizatın sağlanması için Türkiye’ye Katar tarafından 1 milyon  375 bin dolar ödeme yapıldığını iddia etmektedir. Bu paranın üstün teknolojik kameralar, kayıt cihazları vb. alınması ve cihatçılara medya desteği sağlanması için ödendiğine, bunların da Türkiye tarafından Irak Kürdistan’ına yollandığına dair ellerinde belgeler olduğu da diğer iddialar arasındadır.

Khalid el Haill’in bir başka video mesajında açıkladığı ikinci belgenin, Katar’ın Amman elçisi yardımcısından Katar Dışişleri Bakanlığı Arap İşleri Sorumlusu’na yazılmış şu mesajı içerdiği iddia edilmektedir: “Kuzey Afrika’da teçhizatı tamamlanmış silahlı gönüllülerin Kürdistan üzerinden Irak’ta cihat etmeleri için gerekli lojistik yardımların tamamlanması ve Türkiye limanlarında karşılanmaları için Türkiye ile koordinasyon edilmesi rica olunur.”

Bu iddianın IŞİD militanlarının Irak’a geçişinin Katar ve Türkiye koordinasyonunda gerçekleştiği ve cihatçıların Libya-Türkiye hattı üzerinden Irak ve Suriye’ye geçtiği yönündeki diğer iddia ve bulgularla örtüştüğü iddia edilmektedir.

Bu gerekçe ile;

1-Türkiye Katar’dan 1 milyon 375 bin dolar almış mıdır? Almış ise bunu hangi alanda kullanmıştır?

2-Yukarıda iddia edildiği gibi paranın üstün teknolojik kameralar, kayıt cihazları vb. alınması ve cihatçılara medya desteği sağlanması için ödendiği bunların da Türkiye tarafından Irak Kürdistan’ına yollandığı doğru mudur?

3-İddia edildiği gibi Kuzey Afrika’da teçhizatı tamamlanmış silahlı gönüllülerin     Kürdistan üzerinden Irak’ta cihat etmeleri için gerekli lojistik yardımların       tamamlanması ve Türkiye limanlarında karşılanmaları için Türkiye ile koordinasyon    edildiği doğru mudur?

4-IŞİD militanlarının Irak’a geçişinin Katar ve Türkiye koordinasyonunda gerçekleştiği     ve cihatçıların Libya-Türkiye hattı üzerinden Irak ve Suriye’ye geçtiği iddiaları doğru mudur?