Jagland Kürkçü’nün dokunulmazlık sorusunu yanıtladı: “Davalar TC yargısı için bir sınav olacak.”

Kürkçü, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Birleşik Avrupa Sol Grubu adına AKPM Başkanı Jagland’a Türkiye’deki milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili soru sordu.

Yeni Resim (2)Avrupa Birleşik Sol Grubu adına Ertuğrul Kürkçü: Sayın Genel Sekretere şunu sormak istiyorum: Kendisi acaba Türkiye’de milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusuyla ilgileniyor mu? AKPM üyeleri Ukrayna’da(milletvekili) Ms. Savçenkonun  cezaevinden konusunda çok aktif rol oynadılar. Türkiye’de de dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından şimdi aralarında  benim de bulunduğum milletvekilleri hapis tehditi ile karşı karşıya. Acaba AKPM Ms Savçenko için gösterilen çabalar Türkiye’deki milletvekilleri için de gösterilecek mi?

Jagland: Bu konuda zaten çok aktif çalışıyoruz diyebilirim. Bu konudaki derin endişelerimizi dile getirdik. Eğer bu konuda kovuşturmalar başlarsa bazıları veya tümü kuşkusuz AİHM’e gelecektir. Bu davalar Türkiye’deki yargı açısından test davaları olup, aynı zamanda mahkemelerin bağımsız olup olmadığı konusunda gösterge olacaktır. Bu davalar sonunda yargıtaya gidecek ve orada yargıtayın AİHM içtihatı doğrultusunda karar verip vermeyeceğini göreceğiz. Eninde sonunda bu davalar AİHM’e gelecektir. Umarım bütün bu süreç buralar kadar gelmez, bundan kaçınılır. Bu kovuşturma ve davalar başlarsa biz bunu çok yakından ve dikkatli izleyeceğiz. Bütün üye ülkelerde milletvekillerinin bağımsızlığı ve dokunulmazlığı konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor.