“Kırmızılı Kadın” Ceyda Sungur’a Açılan Soruşturma

Kürkçü, Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde, İTÜ Mimarlık Fakültesi yönetiminin, Gezi Direnişi’nin simgesi haline gelen ve kamuoyunda ‘Kırmızılı Kadın’ olarak tanınan Ceyda Sungur hakkında, araştırma görevlilerinin kadrolarıyla ilgili olarak attığı bir mail nedeniyle soruşturma açılmasını sordu.

kirmiziİTÜ Mimarlık Fakültesi yönetiminin, Gezi Direnişi’nin simgesi haline gelen ve kamuoyunda ‘Kırmızılı Kadın’ olarak tanınan Ceyda Sungur hakkında, araştırma görevlilerinin kadrolarıyla ilgili olarak attığı bir mail nedeniyle soruşturma açtığı kamuoyundan ve basından öğrenilmiştir.

Basına demeç veren Ceyda Sungur “Eğitim-sen üyesi arkadaşımız, hakkında ihtiyacı ve başarısı beyan edilmiş görüşlerin olmasına karşın 15 Eylül’de işten atıldı. 9 Eylül’de 33a kadrosuna geçmek için yaptığı başvurunun bölüm kurulunda değerlendirmeye alınmaksızın talebinin reddedileceğini bildirmek ve konunun bölüm kurulunda değerlendirilmesini talep etmek üzere bölüm başkanlığı ile görüşmek için mail grubundan çağrıda bulundum. Bu mailde de herhangi bir şiddet ya da hakaret içerikli ifade yok” dedi. İfade özgürlüğünün engellenmek istendiğine dikkat çeken Sungur “İçeriği ne olursa olsun bu soruşturma üniversitemizde ifade özgürlüğünün önündeki kabul edilemez bir engeldir. Mimarlık fakültesi araştırma görevlilerine ait bir e-mail listesi gözetleniyor. Özgürce bilim üretmemiz beklenen bir fakültede böyle bir müdahale olmaması gerekiyor” diye konuştu.

Sungur’a daha önce de THY Başkanı Hamdi Topçu’nun kızı için üniversitede usulsüz kontenjan açılmasını protesto eden etkinliğe katıldığı için soruşturma açılarak, uyarı cezası verilmişti.

 Bu gerekçe ile

1-Yukarıda adı geçen “araştırma görevlilerinin mail grubu”nu üniversite birimlerinden hangisi izlemektedir? Bu konuyla ilgili görevlendirilmiş personel var mıdır? Var ise bu personelin görev tanımı nedir?

2-Sözkonusu izleme, disiplin hukuku kapsamında mıdır? Hangi yasal mevzuata, yönetmeliğe, idari hukuka dayanmaktadır?

3-Mail grubuna e-posta atmak hangi mevzuata veya kanuna göre suçtur? Soruşturma sebebi olan suç “e-posta atmak” dışında nedir?

4- Yalnız üniversitede değil toplumsal yaşamın her alanında “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilecek bu eylemin üniversite yönetimi tarafından soruşturma konusu edilmesinin sebebi nedir?